• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11
Напишете въпрос свързан със санирането.
Pooh - майстор
Сега е хубаво и да провериш коефициентите на вата (минерална и каменна) и полистирола (стиропор и фибран). След това да обясниш, защо си привърженик на използването на полистирол ВЪВ помещение, което се обитава. И ще смятаме случая за решен.

И не, не се заяждам ... поне не и на лична основа - просто съветите които даваш, противоречат на здравата логика. А Форума се чете от много хора и не е редно да има необосновани мнения. :wink:
zack - специалист
Привет,
Имам едно единствено притеснение за ватата! Проблемът е, че жилището е на последен етаж и е възможен теч,
въпреки, че покривът е ремонтиран. За справка градушката, която ни помля миналото лято :(

Затова съм по-склонен да ползвам друг материал. Обмислял съм и вариант да се свали мазилката на тавана
и от долния край на плочата да се положи хидроизолация устойчива на отрицателното водно налягане(като CR90) :?
Какво мислите за подобно решение? Така поне ще се защити ватата от директен теч върху нея?
То е ясно, че пак ще протече, но по-вероятно да е по стените, като след ремонт на покрива, пораженията върху ватата ще са по-малки?

Търсих информация дали подобно нещо е правено, но не открих такава. Най-лесно би било това да се направи
от горния край на плочата, но няма как да стане, при условие, че има тавански помещения!

Да вметна, че апартаментът е абсолютно празен и имам време. Т.е. може да се прави всичко в него и търся най-доброто решение.
8180 - майстор
Pooh написа:
просто съветите които даваш, противоречат на здравата логика.
Е, поне стана весело - "експонентата" дето първо била линейна, а после не е супер. :)
Отделно, че се опитва да "поясни загубите от дебелината", а всъщност става дума за коефициента U, който обаче, НЕ ЗАВИСИ от външните условия.
Докато загубите зависят, могат да са експонента, но могат да бъдат и ПРАВА, независеща от дебелината. :?

Май не помагаме много в Темата вече.
infomar
8180 написа:
Pooh написа:
просто съветите които даваш, противоречат на здравата логика.
Е, поне стана весело - "експонентата" дето първо била линейна, а после не е супер. :)
Отделно, че се опитва да "поясни загубите от дебелината", а всъщност става дума за коефициента U, който обаче, НЕ ЗАВИСИ от външните условия.
Докато загубите зависят, могат да са експонента, но могат да бъдат и ПРАВА, независеща от дебелината. :?

Май не помагаме много в Темата вече.
Ползвал съм тази информация;
http://zarastroi.com/%D1%81%D0%B0%D0%BD ... %B4%D0%B0/

http://passive.bg/bg/articles/21-articles.html

Изображение

Не съм специалист. Просто си казвам мнението, или вие казвате, че никой не слага фибран за вътрешна изолация на таван?
http://www.pgsa-paz.com/elpom/1%20Chast.html
http://www.pgsa-paz.com/elpom/2%20Chast.html
http://www.pgsa-paz.com/elpom/3%20Chast.html
http://www.pgsa-paz.com/elpom/4%20Chast.html
http://www.pgsa-paz.com/elpom/5%20Chast.html

Коефициентът на топлопроводност силно зависи от влажността на материала и значително нараства, когато той се овлажни. Аз бих се замислил за поставяне на вата под тавана, защото в стаята винаги има изпарения и влага. При вътрешна изолация, често се случва да се появи конденз, а от там и мухъл на вътрешна стена, която се свързва с изолирана външна. Там става термо мост и температурата на тази вътрешна стена е по-ниска. Особено голяма е вероятността, това да се случи, ако във въпросния ъгъл има мебел, която затрудява циркулацията на въздуха. Подобно е положението и при тавана. През студения сезон изолацията изолира /отначало/ добре, поради което изолира и вътрешната повърхност на външната стена на тавана от топлината вътре в помещението. Т.е., вътрешната повърхност на тавана е с температури близки до външните. Но няма кой да спре парите вътре в помещението. И тогава - по стените между изолацията и тавана се появява конденз. Няма начин тя да не отиде под тавана и да се събере във ватата и тя с времето да се овлажни. Трябва да се прави и пароизолация - максимално добре. Фибранът не акумулира влагата, при еднаква дебелина мисля, че се осигурява по-добра изолация в сравнение с дебелината на ватата. Някой може ли да даде сравнение на 5 см вата на листи и 5 см фибран. Ако височината е 2.45м. има значение дали ще я намаля с 20 см или с 5 см. При пожар ще има проблем, съгласен съм, но кое от талашитите от които са направени мебелите или другите изкуствени материали в стаята не съдържат подобни смоли. Всеки сам за себе си преценява дали рискът е поносим. Аз не го агитирам и карам насила да постави каквото и да е - решението е негово. Всяка една от изолациите има минуси и плюсове.

Не съм теоретик, информацията ми е от интернет и ако специалистите които са писали информацията грешат.....
8180 - майстор
infomar написа:
информацията ми е от интернет и ако специалистите които са писали информацията грешат.....
Позволи ми да не изчета всичко - не съм толкова "начетен".
Интернет е пълен със самопровъзгласили се специалисти, на които обикновено някой търговец (търгаш) плаща.
Мога да те посъветвам КАК да четеш смислено (желателно преди да пишеш):

1. Отваряш Норматива - Наредба 7. Там се информираш за наименованията, обозначенията и размерностите, които специалистите ползват за да се разбират ПОМЕЖДУ си.
В Приложенията може да намериш ОБИЧАЙНИТЕ стойности на различните параметри.

2. Когато четеш (в Нета или реклами) и срещнеш напр. "Коефициент на топлопровоДИМост", на какъвто гледам често попадаш, ще знаеш, че материалът НЕ Е надежден и го затваряш. Търсиш друг.
П.П. Понякога е въпрос на некомпетентен преводач. Преценяваш кое-как.
Най-често срещаните и основни по Темата са Коефициентът на топловоДНост - λ[W/m.K ] и Коефициентът на топлоПРЕМИНАВАНЕ - U[W/m².K]

3. Със стойностите на величините - същата работа. Ако някой те шашка с необичайни стойности - търсиш друг.

4. Винаги имаш едно на ум за математиката и физиката - за "сложните експоненти" писах.

С този багаж вече може да започнеш мислиш по въпросите, да даваш съвети и да си полезен.
Гугъл в случая е като теб - много пише/цитира, ама...

Нищо лично!
infomar
8180 написа:
infomar написа:
информацията ми е от интернет и ако специалистите които са писали информацията грешат.....
Позволи ми да не изчета всичко - не съм толкова "начетен".
Мога да те посъветвам КАК да четеш смислено (желателно преди да пишеш):
.............................
С този багаж вече може да започнеш мислиш по въпросите, да даваш съвети и да си полезен.
Гугъл в случая е като теб - много пише/цитира, ама...

Нищо лично!
Не съм знаел, че "Коефициент на топлопровоДИМост" е нещо съвсем различно от Коефициентът на топлоПРЕМИНАВАНЕ - U[W/m².K или Коефициентът на топловоДНост - λ[W/m.K. Оказва се, че означавали нещо съвсем различно :?
8180 написа:
1. Отваряш Норматива - Наредба 7. Там се информираш за наименованията, обозначенията и размерностите, които специалистите ползват за да се разбират ПОМЕЖДУ си
Нищо лично!
Извинявам се на всички, които са останали заблудени от това наименование което съм използвал. Радвам се, че има хора които преди да напишат нещо в този форум, отварят всички нормативни документи, учебници и помагала, и тогава пускат мнения. Тук във форума не сме всички СПЕЦИАЛИСТИ и теоретици, а обикновени хора използващи по някога названия които са приели популярност сред по-неучените.

Виждам от твоето предишно мнение, че ти препоръчваш да се постави под тавана на вътрешна изолация "поне" 20 см вата - значи минимум 20 см. А максимум колко:? .
8180 написа:
П.П. Бих сложил поне 20см. вата в случая на zack.
Аз за разлика от теб бих закрепил по подходящ начин (а не сложил) 5-10 см. "фибран"/ XPS/ NEOPOR, от долната страна шпакловка, мрежа и отново шпакловка с крайно покритие по желание на собственикът, имайки в предвид евентуалният конденз, срещу който много трудно може да се вземат мерки - при полагане на вата (не, че не е възможно теоретично). И аз си помислих, че може да се постави вата, но сложността на изпълнение на 100% НЕ паропропускливост, наличие рамки и подтаванна конструкция за закрепване на ватата ме отказаха.


Нищо лично!

п.с.
Моля, някой Господа да спрат с назидателният си тон и да гледат на останалите от "ГОРЕ", сякаш ТЕ са умните а останалите са прости. Това мисля, че е форум "Направи си сам", а не професионален научен форум за специалисти и професори. Тези които пишем ще правим грешки, няма да се изказваме по някога правилно, ще се позоваваме поради незнание на "не професионални" публикации, но не го правим нарочно а защото сме обикновени и защото споделяме това което сме направили или мислим да направим, в повечето случай с усет, без разчети. В конкретната област - топлоизолациите в самите специалисти няма единно мнение по конкретни казуси, та не е необходимо с назидателен тон да ни се казва какво да правим.
gechev - специалист
"Ну набивай гад, ты не достигнеш моего сознания ........." - от виц за Чапаев и Анна Пулеметчица. :axe:
Pooh - майстор
infomar написа:
Аз за разлика от теб бих закрепил по подходящ начин (а не сложил) 5-10 см. "фибран"/ XPS/ NEOPOR, от долната страна шпакловка, мрежа и отново шпакловка с крайно покритие по желание на собственикът, имайки в предвид евентуалният конденз, срещу който много трудно може да се вземат мерки - при полагане на вата (не, че не е възможно теоретично). И аз си помислих, че може да се постави вата, но сложността на изпълнение на 100% НЕ паропропускливост, наличие рамки и подтаванна конструкция за закрепване на ватата ме отказаха.
Инат си, не може да ти се отрече.
Ще се опитам да ти го синтезирам накратко.
Ватите имат по-добри топло и звукоизолационни показатели от полистиролите, негорими са и не отделят вредни за организма вещества. Това е причината ВЪВ обитаемо помещение, да не се ползват полистироли, а различни вати. Наистина не разбирам желанието да се спори по тема, която очеизвадно не ти е най-силната ... :?
Относно "сложността на изпълнение" - личи си, че си далеч от материята - окачен таван с вата се прави по-бързо и по-лесно от лепене на фибран/стиропор и последваща обработка - мрежи, шпакловки, мазилки ... Относно евентуален конденз - той е задължителен при опаковане на помещението с полистирол. Гипсокартона, от своя страна - поема влага и отдава при намаляване на влажността - има климатизиращ ефект. Та какви са евентуалните мерки, срещу конденз, които са пък чак толкова трудни, че чак са само теоретични?
infomar написа:
Моля, някой Господа да спрат с назидателният си тон и да гледат на останалите от "ГОРЕ", сякаш ТЕ са умните а останалите са прости. Това мисля, че е форум "Направи си сам", а не професионален научен форум за специалисти и професори. Тези които пишем ще правим грешки, няма да се изказваме по някога правилно, ще се позоваваме поради незнание на "не професионални" публикации, но не го правим нарочно а защото сме обикновени и защото споделяме това което сме направили или мислим да направим, в повечето случай с усет, без разчети. В конкретната област - топлоизолациите в самите специалисти няма единно мнение по конкретни казуси, та не е необходимо с назидателен тон да ни се казва какво да правим.
Това, че Форумът е "Направи сам", не означава, че съвети трябва да се дават от незапознати с дадената материя хора. И аз искам да обяснявам, как се прави ракетен двигател или домашна атомна електроцентрала, или как се прави джедайски меч, НО - нищо не разбирам от тези неща и си чета мирно и кротко. Ти влизаш с предложение от типа "Киселото зеле ми е любимо, за това - трябва да се се правят и десерти с него!". Няколко пъти ти се каза - почети малко, но ти държиш да си отгоре ... Е, няма как да стане!

П.П. Та кои са казусите, по които специалистите (да не се бърка с любители, като теб и разни рекламни агенти на извънземни техологии тип "боя-топлоизолация"), нямат единно мнение, че ми стана любопитно???
zack - специалист
Последно, като изключим споровете, някой може ли да даде съвет по моето питане, защото продължавам да съм объркан :?
torongill - напреднал
zack написа:
Последно, като изключим споровете, някой може ли да даде съвет по моето питане, защото продължавам да съм объркан :?
Ако бюджетът и височината на жилището го позволяват, 20 см вата ще е най-доброто решение за вътрешна изолация. Разбира се, зад(над) гипсокартон, и добре изолирана откъм влага. След като парите не са проблем, то би трябвало да инвестираш в най-добрата вата, с най-нисък коефициент на топлопроводност.

Вътрешна изолация от горими материали, които отдават токсични газове (EPS - "стиропор" и XPS - "фибран"), аз не бих препоръчал.
Ако намериш наистина добра вата (други с много повече опит ще кажат кои продукти са най-добри), то изолацията ще бъде съизмерим със съвсем малко по-тънка изолация от "пластмасовите".
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11

Тема "Изолация на таван - последен етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: