Напишете въпрос свързан със санирането.
2v6 - майстор
8180 написа:
8180 написа:
Бих се заинтересувал от неманипулиран клип...
Колега 2v6,
Държа да подчертая, че в годините съм ценил мненията ти и все още не оспорвам началното твърдение в темата ти.
Дори не знам дали сам не го считаш за абсурдно - за мен все още е.
Та не е лошо да се изчистят всички евентуални неточности.
Тогава "бих се заинтересувал" по-сериозно.
Това се опитах да намекна и оставам с уважение.
Съгласен съм с всяка твоя дума!

Аз не твърдя и не споря, само излагам факти. Отговарям на всички въпроси по темата.

Клипа е добро предложение и търся помощ за заснемането му.
8180 - майстор
Antonii написа:
Вижте бих по спорил за това Дрън, Дрън.
Antonii написа:
Или с други думи слой вода с дебелината на фибрана е по-добър топлоизолатор от колкото тази конфигурация.
Ти май се опитваш да спориш сам с учебника си:
Топлопроводимост вода - 0,56 W/m°C (при 0 °C)
Топлопроводимост Фибран ~0,04 W/m°C

"Конфигурацията" е някъде между двете по моя учебник. Или...? :)
kuuuuuul - майстор
В показаното от 2v6 изобщо не се съмнявам.Значи или не сме на ясно с изложените рекламни данни за Фибран или и той е менте от оцветен EPS.Аз имам впечатления от стиропор 5см 50/100 с който покрихме един басейн(пълен) за през зимата ,пролетта плоскостите още плуваха но едвам се вдигаха, той самия EPS си е по лек от водата,просто въздуха в него е заменен с вода.
fbr - майстор
kuuuuuul написа:
още плуваха но едвам се вдигаха, той самия EPS си е по лек от водата,просто въздуха в него е заменен с вода.
И аз констатирах същото, но бях оборен с аргумента "Къде се е чуло и видяло, тухла да плува"
8180 - майстор
Честно да си кажа, все не ми се вярва, но при отзиви на толкова уважавани Колеги,
се извинявам, ако съм засегнал някого с неверието си.

Аз лично съм махал (помагал) многогодишен стиропор под хидроизолацията на плосък покрив на блок.
Дори имаше прорасла растителност и приятелчето отдолу имаше влага. Нямаше такива (водни) ефекти - само на места беше по-тънък, някак слегнал стиропора. Решихме, че нещо е изветрял.
Може пък соц. качеството да е било друго. :?

Бъдете здрави,
kozl - майстор
Antonii написа:
Вижте бих по спорил за това Дрън, Дрън.
Но с хора незнаещи даже как изглежда корицата на учебника по топлотехника няма смисъл, че нещата са малко трудни за разбиране и не са за всеки.
Иначе на вас кога ви е по-топло със сухи или мокри дрехи. И защо препоръката на специалистите е ако се намокрите зимата до кости по-добре да се съблечете.
Последното е ключов въпрос за оцеляването на хората при някои професии.
Пак неподходящ пример от типа Дрън, дрън.
Защо сравняаш въздуха с вода. Значи като си съблечеш дрехите оставаш на въздух, а не във водата. Я сега кажи в в студена вода по добре е да си с мокри дрехи или ептен без дрехи :?
Га шъ издеяниш в повече?
Тва пише ли го в твоя мъдър учебник де не сме го виждали.
kozl - майстор
fbr написа:
kuuuuuul написа:
още плуваха но едвам се вдигаха, той самия EPS си е по лек от водата,просто въздуха в него е заменен с вода.
И аз констатирах същото, но бях оборен с аргумента "Къде се е чуло и видяло, тухла да плува"
Не ти не констатира "същото", а "осезаемо повече". Както и цитата ти няма нищо общо с писаното от мен.
То стана като вица: Срещнали се двама. Единия пита: "Колко?", другия отговаря "Пет". "Какво 5 бе ?" пак пита първия. "Какво колко?" пита втория.
И все пак продукта от първия пост тежи 8 кг. Приравнен към размер 25/25/12 см ще тежи 4,9999 кг. Кажи речи колкото е тухлата четворка. :lol: :lol: :lol: Само че едното плува, а другото потъва.
Еми плувеца си е плувец :lol: :lol: :lol: Не е важно за какво, важно е да има спорт :wink: А най-добре като има и спирт :-D

Питах за специфично тегло на фибрана, като имах в предвид някои методи за определяне на специфично тегло на минералите. Но фибрана не попада в изпробване на такива методи.
Фибрана е структуриран от скелет с капсуловани кухини. Явно или капсулите се пълнят с вода или водата се намества в пори м-у капсулите, но става бавно, много бавно. Е те тука е проблема - няма такова изпитване.
Примерно за EPS - Водопропускливост (водопоглъщане) при продължително потапяне < или= 0,5кг/м2. Ама това при проба от няколко дни. Ама щом водата прониква във фибрана може да се спомене филтрация. А може да допусна, че филтрацията под вода не е окончателна до края на изпитвателния период.
Па да не се замислям колко дишащ е фибрана, паропрпусклив и колко тухлата.
И така за колко време водата иамества въздуха във фибрана и колко въздух може да измести водата :? NPD
Hursa - майстор
Малко е стара темата, но сега я забелязах – и ми стана много любопитна. Може би е и доста важна.
2v6 написа:
Попивали са вода повече от пет години и предполагам поне толкова ще им трябва за да изсъхнат.
Дали ги изхвърлихте всички. От любопитство дали не оставихте някое парче. Любопитно дали е изсъхнало и си е възстановило „свойствата”. Особено ако е било на сянка, още по добре някъде покрито под нещо, но влагопропускливо.
2v6 написа:
Фибрана беше свободно нареден върху тераса и отгоре найлон.
Терасата под фибрана мозайка ли е. Какво е имало под фибрана? Мисля и това, че се е „ходило” по него също е способствало за „попиването”.
Да не би да е използван: „FIBRANxps с отворена клетъчна структура на повърхността ... са специално проектирани за използване с мазилка, лепило и бетон. Техните предимства са висока дифузия на водни пари, ниска абсорбция на вода, добра адхезия с мазилки, лепило, шпакловъчни смеси и бетони, както и висока якост на натиск и постигната здравина. FIBRANxps е един от малкото продукти от екструдиран полистирен, които имат Европейско Техническо Одобрение (ETA) за Външна Комплексна Топлоизолационна Система (ETICS фасадни системи).” от
http://www.fibran.bg/files4users/files/ ... ALOGUE.pdf

И ако колегата още се интересува от тази тема :)
Antonii написа:
В този случай на накиснат фибран топлопроводността е дори по-голяма от тази на слой вода със същата дебелина.
Коефициента на топлопроводност "В този случай" е по-голям, от този на водата - до колкото знам.
Antonii написа:
Или с други думи слой вода с дебелината на фибрана е по-добър топлоизолатор от колкото тази конфигурация.
Но това според мен не е вярно.
2v6 - майстор
Hursa написа:
Дали ги изхвърлихте всички. От любопитство дали не оставихте някое парче. Любопитно дали е изсъхнало и си е възстановило „свойствата”. Особено ако е било на сянка, още по добре някъде покрито под нещо, но влагопропускливо.
Седят си почти всички сухо място. Преди около месец преместих няколко и не се чуства да са олекнали...
2v6 написа:
Фибрана беше свободно нареден върху тераса и отгоре найлон.
Терасата под фибрана мозайка ли е. Какво е имало под фибрана? Мисля и това, че се е „ходило” по него също е способствало за „попиването”.
Да не би да е използван: „FIBRANxps с отворена клетъчна структура на повърхността ...[/quote]

Под фибрана имаше циментова замаска с наклон за оттичане. И аз предполагам ходенето отгоре е ускорило попиването.
Листата са с гладка повърхност, поне там където не е деформирана.
Hursa - майстор
Под фибрана имаше циментова замаска с наклон за оттичане.
Явно трябва да се спазва правилото - "по посока от помещението навън всеки следващ строителен материал трябва да е с по-висока паропропускливост от предишния" от сайтовете за "топлоизолации". Ако не е възможно, то поне изолацията не трябва да се ограничава от всички страни с паронепропускливи материали. Ако не е възможен друг вариант - да се дава път на влагата, дори навътре в помещението за да изсъхне, поне през лятото. В случай, че площа на изолацията е много малка, вероятно и паропропусклива периферия може да е достатъчна (като "обръщането" на дограмата под алуминиев подпрозоречен перваз - например) . (Не си позволявам да ви критикувам - и аз мислех да поставя фибран върху плочките на терасата и да го покрия с нещо паронепропускливо, и отгоре ламинат – не съм предполагал, че може да има проблем, не и с фибран – така, че съм благодарен за споделения опит.)
За фибрана – има един такъв, с равна повърхност, но малко като шкурка (без канали или „вафлена” повърхност). Предполагам, че той е с „отворена клетъчна структура на повърхността ”. А има такъв твърд със загладена повърхност, подобна на повърхността на депрона.
Преди около месец преместих няколко и не се чуства да са олекнали...
Може би в началото „изсъхването” протича много бавно. В „клетките” на фибрана запълнени изцяло (или почти изцяло) с вода – няма (или почти няма) свободен обем в който да се освобождават парите на водата и така по лесно да я напускат (все пак той не е "абсолютно влагонепропусклив"), няма (или почти няма) и свободна повърхност от която да се отделят парите. Може би дори с „попитата” вода са проникнали соли и варовик (от бетонната основа например), които са „запушили и ограничили” малкото налични пори в повърхностните слоеве на фибрана и това допълнително затруднява „изсъхването”.

Тема "Колко вода може да попие фибрана?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: