• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

От повече от година вече чета форума, а сега дойде време и аз да питам :?: Извинявам се ако има писано по темата, но не намерих конкретен отговор на моя въпрос.

Миналата година купих стара къща на село и се почна с ремонтите. Къщата е на два етажа, под част от нея има мазе. Половината външни стени на първия етаж са от камък, 50-60 см. дебелина, зидан е с пръст. Етажът е на нивото на терена, който е със съвсем малка денивелация - около 15 см. на 10 м. дължина.

В къщата ще се живее целогодишно, затова искам да изолирам каменните стени по някакъв начин, целта ми е максимален комфорт през студените месеци. Спрял съм се като за начало на вътрешна изолация с XPS като подчертавам, че тя ще се полага само на тези стени, на тухлените за момента няма да има изолация, планирам външна такава на по-късен етап. Знам за предимствата и недостатъците на двата вида изолации, но за каменни стени е писано много малко и не можах да се ориентирам и да реша. Единствено разбрах, че на бетон и камък се слага XPS.

Удачен ли е вариантът с 5 см. XPS според вас? Ако имате други идеи и препоръки, моля споделете. Предварително се извинявам, че нямам снимки в момента.
8180 - майстор
Nevca написа:
Миналата година купих стара къща на село.
Половината външни стени на първия етаж са от камък, 50-60 см. дебелина, зидан е с пръст. Етажът е на нивото на терена,

В къщата ще се живее целогодишно,
Спрял съм се като за начало на вътрешна изолация с XPS като подчертавам, че тя ще се полага само на тези стени, на тухлените за момента няма да има изолация, планирам външна такава на по-късен етап.
Оставил съм съществените неща от поста ти.
За пълната картинка е необходимо поне да укажеш коя половина от стените е камък и какво е помещението зад къмъка. Бетон има ли?
Аз се досещам и съм фен на тези стари къщи. Имай едно на ум, че старите са синтезирали доста стар опит, който не е за подценяване. На практика зад камъка е комфортно целогодишно със старата печка там.?!

Формално:
- Камък 50-60см, сравнен с тухла (вероятно плътна) 25см (!?) е дори по-добра изолация. Не знам какво те притеснява.
- За този камък ХПС не е задължителен.
- Практическите ми наблюдения (при постоянно обитаване) са прекрасни зиме-лете. Страхувам се, че вътрешна ТИ може да компрометира стария замисъл.
- Външната ТИ няма да навреди, според мен, а сигурно ще е съчетана с необходим ремонт.
- Не вкарвай дограмата навътре в тези 50см.
- Ако не те притеснява, запази традиционното варосване вътре и вън.
Благодаря за отговора. Веднага обяснявам:
8180 написа:
За пълната картинка е необходимо поне да укажеш коя половина от стените е камък и какво е помещението зад къмъка. Бетон има ли?
Аз се досещам и съм фен на тези стари къщи. Имай едно на ум, че старите са синтезирали доста стар опит, който не е за подценяване. На практика зад камъка е комфортно целогодишно със старата печка там.?!
Като казах половината имах предвид две от четирите външни стени, а не че всяка стена има и камък, и тухли. Другите две стени са с плътни единични тухли (25 см., както ти спомена).

8180 написа:
- Камък 50-60см, сравнен с тухла (вероятно плътна) 25см (!?) е дори по-добра изолация. Не знам какво те притеснява.
Живял съм в такава къща и в помещенията с каменните стени винаги беше доста студено, а аз не съм капризен и предпочитам нормална температура, да кажем някъде около 18-20 градуса. Проблемът е, че тези стени винаги са по-студени, трудно се стоплят, и около тях се усеща хлад дори и в стаята да е горещо. По този начин в температурата има голяма разлика, което и искам да избегна.
8180 написа:
- Практическите ми наблюдения (при постоянно обитаване) са прекрасни зиме-лете. Страхувам се, че вътрешна ТИ може да компрометира стария замисъл.
Не те разбрах, в какъв смисъл да компрометира стария замисъл? Ако говориш за чарът на тези къщи, нагледал съм се на него, не търся това. Искам нормални удобства.
8180 написа:
- Външната ТИ няма да навреди, според мен, а сигурно ще е съчетана с необходим ремонт.
Не е съчетана с ремонт, къщата отвън е с традиционната пръскана мазилка и е в добро състояние. Както казах, външната топлоизолация ще е по-късно. Отново заради удобството.
8180 написа:
- Не вкарвай дограмата навътре в тези 50см.
Това не го разбрах. Можеш ли да обясниш по-подробно?
8180 написа:
- Ако не те притеснява, запази традиционното варосване вътре и вън.
За жалост варосването с вар и слама отвътре не ми харесва, прекалено много прах има в стаите (отново, живял съм в такава къща). Но и не съм фен на модерното сухо строителство, затова ще правя класическа вароциментова мазилка.
Ето и малко снимки, но нямам на камъка много:

Прикачен файл

DSC_0034.JPG

Прикачен файл

DSC_0041.JPG

Прикачен файл

DSC_0018.JPG Това е една от стените, откъм лятната кухня.
8180 - майстор
Горното писание отчиташе "целогодишното" обитаване.
Зидът като се прогрее в началото на зимата и държи до пролет.
Аз не съм живял, но често съм ходил и зиме и лете. Каменното (полувкопано) беше предпочитаното помещение, с домакинска печка, поддържана умерено 12-16 часа.
Лятото - прохладен рай.

За прозорците - старите са ги слагали към външната част на 60см зид за да избягнат хоризонталните студени повърхности под прозореца. Другото (няма връзка, но елемент от комфорта) - дълбоките ниши оптимално оползотворяват/предпазват слънчевото греене (според изложението).

Ако е необходимо - днес има разни фибри вместо слама и чоп.

Естествено - ти си преценяваш.
Успех!
8180, Благодаря за съветите!

Доста време мина, някой друг няма ли мнение по темата?
chapara - майстор
Nevca, поддържам мнението за каменния зид на 8180. Имаме къща в планинско софийско село, която обитаваме обикновенно петък, събота и неделя и по вид строителство е почти същата като твоята. Сега в студените месеци след 20 тина часово отопляване, с две думи от събота на обяд докато си тръгнем вътре е супер комфортно с леко поддържане на печката. И това е при положение че в помещението се влиза директно от вън, няма буферно помещение. По принцип идеята му е била лятна кухня, но се ползва ката сезон за такава. Прозореца е наистина изнесен наравно с външната мазилка. Според мен също освен външната изолация след време друго не му трябва. Една подробност обаче. От вътре е измазано с кал и слама. Не знам вароциментовия разтвор дали няма да влоши системата. Акумулиращия ефект на камъка при целогодишно ползване е незаменим. В съседство с това помещение има и мазе. В него температурата е също уникална, никога не е замръзвало нищо, а летем водата за пиене стои там.
8180 - майстор
chapara написа:
В съседство с това помещение има и мазе. В него температурата е също уникална, никога не е замръзвало нищо, а летем водата за пиене стои там.
М-да-а - друг факт, който не споменах. Нямам и читаво обяснение.
Абе Дядовците са знаели повече, съхранявали опита и предавали без И-нет, а някои и неграмотни. :)
Ние вероятно ще го затрием, преди да сме го разбрали.
Caxo - специалист
А някой дали може да даде данни за топлоизолационните свойства на 50см каменен зид? Аз също съм в дилема дали да го изолирам или да съборя сегашната мазилка и само да го фугирам отвън и отвътре... би изглеждал по-добре. Поне за сега се предвижда къщата да се използва за през почивните дни и уикендите. Оз тази гледна точка едно фибранче отвътре ми спомоглало доста за бързото затопляне...
8180 - майстор
Caxo написа:
А някой дали може да даде данни за топлоизолационните свойства на 50см каменен зид?
Няма еднозначен отговор - зависи от вида на камъка, формата (правилна/не), спойката между отделните "блокове".
Ориентировъчно:
Оптимистично - U~0,8 W/(m2*K)
Песимистично - U~2,0 W/(m2*K)

За сравнение - зид от единички плътни тухли 25см - U~2,3 W/(m2*K)
Същото с решетъчни четворки 25см - U~1,5 W/(m2*K)
  • 1
  • 2

Тема "Стара къща - изолация на каменен зид" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: