• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
DLG - помощник
проблема ми е следния, налепих фибрана на всички външни стени (вътрешна изолация), прозорците обърнах с гисп картон, при измазването на фибрана положих мрежа която се затъпва с между 5 и 10см, НО вече 2-ра седмица фибрана пращи (чува се как пука) и на места се нацепи доста жестоко,за първи път виждам подобно нещо. Даже когато отворя прозорците и температурата започне рязко да спада се намаляват интервалите на това пукане. Някой може ли да каже дали сега след "свършен факт" там където има пукнатини ще успея да ги скрия с мрежичка за гипс картон и да ги прешпаклован отново... положението е много деликатно....

П.П. фибрана е оребрен 600х2500мм
bisplus - специалист
С какво шпаклова?
DLG - помощник
bisplus написа:
С какво шпаклова?
за лепило използвах BILCO + цемент, за измазването също, а за шпакловка сатен гипс, мислех да сложа и "кошава", но се отказах понеже работния терен е голям и има карт бланш за работа....

Имам съмнения в сатен гипса, понеже за първи път случих на подобно нещо - самия сатен има много лош мирис на умряло животно, колкото и странно да ви звучи. Нали знаете как се забърква сатен? Вода + гипс (2-3 минутки изчакваш, за да се накипне), разбъркваш и пак изчакваш 2-3 минутки и пак разбъркваш и после шпакловаш.... е да ама не, този сатен позволява само едно разбъркване, а при второто започва да втвърдява МНОГО бързо, а изсъхва адски бавно. Странно нали?
valmet - специалист
От скоро имам наблюдения,че когато се шпаклова изолационен материал(стиропор или фибран) с Билко,след това се появяват пукнатини.Дори и да е дюбелирано достатъчно.
При шпакловане на стени без изолационен материал,не съм забелязал проблеми.
Моя съвет е да се прешпаклова отново с мрежа за изолация,но с друг вид лепило(шпакловка).Например с материал на Вебер или флексово лепило.Не се занимавай да шпакловаш само пукнатините,а изцяло.
DLG - помощник
честно казано май открих къде е проблема, в 3-тата стая която сега правя също ми се появи този на пръв вид незначителен проблем, и се оказа че точно на това място съм застъпал мрежата около 20-30мм и точно под ръба на горния пласт мрежа се появи пукнатината, сложих лентичка за ГК отгоре минах отново с BILKO и пак със сатен и проблема се оправи.... обаче ме дразни това чаткане/пукане, някой има ли идея от какво се получава? И евентуално до кога ще е така

valmet, не ми се иска да минавам отново всичко с нова шпакловка, понеже вече обитаваме жилището и знаеш на какво ще заприлича :) Апък и цялата площ е около 60 квадрата.....
bisplus - специалист
Спуква се защото материала е с различно топлинно разширение. Трябвало е да шпакловаш с гипсова шпакловка и сатен. Шума от постоянно пукане според мен е точно от това, че се пука материала. Понякога пукнатините са много малки и несе виждат...стават видими като се намокри стената.
valmet - специалист
Наистина е досадно да се повтаря,но както казва колегата:
bisplus написа:
Понякога пукнатините са много малки и несе виждат...стават видими като се намокри стената.
Когато се боядиса си проличава всичко.Дано да не са много и с поправките да си скрил проблемните места.
Илиян Илиев™ - майстор
Точно пък тези, които са видими само след намокряне, изобщо не се виждат след боядисване. :wink:
DLG - помощник
там е работата, че пука навсякъде, а процепи има на 2-3 места от който само на едно място има голяма пукнатина, вече започва да ми прави впечатление, че след около 1 седмица шума започва да намалява и тези пукания стават вече незначителни...

Според мен се получава следното - когато се измазва с лепилото се пълнят каналчетата на фибрана, след което при рязка промяна фибрана си запазва собствената температура, а лепилото което е по податливо на температурните разлики започва на места да се отделя от страните на каналчетата на фибрана .... Това е лично мое мнение :) Къде мога да кача снимки от това което сътворих? Питам предварително, за да не се получава излишен спам

П.П. мисля да си направя малък експеримент, там където има пукнатини да ги мина със акрилен силикон, след 2 дена да зашкуря леко и да пребоядисам, пък да видим дали ще се получи добър вид и дали няма да си личи акрила
valmet - специалист
DLG написа:
мисля да си направя малък експеримент, там където има пукнатини да ги мина със акрилен силикон, след 2 дена да зашкуря леко и да пребоядисам, пък да видим дали ще се получи добър вид и дали няма да си личи акрила
Не прави тази грешка!Най-малкото,защото акрилния силикон не се шлайфа.Много хора се заблуждават,че след като сложат акрил на фуги или в ъглите между окачен таван и предстенна обшивка и няма да напука.
Ако правиш само поправки,мини ги със стъклофазерна лента и сатен-тогава може да се пришлайфа.
Ако ли пък ти се занимава,както те посъветвах по-горе-всичко наново да се прешпаклова.
Преди време съм правил друг номер с колегите-на що годе не много криви стени с пукнатини,шпакловане на изолационна мража със сатен.Ако е шпакловано както трябва след съхненето на втората ръка може да се шлайфа,грунд и боя.
Що се отнася до снимките:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=5265
  • 1
  • 2

Тема "напукване на фибран при вътрешна изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: