Напишете въпрос свързан със санирането.
zdravko77 - помощник
Здравейте,
ще ползвам темата за един въпрос. Една от стаите на апартамента ми е с две външни стени като и на двете има прозорци (2 на северната и един на източната стени). Тези на северната стена според мен са напълно излишни а и освен това са с някаква българска пвц дограма на Лорекс Шумен, която ми се струва доста зле. На допир отвътре пластмасата е лед студена заради което мисля и че не е много ефективна, докато Трокала на другата стена е топъл на пипане. Идеята ми е да затворя двата прозореца с лошата дограма без да ги махам, тъй като нямам право да променям фасадата на сградата. Ще направя вътрешна изолация на двете външни стени с гипсокартон и вата, на двата прозореца ще залепя непрозрачно фолио с подходящ цвят и отвътре ще запълня с вата. Какво мислите за идеята, стува ли си да се захващам?
valmet - специалист
То по принцип и дограмата трябва да е еднаква на фасадата,но това е друга тема.
Моето мнение е ако нямаш финансовата възможност,постепенно да си подмениш дограмата с качествена.Има голяма вероятност след затварянето да се получи термомост и да кондензира,което ще ти създаде доста ядове.
pavkatay - майстор
Смени прозорците с неотваряеми. По-евтино е , а може да ти дойде и на цената на предстенната обшивка.
Иначе не виждам каква разлика може да има между ТРОКАЛ-а и който да бил друг профил, че да е по-студен. А 'лоша' дограма може да ти направи всеки дори с този прехвален 'трокал'.
8180 - майстор
Погледни и тази тема. Подобен проблем беше.
viewtopic.php?f=58&t=31053&hili
Здравейте,
Според вас има ли полза от поставянето на фолио за прозорци /3м, ллумар или сънтек, с изолационни свойства/ върху обикновен стъклопакет 12мм?
Целта е по-добър комфорт през лятото -> По-ниска температура, чрез ограничаване на сл. енергия.
И.. през зимата по-добри изолациони свойства на прозорците.
Гледах някакви таблици и изчисления, че годишно може да се "спести" около 3-5% от разхода за отопление/охлаждане.
Гледайки този пидиеф:
http://products.construction.com/swts_c ... 303004.pdf
Струва ми се , че сметките за стойността на U са изчислени за единично стъкло.

1. Някой слагал ли е? Какви са му наблюденията?
2. Дали се намалява стойността U При стъклопакет?
Някакви насоки?
Замислям се сериозно, в близките седмици да сложа 4 мм. прозрачна поликарбонатна плоскост върху стъклото на прозореца от вътрешната му страна. В краищата, между стъклото и ПК, ще го лепя с двойнозалепващ скоч, а за красота - да не се виждат отрязаните клетки на ПК, мисля да залепя бели гумени уплътнители.

Остана само един проблем: трябва да залепя по някакъв начин ПК в центъра му за прозореца на площ максимум 3-4 см2, за да не се получи там корем след време. Дайте ми идея за лепило, което може да захване достатъчно здраво ПК за стъклото, но същевременно да е (полу)прозрачно?

Ако има ефект, сигурно ще сложа ПК и на другите прозорци. 32 лв. е линейният метър (приблизително 2 кв.м.).
Има ли някакви резултати от поставяне на плексиглас от вътрешната страна пред стъклото след толково време?

От доста време се каня да го направя, но не намирам откъде да купя плексигласа...
siz - напреднал
Здравейте! Най-накрая се престраших и се регистрирах(чаках близо седмица за активиране на акаунтът ми).
От близо 4г. живея в жилище в което дограмата е дървена с двоен стъклопакет. Едната цялата източна страна е с френски прозорци общо около 7м,западната също е с голям прозорец,но на 1м от земята и пак до тавана. Първите 2г за цяла година имахме изразходени по 1900м3 газ за отопление,къпане и готвене. Двама сме. Реших,че трябва да преборя тази сметка,а и от дружеството постоянно ни пращаха писма,че потреблението ни е за 6 членно семейство.
Миналата година септември реших да запечатам прозорците с налични найлонови твърди торбички,кухненско найлоново фолио и найлон с балончета. Изрязвах,залепях,с тиксо и така тази година бяхме много щастливи когато септември ни пристигна писмото за новата година и като видях,че вместо 1900 м3 имаме изразходени 950 м3 :) просто онемях.
Много съм щастлива наистина.
Neposlushko - напреднал
Здравейте! Съжалявам, че отново повдигам темата след като е толкова стара, но смятам, че имам информация която искам да споделя тук с всички интересуващи се по тази тема.
Първо да ви кажа, че аз самият имах преди години идеята за СЪЗДАВАНЕ на вакуумен стъклопакет. Тъй като поради различни причини изоставих проекта си тогава и не го разработих, включително и заради скептицизъм от близките си, аз го зарових надълбоко и той си остана само на хартия без някакъв макет или чак прототип.
Да ви кажа сега нещо и за вакуумните стъклопакети. Създаването на вакуумен стъклопакет НЕ Е глупост, фикс идея или невъзможна кауза. Това ги казвам защото вече ИМА създадени такива стъклопакети (а някои от тях все още се тестват и не са пуснати на пазара). Проекти като китайските LandVac, швейцарските WinSmart, американските V-Glass, белгийските Fineo и така нататък, вече обещават революция при стъклопакетите. Но не за това ми е думата, а за самата конструкция на тези "митични" и "невъзможни" според мнозина стъклопакети. Това са по същество ДВЕ ЗАКАЛЕНИ стъкла с отлично уплътнение вътре в които НЯМА НИЩО. Няма АРГОН, НЯМА изсушен технически въздух, НЯМА НИЩО. Газовете (или ако искате го наречете флуида) са изтеглени от затворения и добре уплътнен обем. Тук майсторите и специалистите във форума веднага ще контрират, че при изтегляне на въздуха (газовете) ще се получи имплозия заради вакуума и стъклата ще се прилепят едно към друго и естествено ще се СПУКАТ. Да! Така е! Но, какво ще стане ако между стъклата се МОНТИРАТ МИНИАТЮРНИ ОПОРИ на равни интервали?!?! ;) И именно в това се състоеше идеята ми преди десетина години и същия ПРОСТ принцип използват и днес няколкото изобретатели и прототипи, които следя. Това е толкова просто, та чак навремето се чудех защо никой не се е сетил за него! :)
И така. Каква ми беше (И ВСЕ ОЩЕ Е) идеята: На равни интервали между двете стъкла се залепват (с капка прозрачен силикон примерно или някакво друго UV, мразо и термоустойчиво ПРОЗРАЧНО лепило) миниатюрни стъклени или пластмасови цилиндрични опорки - стълбчета или може и кръгчета. Говорим за много МАЛКИ по размери опорки, за да не стане визуално неприятно за окото после. нещо от порядъка най-много на милиметър-два в диаметър. Също така при такъв стъклопакет НЯМА нужда от голяма дебелина, защото дори и НЯКОЛКО МИЛИМЕТРА пространство с вакуум са предостатъчни за страхотна изолация, превъзхождаща или поне равна на тази на тройния стъклопакет. Чел съм доклади и научни публикации по тази тема и знам какво пиша, а не си го изсмуквам от пръстите. :) Закалените стъкла или ПЛЕКСИГЛАСА са единствените които могат да издържат на напреженията при такъв стъклопакет и затова само те могат да се монтират при такива специални и свръхизолиращи стъклопакети. Недостатък на плексигласа е, че се драска лесно и с времето потъмнява от слънцето, праха и т.н. Поне така съм чел. Иначе за маниаците - аз също съм мислил за гореспоменатия вариант: троен стъклопакет с плексиглас по средата вместо стъкло - това за да е по-лек стъклопакета, не за друго. Е, да - подобрява се донякъде и термоизолацията. При този вариант е по-добре да се направят ВАКУУМНИ стъклопакети. Но според мен дори и във варианта с една камера (еднокамерен = стандартен, двоен стъклопакет) при изработка на такъв стъклопакет с вакуум изолирането е напълно достатъчно и може да удовлетвори изискванията дори на маниаци като мен. :)
Това е от мен приятели. Прилагам и една снимка от реално съществуващи вече вакуумни стъклопакети, за да онагледя какво имам предвид с горенаписаното. ИЗВОД: ВАКУУМНИ СТЪКЛОПАКЕТИ или ВАКУУМНО ИЗОЛИРАНИ СТЪКЛОПАКЕТИ ИМА!
Това е само за ваша информация. Успех! :)

П.П.: Относно тези неща съм се замислял и за още два варианта, които тук не се разглеждат и не се споменават от никого - поставянето на допълнителни остъклявания с плъзгане от вътрешната страна и втория - поставянето на допълнитени панели или стъклопакети от вътрешната страна ВЪРХУ съществуващия стъклопакет. Това може да е временно закрепване за студения сезон, а после да се свалят. Виждал съм прозорци облепени с опаковъчно фолио с балончета, но според мен това не е чак толкова ефективно решение и освен това НАМАЛЯВА видимостта и проникването на слънчева светлина и топлина в помещенията през зимата. Такова решение според мен е приложимо само ако прозореца гледа към улица и не желаем любопитни погледи вътре вкъщи.

Прикачен файл

Fineo vacuum glass innovation - 2019-03901.jpg

Прикачен файл

Fineo - 67762.jpg
Fineo - 67762.jpg (49.07 KиБ) Видяна 2101 пъти

Тема "Изолация на стъкло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: