• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
lz1mak - специалист
Здравейте,
наскоро завърших топлоизолацията на тавана на стая. Къщата е тип "гредоред", без бетонна плоча. Наложи се малко да импровизирам, резултата е добър, искам да споделя опит, ако някой има въпроси - ще отговоря с удоволствие.
Сумарната дебелина на топлоизолацията стана 10 см. От тях 5см с EPS и 5 см с XPS.

Подготовката се състоя в почистване на тавана между гредите с прахосмукачка /от горната страна на тавана на стаята, уточнявам че стаята която изолирах е последен етаж/. Последва пробиване на отвори с бормашината в двата края по дължината на всяка греда. Отворите излизаха долу в стаята. Те ми бяха нужни, за да маркирам точно къде се намират гредите при поглед в самата стая. По-късно щях да прекарам червени конци от отвор до отвор /съответно забити в стената/, и така точно над конеца щяха да се падат гредите.
Подготвяне на "дюбелите". Класическите дюбели нямаше как да ми свършат работа при гредоред. Затова за 15 квадратни метра купих100броя 120мм дюбели за тухла и малко ги обработих. На практика с ножовка отрязох кръглите "шапки" на дюбела, само те ми трябваха. Допълнително купих 100 броя 6х120мм винтове за дърво.


1 ЕТАП: За да неутрализирам ронливата повърхност на замазката на тавана между гредите, нанесох с пръскачка грунд Бороконтакт /розовия/. След това с помощта на пяна залепих плоскостите EPS и върху тях груба шпакловка и армировка. Вече имам 5см изолация с EPS.

2 ЕТАП: Работа вътре в стаята. Нанесох грунд Бороконтакт /розовия/ по цялата повърхност на тавана. След изсъхването нанесох много тънък слой от лепило за топлоизолация. Върху него залепих плоскостите XPS намазани с лепило за топлоизолация. След това опънах конците, които щяха да маркират къде се падат гредите. Използвайки кръглите пластмасови "шапки" отрязани от дюбелите за тухла и 6х120мм винтове за дърво, осигурих плоскостите XPS с винтове завити точно в дървените носещи греди. Финално армиране с мрежа, шпакловка.

Така получих изолация с дебелина 10см, термоефекта е добър, разликата е осезаема.

Прикачен файл

osigurqvane na ploskostite s vintove1.jpg

Прикачен файл

podgotovka na diubeli2.jpg

Прикачен файл

markirashti gredite otvori3.jpg

Прикачен файл

tavan gorna strana1.jpg

Прикачен файл

kraen rezultat1.jpg
bulhomes2 - майстор
Аз бих добавил и 10 см вата отгоре.
Тани - модератор
bulhomes2 написа:
Аз бих добавил и 10 см вата отгоре.
Взе ми го от устата! :) Аз съм си сложил само вата - EPS-а е излишен! За сумата , която си инвестирал , щеше да си сложиш 20см вата. Така топлоизолацията щеше да ти стане поне 3 пъти по-добра и щеше да избегнеш термомостовете от гредите. Също така ватата не я ядат гризачи!
Leon - специалист
Освен всичко това, бих взел най късите дюбели.
Нали се ползва само "шапката".

п.п. Това да не се приема за заяждане. Може би съветите биха помогнали на следващите, които ще се захванат с това "мероприятие".
lz1mak - специалист
Благодаря на включилите се с мнения. Аз съм любител, това ми е за първи път. Харесва ми форума, доста неща научих, радва ме взаимопомощта на хората тук. Успех във всички начинания!
chano - специалист
a не става ли вместо от доло на тавана да сложа отгоре вата 10 см.между гредите и да се реши проблемът с излизането на топлина през тавана??
Тани - модератор
chano написа:
a не става ли вместо от доло на тавана да сложа отгоре вата 10 см.между гредите и да се реши проблемът с излизането на топлина през тавана??
Е отгоре де :-D :
bulhomes2 написа:
Аз бих добавил и 10 см вата отгоре.
професионал - специалист
Страхотна работа,колега! :supz: Мен също ме очаква нещо подобно на село,но аз сигурно ще правя скара с ЦД профил за да изправя тавана и тогава XPS.Това с шапките е добра идея =D> ,аз мислех да ползвам бирени капачки :-D.
kam34 - специалист
Продават се и само шайби метални и пластмасови на Видира. http://www.vidira.dir.bg/site/dubeli_izolacii.php
колеги това ли е правилният монтаж на скарата на профилите.моля даите мнение дали е правилно

Прикачен файл

Без име.png
Без име.png (25.38 KиБ) Видяна 4281 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Топлоизолация на таван от гредоред - реализирано+снимки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: