• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
scorpia - напреднал
Здравейте. Не разбирам много от тези неща и заради това реших да се допитам до вас.
Построихме си къщичка, но строителя решил да си спести хидроизолацията в основите, съответно строителния надзор, на който плащахме изобщо не е установил липсата й и в момента сме изправени пред въпроса как да изолираме къщата при това положение + това, че е в полите на Витоша и не е като да няма влага.
Получихме оферта от една фирма за следното:
- под цокъла - каменна вата 15 см. до 100 кг./м3 (Ако е от значение да добавя, че цокъла ще бъде гнайс)
- стени и еркери - фасаден EPS 15 см 18-20 кг./м3 - лепене и дюбели 13 см. (!?) със силиконова мазилка 2 мм.
- Обръщане с EPS 3 см.
- рулонна вата 15 см. върху покривна плоча.

За материали нищо не се споменава. Дадени са и цени, но не знам дали е коректно да се коментират тук, въпреки, че леко ме притесняват без да са разбити на труд, материал, помощен материал и пр. [-(
Ако не противоречи на условията на форума бих цитирала и тях за второ мнение и ако искате да ми помогнете със съвет.

Това, което ме притеснява е, че навсякъде чета, че под цокъла се слага фибран, който не просмуква вода, но този строител очевидно залага на каменна вата, незнайно поради каква причина. Другото, което леко ме озадачи е как ще закрепи 15 см. EPS с 13 см. дюбели..
Какво бихте споделили за силиконовата мазилка? Какви са нейните преимущества в случая, щом се предлага като най-удачен вариант?
Ватата върху покривната плоча не е ли малко?
Изобщо - помагайте! Моля ви.

п.п. Нормално ли е да ми калкулира отделно и направата на скеле по 6 лева на кв.м.?
Според вас не е ли удачно да се удари и една изолация на пода на първия етаж откъм мазето или съответно на тавана на самото мазе?
radius - майстор
Това за надзора изобщо не ме учудва, от собственика по-добър надзор няма, както сте се и убедили.
Вата в цокъла наистина е странно и неудачно решение. Като се напие с вода, няма да е изолация. Питай строителя как ще спре влагата под земята и квото и да ти отговори не му вярвай.
15см ЕПС хич не е зле, може би ще вкопае дюбелите( фрезоват се отворите), но не съм виждал наживо.
3см обръщане е малко май, но вероятно дограмата не ви дава повече.
15 см на тавана е добре, но може и повече на фона на стените.
На пода/тавана на мазето задължително трябва да имате изолация.
6лв. за скеле … зависи от другите цени.
scorpia - напреднал
Е нали за това му се плаща допълнително на тоя надзорник!? Както и да е, не е това темата в случая.
Ще питам строителя тогава какви са неговите доводи за този избор и какво ще прави с влагата в основите и мазетата.
А всъщност идеята за 15 см. ЕПС е моя. По проект е 5 см., но проекта е стар, от 2007г., та той самия предложи 8 см. ЕПС, аз обаче настоях за 15. Какъв е замисъла на 13-те см. дюбели също не ми е ясно, ще питам.
3-те сантиметра за обръщане всъщност не зависят от дограма, защото такава няма. Къщата е на груб строеж, само тухла и покрив. Т.е. ако е удачно да направи обръщане с повече см., то няма пречки (ако дограмата е тази, с която трябва да се съобрази). (А може би по проект има точни размери на дограмата, не знам...)
За тавана и аз съм на мнение, че може и да е поне 20 см., още повече, че тази вата не се лепяла и пр., имало само точен метод за нареждане, който аз схванах от форумите и няма пречки да се изпълни.
Уж говорихме за изолация на тавана на мазето, но такава не ми е калкулирана в офертата, явно е забравил. Иначе идеята отново е наша за тази изолация, строителя не го е предлагал. (Взех вече сериозно да се замислям за качествата му #-o )
То се е видяло явно, че без цени няма да минем, заради което ги поствам:
Топлоизолация и облицовка:
- на ниво камък - цокълна каменна вата 15 см., 100кг/м3 с единична цена 35,00 лв.
- по стени и еркери - фасаден EPS (стиропор) 15 см. 18-20 кг/м3 + лепене + дюбели 13 см. + шпакловка и силиконова мазилка 2 мм. на цена 48,00 лв.
- гнайс външно (Ивайловградски) + монтаж и лепене - 64,50 лева
- рулонна вата 15 см. върху покривна плоча с единична цена 8,20 лева
- отделно направа на скеле за обработка на фасадата - по 6 лева на кв.м.

Ако не е етично цитирането на цени, моля модератор да ги изтрие.
п.п. Да допълня, че т.нар. "оферта" не е разбита на труд, материал, помощен материал.. Изобщо не знам какво ще използва, на каква цена и пр. Всичко ми е с обща цена.

Ще се радвам да получа повече мнения, защото както споменах в първия пост - не разбирам много, а това може да се използва доста удачно от недобросъвестни строители.
Spaidy - специалист
Вижте, изолацията не се смята на око, дали трябва да е 5 см или 15, има си формула по която се изчислява, в зависимост колко е дебел зида на стената, в какъв район се намира къщата (планина, около море, в поле и т.н), какъв ще е завършека от вътре (гипсокартон, варова мазилка, гипсова мазилка и т.н).
За тия дюбели 13 см, има някакво недаразбирателство, дано не е това което си мисля аз. :wink:
За обръщането на прозорците предлагам по - плътен матерял като XPS над 2 см ествствено, обикновенно се съобразява с размера на прозорците, но щом липсват такива, може да го направите с половината на дебелината на изолацията. Примерно 8см EPS, обръщане 4см XPS.
Ватата ако слагате 20 см, добре но го направете на 2 слоя по 10 см и ги кръстосайте, ако първия ред го редите от изток на запад, втория върху нея от север на юг, така че да се кръстосат.
Цените някой са много съмнително ниски (на ватата), другите са необосновано високи, например за камъка хем, лепене, хем монтаж... то е едно и също, другото което е цената за ивайловградкия камък, калиброван при това е около 25 лева. 40 лева за труд е 2 пъти по - висока цена от нормалното.
Скелето също е скъпо, сигурно майсторът Ви няма такова и ще взима под наем и иска да си избие наема, да му излезе само чистата печалба, което не е етично според мен.
За разбивката на цените е хубаво да я искате за да знаете с какви матеряли ще работи, не че няма да видите на обекта, но ще е пред свършен факт, защото ще са платени и доставени.
jekasus - майстор
Spaidy върху ватата(Това и за другите изолации се отнася) камък няма как да се задържи. Така че в цената влиза и монтаж и дюбелиране на поцинкована мрежа(дано да съм прав, иначе ташак работа) и при това положение цената е нормална.
За скелето си има цени на м2 на ден и като сметнеш и труд за сглобка и разглобяване нещата са на кантар.
Къщата не се прави за два-три дни. Другото не оспорвам.

Към авторка на тема - помисли първо за хидроизолация и дренаж, за да няма после въпроси, как да хидроизолираш отвътре, щото отвън вече невъзможно. Сега е момента.
Spaidy - специалист
Jekasus, приятелю ясно ми е, че се слага мрежа, назависимо върху каква повърхност се лепи камъка, не само върху изолация и вата, и върху варова мазилка пак се слага, тя си е задължителна и въобще не я пренебрегвам. Просто в офертата пише, лепене и монтаж на камъка, никъде не е спомената мрежа, а и тя не се плаща отделно, цената си е пакетна.
Цената за скелето, ти си смяташ монтаж-демонтаж, никой не е длъжен да ти плаща наема ако нямаш скеле, то по тая логика, ако нямаш и машини и трябва да взимаш под наем и тях ли трябва да ти платят наема.
Който няма скеле и взима под наем, взима толкова, че да заскели половината къща и после го върти от другата половина, ако не иска да се набутва за много наем, но цените за наем не са за ден, а са на седмица или на месец.
jekasus - майстор
За мрежата споменах, да не е прецакана пак scorpia
За скелето - това че е мое, не значи че трябва да предоставям безплатно.
В строителство всеки пърдел се заплаща, поради сегашната ситуация се налага за някои неща да се стискаме.
Спора го спирам, scorpia може и да поиска оферти и от други фирми за сравнение.
Spaidy - специалист
Последно и аз спирам.
Като не искаш да го предоставяш безплатно прави изолацията от стълба или от важе, то си е за теб. Ако нямаш скеле е липса от твоя инвентар. Клиента иска да му я налепиш, шпакловаш...... няма претенций как ще я правиш само иска качествен финален завършек.
radius - майстор
Оферта без точни материали е несериозна. Естествено, че ще сложи от най-евтините щом е дал обща цена. Като нямаш дограми, как ще обръщаш прозорци?
scorpia - напреднал
Значи така. Говорих с фирмата и поисках разбивка на офертата и някои отговори.
За ЕПС-а ми каза, че ще ползва на Баумит, но забравих да питам за 13 см-вия дюбел. Надявам се да е някаква грешка. Другото, което обаче разбрах междувременно от разговор с мой познат е, че 15 см. стиропор се намира много трудно или почти липсва. Човекът се опасява да не би да ни сложи 10 см. с този 13 см-ов дюбел и после да лепне отгоре другите 5 см. или просто да си ги спести.. [-(
Питах за доводите му да сложи под гнайса каменна вата и каза, че за него е по-добро решение, защото къщата била в планински район, където имало повече гризачи и можело да проядат фибрана, а ватата не биха. В същото време ме успокои, че е заложил именно поради липсата на хидроизолация по-плътна вата (до 100 кг./м3). Дали това е удачно обаче - не знам..
jekasus написа:
Към авторката на тема - помисли първо за хидроизолация и дренаж, за да няма после въпроси, как да хидроизолираш отвътре, щото отвън вече невъзможно. Сега е момента.
Сега да доуточня какво имам предвид под липсата на хидроизолация - имаме дренаж, но липсва някаква битумна хидроизолация на пода на мазето, която е била заложена в проекта до колкото разбрах :?
Колко е дебела зидарията не знам, а отвътре същата фирма е заложила гипсова машинна мазилка. Това по повод на
Spaidy написа:
Вижте, изолацията не се смята на око, дали трябва да е 5 см или 15, има си формула по която се изчислява, в зависимост колко е дебел зида на стената, в какъв район се намира къщата (планина, около море, в поле и т.н), какъв ще е завършека от вътре (гипсокартон, варова мазилка, гипсова мазилка и т.н).
Никой за никаква формула не ми е споменал - както писах по-нагоре по проект е зададена 5 см., фирмата рече 8 см., аз поисках оферта и за 10 и за 15 см. Колко точно трябва да се сложи - не знам. Ето и самата къща, за да добиете представа:

Изображение Изображение

По повод на обсъжданния камък да кажа, че питах днес изрично и строителя каза, че цената включва и тази мрежа и дюбелите, но не го е написал, иначе камъка щял да падне.

Цената за скелето не сме коментирали, реших да е на срещата, която ще направим.
radius написа:
Като нямаш дограми, как ще обръщаш прозорци?
Дал е цена за обръщане на прозорци, защото офертата е за цялостно довършване на къщата, включително полагането на дограма.

Май наистина трябва да поискам оферти и от други фирми, само дето една оферта е по 200-300 лева.. :sad:
  • 1
  • 2

Тема "ТИ на къща без хидроизолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: