• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
bigshop написа:
Ефектът от всички дейности, посочени по-горе, ще бъде минимален. Мухъл ще има както в същинската стая, така и на балкона - в горния и в долния край. Повярвайте ми!
И твоят съвет е..............?
bigshop - специалист
Значи има интерес :) .
На горната картинка големите черни неща (плочите) са страхотни охлаждащи ребра. Те изсмукват топлината от помещенията.
Затова горната плоча е хубаво да се изолира с 5-8 см XPS (+ замазка и т.н.). Долната плоча да се изолира с EPS 8-10-12 см.
Друг вариант е горният балкон също да се усвои и изолира (аз бих го предпочел). Долното помещение също.
А за другата изолация да се наблегне на външната (10-12 см). Вътрешната да се сведе само до 2-3 см XPS. Все пак помещенията се обитават постоянно и се нагряват постоянно.
nick2v - помощник
Такааааа :?
Доколкото разбирам от това което предлага bigshop, всичко казано от него съм го показал на картинката по-горе. Като изключим варианта за усвояване на горния балкон (който е неосъществим) :( , под терасата е затворено макар и неизолирано. При положение че топлината отива нагоре, смятам че (без да съм експерт, затова и се допитвам до форума) е по-важно да се изолира добре горната плоча, където температурните разлики ще са по-големи (при положение че е открита от горе) от тези на долната плоча. Доколкото знам в много апартаменти в България, подовете на стаите не са изолирани.
Ако след изолацията от 8см XPS на тавана сложа и изолация от 5см вата и гипсокартон, ще има ли някакво подобрение???
А за вентилация засега смаятам да оставя клапата която имам на кумина, както и ще видя с колко по-скъпо ще бъде с такива на дограмата :roll:
bigshop - специалист
Искаш да изолираш тавана само на балкона. Но плочата ще тегли топлина от вътрешната стая. Не забравяй, че бетона е много топлопроводен - 4 м бетон има термично съпротивление колкото 6 см EPS!
nick2v - помощник
Не разбирам сега за коя плоча са ти притесненията ?

Както съм показал изолирам и долната плоча отвън, и по съвет на Marisan изолацията ще застъпи стената на приземния етаж с 50см.
От долу не мога да изолирам долната плоча защото ще стане много нисък тавана, а от горе ще повдигне много над нивото на стаята. Затова и търся решение с изолиране само на челото на плочата.

За тавана това е единственото решение, от вътре и челото. Ако се наложи мога да застъпя и тавана на стаята с изолация, макар че смятам да направя окачен таван на стаята и да изолирам с вата.
bigshop - специалист
nick2v написа:

Както съм показал изолирам и долната плоча отвън, и по съвет на Marisan изолацията ще застъпи стената на приземния етаж с 50см.
От долу не мога да изолирам долната плоча защото ще стане много нисък тавана, а от горе ще повдигне много над нивото на стаята. Затова и търся решение с изолиране само на челото на плочата.
Важно е да знаеш защо ти е студено на краката. След това сам можеш да търсиш решение.

За тавана това е единственото решение, от вътре и челото. Ако се наложи мога да застъпя и тавана на стаята с изолация, макар че смятам да направя окачен таван на стаята и да изолирам с вата.
Окаченият таван е добро решение.
nick2v - помощник
При постоянна температура около 10-15° в приземния етаж, смятам да не изолирам плочата отдолу. След като мине първата зима и ако има проблем, тогава ще залепя изолация колкото и да не ми се иска.
На долната плоча имам избор, за разлика от горната където са ми и повечето притеснения.
Благодаря на всички за съветите, и се надявам да нямам проблеми с мухала.
  • 1
  • 2

Тема "Изолиране на усвоен балкон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: