Напишете въпрос свързан със санирането.
dimitrova_k - специалист
Здравейте! В момента проектираме едноетажна къща с двускатен покрив, таванът ще е използваем. Бих искала да разбера дали може изолацията да бъде под бетоновата плоча или трябва да е над плочата? Кой вариант е по-добър?
шоп - майстор
При така зададен въпрос ще получите много общи мнения.

Защо Ви е топлоизолация към към плоча ако ВИЕ ще ползвате и тавана? Иначе е възможно изолацията да е отдолу, както и отгоре.

Аз лично съм фен на изолацията отгоре, защото така плочата акумулира топлина и се явява един топлинен буфер. Обаче ако ползвате сградата инцидентно ( вила ) по-удачно е изолацията да е отдолу с цел по-бързо загряване на помещението. Ако сградата има цялостна топлоизолация са възможни и двете решения. Иначе трябва да се внимава за термомостове.

Има значени и с какво ще се отоплявате. Ако е подово, хубаво е изолацията да е над плочата под подовото.
Височините на помещенията също са от значение за избота. Не на последно място е и желаната шумоизолация.
Успехи!
dimitrova_k - специалист
Благодаря за бързия отговор. Височината ще е 2.80 м. Ще се отопляваме с камина на дърва и въздуховоди за другите стаи. Изолация ще има от вън 10 см, на покрива, а за плочата се чудим отдолу или отгоре, тъй като не ми се иска на тавана да правим замазка заради изолацията и така да се оскъпява, а без замазка няма да може да се ходи. Къщата ще се ползва за постоянно живеене.
Другият вариант, ако е гредоред. Ватата се слага между гредите и с гипсокартона се запечатва. В момента се чудим дали да е гредоред или плоча за 75 кв. къща.
шоп - майстор
2.80м е разкошна височина. Можете да правите каквото пожелаете с нивата на пода и таваните.

Относно гредоред или плоча...ще изложа едно лично мое мнение. Пожарникар съм и съм гасил стотици пожари в къщи с плоча. Дори и една стая да изгори на 100% плочата предпазва развитието на пожара към горен етаж и покрив. Гасил съм и много пожари в сгради с гредоред и разпространението на пожара е в пъти по-бързо и на по-голяма площ. Често пъти загубата е 100% Не се подлъгвайте по препарати, който са за огнезащита на метал или дърво, на гипскартони и облицовки с качества за пожароопасност. и т.н. Могат да забавят, но не са преграда за огъня.

Човек си мисли, че пожара е абстрактно нещо и на него няма да му се случи, но реалността е друга.
dimitrova_k - специалист
Никога не знаеш какво може да се случи. Остана само да разбера дали ще има термомостове ако изолацията е под плочата, дали ще има конденз.
шоп - майстор
При положение, че ще имате 10 см външна изолация проблеми няма да имате от това дали междуетажната изолация е под и или над плочата.
dimitrova_k - специалист
Това е много добре да го чуя. В този случай каква трябва да е вътрешната изолация - фибран или вата?
шоп - майстор
Има много писано във форума. Ако е на пода-фибран. Ако е на тавана-вата.

Изобщо топлоизолацията е една система от доста компоненти. Вата или фибран са малка част от системата.
Успехи!
8180 - майстор
Колега Шоп - адмирации. =D>

Аз не разбрах докрай за какво ще се ползва тавана - склад/живеене? и каква е изолацията на покрива?
Ако е за живеене (отоплявано), ТИ на плочата вероятно е излишна, НО е желателно да се "засили" покривната.
Ако е студен склад, без покривна изолация, би могъл да се получи неприятен термомост през стените (всичките) и плочата към студения таван, който с ТИ по плочата ще е още по-студен.
Не твърдя че ще е фатално, но по-сигурното решение е с ТИ върху плочата и частично по вертикалните стени на тавана. Примерно ХПС+ОСБ по пода.
Според мен.

Тема "Вътрешна изолация къде се слага под или над плочата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: