• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Напишете въпрос свързан със санирането.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Верно?!?
Колко е цената на вата плоча?
Колко е цената на картона?
На лепилото?
На стиопора?
Колко квадрата външни стени?
Колко квадрата тавани?
niiksan - напреднал
Бих искал да попитам за вътрешна изолация, но за метална входна врата.
Изолацията ще е от корк. Дали ще има ефект зимата че понякога от вътре хваща скреж(когато вън стане -10 градуса :?
8180 - майстор
n_a написа:
Като изолираш вътрешно външните стени, препятстваш топленето на околната среда и спомагаш за намаляне ефекта на глобалното затопляне. С ВАТА. Минерална вата на плочи. Залепена плътно, на гребен. Отгоре и гипсокартон, топли, твърди, плътни стени. Гипсът и ватата много добе си кореспондират с класически мазилки и тухлени стени. Дишат си, няма влага, няма мухъл. Голям комфорт. Вътрешните стени оставени в естественото им състояние доставят така любимия акумулиращ ефект на ползвателите.
Ако някой реши да се възползва от тези препоръки, нека ги провери преди да започне.
Сигурно и госпожата ще може да назове източника на знанията си.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
8180 написа:
n_a написа:
...
Ако някой реши да се възползва от тези препоръки, нека ги провери преди да започне.
Сигурно и госпожата ще може да назове източника на знанията си.
Госпожата е писала и друг път, че нейната къща е опитно поле за ремонти и изолации :-). Всяка стая ми е с различна като материал и технология изолация. Това се оказа най-удачно и впоследствие направихме и един апартамент така. Комфорът е голям и мухъл няма. Вътрешна изолация се прави за нула време на стая и можеш да си правиш разходите стая по стая...
Dimicha - напреднал
Здравейте! Имам въпрос относно вътрешната изолация, надявам се колегата да не се сърди, че му ползвам темата. Та- основният въпрос - ще се прави вътрешна изолация с гипсокартон и вата на западна стена. Стената имаше теч преди това от фуги и/или покрив (за панелен блок става дума) и течащ прозорец на нея. Съответно има много мухъл. Кажете какво да се направи на тая стена преди да се сложи ватата и гипсокартона, така че да не се "насмуче" ватата с влага откъм стената и да не поникнат в нея гъби (не знам дали е възможно, самата вата може би не е хигроскопична). Аз имах идея да я правя с фибран отвътре тая стена с цел да я запечатам. Всеки вика, че не било правилно, трябвало да диша, но при съмнения за продължаващ теч идеята със запечатването ми се видя добра. Точно вътрешна изолация с "дишащ" стиропор дава лоши резултати, с фибрана би трябвало да е добре, но така или иначе тая стена вече се реши, че ще е с гиспкартон. Което ме навежда и на втория въпрос. За северната стена. На нея скара и гипскартон трудно може да се сложи, защото има гардероб, който е долепен на твърде малко разстояние и няма място. Там ако сложа фибран, какви ще се негативите? Позитивите са ясни-ниска цена, лесно поставяне, не пропуска вода и топлина. Отворен съм и за други предложения. Благодаря предварително! :)
infomar
piron45 написа:
Има смисъл от вътрешна ако правиш и външна. Комбинацията дава по добър ефект. Но само вътрешна няма смисъл,по добре вложи парите в качествена дограма с троен пакет.
Напълно съгласен и подкрепям.
За вътрешна съм ползвал Депрон. Доволен съм.
hellbull85 - помощник
Да поразбутам малко и тази тема.
https://imgur.com/a/T1bFdHP
Качвам схема на къщата която обитаваме в момента. За сега къщата има само вътрешна изолация която е правена поетапно и след всеки етап се усеща разлика. Преди доста години (10-12) първо се направи ремонт на спалня 1 но без никаква изолация. На следващата година направихме ремонт на спалня 2 и хол като и на двете стаи всички стени и тавана са изолирани с гипскартон и минерална вата. Преди 3 години сменихме покрива, направихме го както си му е реда. Тогава се усети голяма разлика, през зимата стайте бяха по-топли а лятото къщата си е по-хладна. Преди 3 седмици завършихме ремонта на антрето, коридора, кухнята и банята. В тези помещения има изолация само на тавана, пак гипскартон с минерална вата, като на кухнята забравихме да сложим вата. В банята си е с пластмасови плоскости. След таз годишния ремонт разликата вече се усеща, една идея по-топло е. Наложи се за 2 дена да запалим и печката понеже племенника ми беше на гости а е още малък (почти на 2 е) и общо взето стаите се затоплят по-бързо в сравнение с миналата година. Всичко се утоплява с камина на дърва 10 киловатова е и е в спалня 1, като при по-големите студове се затваря вратата към кухнята и се утопляват само спалните коридора и хола. Следващата година (2019) ще правим ремонт на спалня 1 и си мислех да слагам някаква тънка изолация (2-3 см.), че не искам да стеснявам много стаята но след ровене в нета се оказа че фибрана не става, почти всеки който си е сложил фибран за вътрешна изолация се оплаква от конденз. Другия ми вариант е да ползвам депрон като и там има смесени мнения, някои са доволни други не. Минаваме към по-широките варианти. Единият е Мултипор плочите на Итонг но те са скъпи и няма доста мнения из нет-а. Последния е пак гипскартон с вата но чета че е по-добре да е каменна а не минерална. Каменната имала по-добри топлоизолиращи и шумопоглъщащи свойства.
Та ако има някой който в близките години е слагал депрон и все още е доволен ще се радвам да сподели дали има конденз или мухал в помещенията. Ако ли не си остава варианта с гипскартона но трябва да го измисля дали да е с каменна или минерална вата. Мислех си в спалня 1 да сложа изолация само на тавана но 2 от стените и са външни и са си големички и си мисля, че ще е по-добре да се сложи изолцаия и на стените.
Предполагам това че се утоплявам с "жив огън" (на дърва а догодина се надявам вече да съм на пелетна камина суха) е предпоставка по-трудно да се появи мухал. В спалня 2 и хола вече 10 години няма никакви следи от мухъл и конденз но не знам под гипскартона как е положението.

Относно външната изолация, там където се влиза в антрето, по долната стена на коридора и по лявата на хола от външната страна е с вагонна шарка и не знам другите стени дали пак да не ги направя така или да слагам стиропор? Къщата е на кръстовище и ако я направя отвсякъде с вагонна шарка някой ако реши може да ме запали отвън. За стиропор си мисля да слагам 5 см това при положение, че къщата си е с описаната по-горе вътрешна изолация а и покрай едната стена ми е входната пътека и входната врата и си мисля че ако сложа по-добела изолация ще трябва и там да се преправят малко нещата.
Също искам да обърна внимание на дограмата, 4 или 5 камерна е с двоен стъклопакет като стъклата не ги знам дали са К-а. Вече има 8 камерни профил с четворни стъклопакети, има ли смисъл да сменям дограмата или няма да усетя голяма разлика и къщата ще стане прекалено затворена?

Доста дълъг ми стана пост-а и ще се радвам ако се отговори на повечето ми въпроси и ако има повече колеги които да споделят опит с изолацийте.
speka_rs - майстор
Да се включи един човек имащ вътрешна изолация със фибран и нямащ кондез или мухал.
resistbody - майстор
ср окт 17, 2018 7:02 amspeka_rs написа:
Да се включи един човек имащ вътрешна изолация със фибран и нямащ кондез или мухал.
АЗ... проветрявам всеки ден... все пак и без изолация трябва да се прави... цялата къща е опакована, топли се на газ.. появява се конденз само на една стара дограма сменяна преди над 10 години... явно не я бива, на новата която сложихме при ремонта няма конденз никъде в къщата...
Първата година имах проблем в северната спалня, защото там няма таван от ГК и се получи термомост, след това изолирахме само тази стена отвън и вече няма проблеми...
Друго - НЕ залепвайте мебелите си към стените, със или без изолация там няма да има циркулация въздух и ще имате проблеми..
На тъщата в къщата няма ни вътрешна ни външна, а мухъл на трепане и проветряват по 2 пъти на ден... та късмет...
hellbull85 - помощник
Другото като варинат си мисля да сложа вата с гипскартон само на външните стени. Така стаята няма да се свие много а и по другите две стени си има малки пречки за слагането на вътрешна изолация. Знам че по този начин ако се направи вътрешните стени ще станат термо мостове но общо взето студът ще "влиза" само от там във въпросната спалня 1 а и след време като сложа външната изолация ефекта от термо моста ще се намали. Имам време да мисля но може би това ще е варианта, въпроса е както в другите стаи минерална вата ли да слагам или каменна?
Също ще се радвам да чуя мнения за дограмата, дали има смисъл да се сменя и за външната изолация дали 5 см пак ще вършат някаква работа? Друго което ме интересува е ако сложа 5 см изолация с колко сантиметра ще излезе стената навън в крайна сметка. Стеропора е 5 см, слага се на топки като така се образува въздушен джоб. Това не знам дали е по-добре или е по-добре да се слага изолацията на гребен? Та топките ги слагам 2 см и после върху изолацията шпакловки и мазилки още 1 и си мисля, че общо стената ще излезе с 8 см навън някъде.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Има ли смисъл от вътрешна изолация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: