Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

Предишният собственик е усвоил терасата пред кухнята (панелен апартамент). Съседът от долу не си е остъклил терасата (не възнамерява и да го прави в някакво бъдеще) и не дава да се изолира неговия таван т.е. моя под отвън.
Проблемът е голям конденз по пода.

Какво може да се направи в този случай?
Оправдано ли е да изолирам моя под отвътре с XPS (2-5 см.)? Ще се реши ли проблемът с конденза при мен и в каква степен?

Всякакви други идеи и съвети са добре дошли.

Благодаря!
egomen66 - майстор
linqu написа:
Здравейте,


Проблемът е голям конденз по пода.

Това означава ли , че всичко останало по терасата е добре изолирано и конденза е само по пода.
Иначе е оправдано , стига да имаш място спрямо праговете.

:partyman:
entusiast - специалист
Точно това е решението - депрон или сходните, колкото дебело може да поеме, аз така съм направил в сегашния ми апартамент.
Обаче!
В откритата част, където се ходи, проблем няма, но преди 2 години, като размествах шкафовете на този усвоен балкон, установих, че под тях конденз е продължавал да се образува, явно защото там въздуха не се движи и съответно зверски количества мухъл, плесен или каквото и да е онова черното, дето беше покрило плочките в ъглите под шкафовете. И тогава аз взех един голям флакон полиуретанова пята и почти запълних празнината под шкафа :) Тя като полепне по плочките и така наречената повърхност на оросяване просто изчезва - няма повърхност :)
Редно е да отбележа, че преди това нямах външна топлоизолация и по периферията е прониквало доста студ отвън, та затова е бил и мухала в кюшетата.
Е, понеже са плочки, та зимата е леко неприятно като стъпиш бос върху тях, за разлика от ламината, ама това май би се отнасяло за всяка повърхност с теракот/гранитогрес през зимата, ако нямаш отдолу подово отопление. Така че, помисли ако искаш, преди да си сложил подово покритие, дали да не сложиш подово отопление на усвоения балкон - гледал съм ги едни такива на рула и изглежда доста лесно се слагат.
Аз пък в новия апартамент, дето съм пуснал една тема с проблемите ми с козирката на остъкляването, ще сложа навсякъде - и в кухнята, и на усвоения балкон, и в коридора - ламиниран паркет, от онези, най-скъпите, дето ги дават със защитени от влага фуги. Пък като се скапе, ще сменям. Аз и в момента имам в коридора ламинат, при това евтин, и за 7 години само на някои места фугите мъничко са се пораздули.
Поздрави!
Благодаря за отговорите,

За да не отварям нова тема, ако може да ми обясните, каква е разликата между различните видове мазилки.
Защо трябва да предпочета, например, полимерна пред минерална или силиконова пред минерална и въобще толкова ли не е за предпочитане минералната (или поне с такова впечатление съм останал - по препоръки)?
Вярно ли е, че след години белият стиропор губи своите качества и на практика почти не изолира?

Може ли да ми обясните каква е разликата между "обикновения" бял стиропор (austroterm), графитния стиропор (austroterm) и непор (BASF)?

Извинявам се, ако въпросите вече са били дискутирани!

Благодаря предварително.
Последна промяна от linqu на чет сеп 08, 2016 11:26 am, променено общо 1 път.
entusiast - специалист
linqu написа:
и въобще толкова ли не е за предпочитане минералната
Въобще не е за предпочитане - по-евтина е и затова я предпочитат. Първо - минералните избеляват след време, второ - поемат мърсотия от стичащата се по фасадата вода и в резултат след време стават едни такива гадни, на ивици от стичащата се отгоре мръсна вода. Аз не помня каква сложиш - силиконова или силикатна, една от двете беше. И фасадата свети направо на фона на грозните изпълнения на съседите!
Минерална бих си сложил само на 1-2 етажна къща, дето отгоре имам стряха, която да пази мазилката от мокрене и мърсотия, и дето мога спокойно на 3-4 години сам да я пребоядисам, като почне да ме дразни.

А стиропора може да загуби своите изолационни качества ако се накваси с вода, а това става ако мазилката е напукана и пропуска вода, и ако горния ръб (особено ако над теб няма изолация) не е направен добре и от там водата се подлизва вътре в изолацията.

Но това, което ти пиша, е с изричното условие, че не съм разбирач в тази област и ти казвам неща, които научих с четене преди аз да си поставя изолация на панелката! И си взех отпуска за да ги гледам как слагат и как дюбелират плочите, че единия от алпинистите беше доста мързелив и не спазваше предписанията за лепене.
gechev - специалист
[quote="entusiast"]
Редно е да отбележа, че преди това нямах външна топлоизолация и по периферията е прониквало доста студ отвън, та затова е бил и мухала в кюшетата.

Объркваш човека. Студа не прониква вътре, а топлината отива при него навън. Физика. :axe:
Последна промяна от gechev на чет сеп 08, 2016 6:06 pm, променено общо 1 път.
entusiast - специалист
gechev написа:
Объркваш човека. Студа не прониква вътре, а топлината отива при него навън. Физика.
Сигурен съм, че питащия много добре ме разбра и без твоето "компетентно" включване!
gechev - специалист
entusiast написа:
gechev написа:
Объркваш човека. Студа не прониква вътре, а топлината отива при него навън. Физика.
Сигурен съм, че питащия много добре ме разбра и без твоето "компетентно" включване!
Ако те е разбрал би трябвало и двамата да имате двойки по физика на младини. :lol: :lol: :lol:

Тема "Изолация отвътре на под на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: