Напишете въпрос свързан със санирането.
Yan4o - напреднал
Преди известно време ремонтирах една от стаите в апартамента , като усвоих терасата и за да изравня нивото на пода, а и да неутрализирам голямата темп. разлика в пода, който е на терасата, реших да налепя на целия под XPS. Като цяло подът въобще не беше равен в стаята, и за да не правя нова замазка , с която да изравнявам (щеше и да му вдигне доста нивото), реших като лепя изолацията (2 см) да компенсирам неравностите с материала отдолу. Получи се някак си, а отгоре наредих направо ламината (метнах само от оная тънката изолация, дето се продава на руло). Обаче ме гложди нещо от тогава - като поседи няколко часа затворена стаята, почва да мирише, малко като на спарено. Ако се проветрява по-често - няма проблеми. Вътрешните стени на усвоената тераса са изолирани с вата и гипс картон, а отвън е на 5 см XPS. В началото миризмата я отдавах на това, че всичко е ново, някой от материалите може да не се е отмирисал, но така си остана. Дали може да е от подовата изолация и това, че няма замазка отгоре? И въобще удачно ли съм постъпил така, с този "сиромашки" ремонт? Почвам да се замислям, дали да не раздигна всичко отдолу и да го правя пак, но да не излезе напусто....
Последна промяна от Yan4o на пет дек 30, 2016 10:34 pm, променено общо 1 път.
8180 - майстор
По-скоро стените са ти сгрешени.
Не е изключено ватата да е мухлясала.
Yan4o - напреднал
Мислех си и аз дали ватата не прави проблем, ама това "спаружване" се появи веднага след ремонта, пък и беше правен лятото, не е имало екстремни Т разлики седмици след това...
И какво имаш предвид, че стените са сгрешени? Как е било по-правилно да се направи в случая?
8180 - майстор
Yan4o написа:
И какво имаш предвид, че стените са сгрешени? Как е било по-правилно да се направи в случая?
Любимата на мнозина, не само в този Форум, ВЪТРЕШНА ТИ с вата и гипсокартон има доста строги изисквания - не споменаваш нищо за ПАРОИЗОЛАЦИЯ ТАМ!?
ВЪНШНА ТИ с Фибран, в много от случаите също, може да е ПРОБЛЕМ.
На 90% съм категоричен - останалото се смята.
Сори, в празничната нощ.
marian1 - майстор
Още подробности дай:
тази тераса, която си усвоил, външна ли е? Отдолу съседите - тяхната как е - остъклена, отворена...
Теорията ми е: Ако тавана на балкона, на съседите под теб, е отворен, или неотоплен достатъчно, ХПС е задържало влага между пода ти и него (хпс) - от там тази миризма, възможно е и мухъл да има вече който не виждаш....
Да не забравяме и другите фактори - вече събраната стая с балкона - изложение, режим на отопление( постоянен, периодичен), поддържана температура, мебелировка на балконската част ( относно циркулацията на въздуха ) съседите под теб - дали отопляват? дебелина на балконските стени и материали от какво са изградени, от какво е изградена сградата....

подсещам че - лятно време е по влажно, ако е имало и интервенции по пода преди полагането на хпс с някакви материали - така че мисля, доста трябва да понапишеш, за да расъждаваме - а ако и се разровиш ще видиш и калкулатор някъде тук за смятане
Yan4o - напреднал
За много години!

Започвам по ред да отговарям:
строителството е ПК, почти навсякъде е бетон,
терасата е външна (3.50х0.90), като от едната страна е затворена от горе до долу с 15 см бетонна стена (крайна тераса),
от другата страна продължава с терасата на комшията, като вместо стъклената преграда е затворено с итонг (12 или 15 см, не помня),
предния парапет (или както там се казва) е бетон (ок. 10 см), като върху него е монтирата пвц дограма Саламандър с 32 мм стъклопакет, но не на цялата ширина на терасата - в двата края има по около 50 см итонг (за да се образуват ниши).
Комшията под мен също е затворил терасата с пвц дограма, но не е усвоена, не се отоплява.
Терасата на комшията отстрани е с обикновено винкелно остъкление, но е затворена все пак.
Горната тераса е по същия начин - с винкелно и почти винаги затворена.
Изложението е запад.
Преди да налепя хпс-а, единствено изравнихме пода на терасата с тънка замазка, защото бяхме изкъртили мозайката и да се изравни леко с пода на стаята.
Стаята се отоплява постоянно в студения сезон, детска е. Изполвам конвектор, който стои под прозореца, т.е. на усвоената тераса. Като цяло стаята е много топла, няма външни стени и отвсякъде я топлят. С много малък разход на енергия се поддържат през деня 22-3 градуса, а дори и в най-студеното време, вечер почти не се отоплява и сутрин Т пак е приемлива.
На терасата има един гардероб само, в нишата , която е към терасата на комшията.
Както писах и по-горе - всички външни стени и тавана на терасата отвътре са на конструкция с вата и гипс картон и доколкото помня няма паро или друга допълнителна изолация (преди 5-6 години е правено).
Това е. Дано е полезна информацията, да ми дадете насоки къде ми е грешката.
marian1 - майстор
Виж аз не съм професионалист, но ще напиша аз какво бих направил - поне докато не се включи някой такъв и не ми набие канчето.
Бих отместил гардероба за да погледна какво е състоянието зад стената, а ако ламината не е лепен, дори бих се заиграл да го номерирам и разглобя - това с цел контрол за мухъл, защото е детска и мухъла е доста вреден. Бих разгледал и къде е най студената точка и даже ще повдигна ХПС-а пак с цел спокойствие - а понеже си имам и влагомер, бих го заложил и щях да седя температура и влажност. За момента друго не ми идва на акъля
Yan4o - напреднал
Благодаря за съветите, като се постопли времето ще раздигна ламината, да видя как е отдолу. Иначе преди година и нещо се наложи да мръдна гардероба и освен паяжини, нямаше нищо притеснително, т.е. няма влага. Не знам дали има отношение, но нямам конденз по прозорците и около тях, както се оплакват много хора, като се изолират и сложат пвц дограма. Почвам да се замислям, дали да не направя един ревизионен отвор в едната нища на терасата, като видя зад гипс картона какво е положението. Май няма друг сигурен начин да разбера дали имам проблем там. Но нека да се постопли малко, че сега с тея "бедствени положения", не е много удачно. :)

Тема "Изолация на под с XPS - евентуални проблеми?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: