• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

тъкмо завършихме строежа на двуетажна, монолитна къща. Сега дойде време за дограмата (72кв. прозорци). Взех оферти от 4 фирми в региона ми. Прозорците са обърнати с фибран, като от фирмите за дограма ме съветват фибрана, който е отдолу на големите прозорци да го сменя с депрон, за да не хлътне от тежестта.

Стъклата са троен стъклопакет с аргон, четири сезона и К.

Първото колебание - имаме две плъзгания, за които се колебая между хебе шебе и фолксваген. Всяка фирма казва различни неща и вече много ме объркаха.

В началото мислехме за Etem E75 профили - https://etem.com/bg/opening-systems/e75 , и четирите фирми могат да го изпълнят... Офертите са много различни. Интересното е, че въпреки значително по-високата цена на тези алуминиеви профили и четирите фирми ме съветват да избера висок клас PVC, пред алуминия...

PVC излизат доста по-евтино и от най-сериозната фирма ми предлагат тези профили: https://kirchberger.ba/8500-platinum/ - никъде нищо не откривам за тях. Заведоха ме да видя направена къща с тях изглеждат масивни и стабилни, но ме притеснява, че няма мнение за тях никъде и, че са някакви Босненски...

Другият вариант, който е по-скъп от Kirchberger - Gealan S9000 - https://www.gealan.de/en/systems/s-9000/ - тук има доста мнения и повечето са добри/

Трети PVC вариант Schuko Living Alu Inside - https://www.schueco.com/de-en/architect ... alu-inside - това е най-скъпото PVC, което ми предложиха, но човека от фирмата просто ми каза, че за съжаление прозводството на Schueco е в България и е с доста по-ниско качество от това, което се предлага в Германия, затова и ми препоръчва Kirchberger-a.

Четвъртият вариант е PVC Rehau Synego - https://window.rehau.com/bg-bg/synego-prozorci - нямам мнение тук.

Това са ми вариантите като цяло.

Ще се радвам на някакви обективни мнения по темата, тъй като всеки казва различни неща и вече тотално се обърках.
Прикачен файл:
unnamed (2).jpg
Последна промяна от blad3runn3r88 на пет апр 19, 2024 2:02 pm, променено общо 3 пъти.
пет апр 19, 2024 1:44 pmblad3runn3r88 написа:
Здравейте,

тъкмо завършихме строежа на двуетажна, монолитна къща. Сега дойде време за дограмата (72кв. прозорци). Взех оферти от 4 фирми в региона ми. Прозорците са обърнати с фибран, като от фирмите за дограма ме съветват фибрана, който е отдолу на големите прозорци да го сменя с депрон, за да не хлътне от тежестта.
........
От тук надолу отказвам да чета!
пет апр 19, 2024 1:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет апр 19, 2024 1:44 pmblad3runn3r88 написа:
Здравейте,

тъкмо завършихме строежа на двуетажна, монолитна къща. Сега дойде време за дограмата (72кв. прозорци). Взех оферти от 4 фирми в региона ми. Прозорците са обърнати с фибран, като от фирмите за дограма ме съветват фибрана, който е отдолу на големите прозорци да го сменя с депрон, за да не хлътне от тежестта.
........
От тук надолу отказвам да чета!
Защо? Какъв е проблема? Смятате, че не е възможно фибрана да се смачка от тежестта? При положение, че имаме пакети по 800кг?
miliad - майстор
Казвате, че имате стъклопакети по над 15м² бройката ?
Дали?
Имате запитване във "Форум дограма", надали тук ще ви дадат по различна информация.
Ако приемем, че целият прозорец тежи 800кг, той не се подпира нито на фибран, нито на депрон, а на специален профил от пресован ХПС с две 3мм алуминиеви шини вътре.
Отделно монтажни регулеруеми стъпки и т.н..
Но това не е ваша работа да го решавате, а на фирмата изпълняваща дограмата.
Здравейте,

вече дилемата остана само между две дограми:

ETEM E75 - Алуминиева и uPVC на Schüco LivIng.

Моля, ако някой има мнение по въпроса да ме посъветва. Или някой, който е с една от двете дограми.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет апр 19, 2024 1:44 pmblad3runn3r88 написа:
... Прозорците са обърнати с фибран, като от фирмите за дограма ме съветват фибрана, който е отдолу на големите прозорци да го сменя с депрон, за да не хлътне от тежестта.
...
???
Вие ли се шегувате или тотално са ви взели на подбив? И защо??
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Писах, преди да дочета... Сори
Бако_Патъра - напреднал
Как така се колебаеш между алуминии и пвц? Естествено че пвц е единствения избор за нашите ширини. С алуминии ще имаш адски конденз. Кой слага алуминий в България? Той е само за южен сух климат, като Испания или Мексико. Аз съм с Рехау синерги и съм много доволен. Затварят се с този вакумиращ звук. "Вдлюб"! А тези два на които последно си се спрял са възможно най-неудачен избор. Едните алуминиеви, а другите пластмасови с алуминиев обков. Пробвай, явно не си знаеш парите. Що пък не...
Здравейте, благодаря за мненията.

Всъщност Schuco uPVC е и доста по евтин вариант от Etem E75.

Etem изглеждат по-красиви и от фирмата твърдят, че не предизвикват конденз, заради прекъснатият термо мост.
5kof - специалист
Да дам и аз моите 5 ст. В зората на демокрацията изпълних довършителни работи на фамилното ни жилище - четиристаен апартамент в широкия център на столицата. Четох на дълго и широко за дограмите - видове, плюсове, минуси и т.н. В резултат на всичко прочетено - разбрано и неразбрано, се спряхме на алуминиева дограма. Изпълнена с черна рамка и всичко най-добро. Настъпи зимата и тръгнаха потоците. Такъв конденз никъде до тогава, а и след това не съм виждал. Тъщата, горката беше като опълченец от прозорец на прозорец. Изтраях я точно 2 ( две) зими. Намерих изпълнители демонтираха алуминия и сложиха ПВЦ. Родихме се всички. Старата я подарих на съседа, за да си я монтира на вилата. Халал да му е! Та от тогава насам винаги, когато е ставало въпрос за дограма знам, че става въпрос за ПВЦ. Поне в България. Та те така.
  • 1
  • 2

Тема "Избор на дограма за новопостроена къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: