Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Налага се да вдигна нивото на пода в новозакупеното си жилище (тухлено на 5 непоследен етаж) и ми препоръчаха да го направя с листове стирофом - 5 см, като го залепя с лепило евро 02! Защото трябва също така да прекарам едни тръби от банята до стаята която искам да има кухненски бокс! Но не мисля че варианта да бъркам бетон е най-удачен и лесен! Този стирофом ще повлияе ли на топлото, което идва от комшиите отдолу? Защото пък друг майстор ми предлага със фибран да го направя! Ще ви бъда благодарен за бързи отзиви, че нямам много време за размисъл! Благодаря ВИ! :?
Petyr - специалист
Доколкото знам стирофом и фибран са все XPS...

Т.е. доста ще повлияе на топлото, което би идвало от съседа. Но и на студеното, ако съседа реши да остави апартамента празен...
Дайте идея за вариант за запълване на под преди шпакловка и нареждане на ламинат!
Заслужава ли си да слагам стирофом в такъв случай щом ще спре топлото от съседа отдолу, само и само да си запълня пода, за да мога да го подготвя за следващ етап?! Дайте идея за друг вариант!
Petyr - специалист
Има специален раздел за повдигнат сух под. Ето една тема от него:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=529

Изписано е доста за предимствата му, недостатък е, че излиза малко по-скъп.

А относно топлината, то наистина няма да "крадеш" от топлия таван на съседа, но няма да ти пука дали апартамента под теб е обитаем. Т.е. и ти няма да го топлиш. Е има разлика от няколко градуса между пода и тавана, но все пак смятам че да се изолираш от съседа не е никак лошо. Само че XPS-ите са само топлоизолатори, звука не го изолират... Ако обичате да правите шумни партита съпроводени с много тропане, то може да се сложи плаващ под с каменна вата и замаска.


Струва ми се че не си пуснал темата в правилния раздел и за това няма много отговори, но все пак да изчакаме до утре, неделя вечер е...
Ivan_Kurtev - специалист
Човече, ти акоочакваш комшията от долния етаж да те топли.... направо не си слагай ламинат!

Служи си каквото си искаш за да изравниш пода може и да е не толкова скуп продук, щом няма да търсиш толкова много топлоизолационните свойства .

А за повдигнат или сух под няма смисъл да говорим,
цената започва от 45.00 на квадратен метър, което ще те откаже от ламината ;)
Така, че или удряй една финна замазка с подложка на ламината или някакъв XPS .
Незнам за Стирофон-а на DOW но аз лично не ги харесвам като марка, не казвам нищо за материала може да е добър.
крум - специалист
Иване, дай разбивка на тия 45 лв?
pipbel - майстор
Ми Круме то и аз толкова долу горе го изчислявам. И то при положение че смятам да го слагам сам.
Аз ще слагам 3 см Аквамат + 5 см подов фибран + 2см ГФ - общо 10 см

Аквамат - 450 лв/м3 - за 3 см - към 14-15лв/м2 идва
Фибран (50 кг/м3) - 5см - към 18-19 лв/м2
ГФазер - 2 листа - около 12 лв/м2

Та ето ти ги около 45лв/м2
Ама нищо, решил съм го твърдо - хола ще е така, детската и спалнята ще са без фибран (не мога да дигна повече от 4-5 см, а и не ми трябва изолация там), та за последните 2 може и да се събера до 28-30 лв/м2
W123 - специалист
Ъъъъъ,Изтребител :-D :wink:
Колко искаш да си вдигнеш пода.Нали се сещаш че върху Стирофоми,Фибрани и други безалкохолни трябва да направиш и армирана замазка с минимална дебелина 4см за препоръчване 5см!
Да не се окаже че ако сложиш 5см плоскости,5см замазка и един сантим паркет да се навеждаш като влизаш през вратите или да си сменяш крушките без да ползваш стол или стълба а направо се пресягаш...
pipbel - майстор
Ами то затова се казва технологията "сух под" щото избягва всякакви замазки.
А за височината ми не се коси - имам сега 2.80, така че всичко е ОК.

А за 2-те бани и коридора наистина предвиждам 5 см фибран + 5 см армирана замазка както споменава W123

Тема "Изолация на под със стирофом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: