Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
maistorche2000 - напреднал
Привет колеги,
имам апартамент с 60 квадрата тераса
30 са над магазин ( проблематичните )
30 са над нищо ( над въздух )

от 3 зимни сезона насам имам проблем с терасата , но сега достига катастрофални измерения
3 пъти я ремонтира строителя като част от „гаранцията”
Първо плочки се сменяха,
после фуги се рязаха и сменяха с нови, после още веднъж се ремонтираха фуги.

Сега от нова година насам почна да ми избива вага и за 10 – 15 дни станаха големи петна.

От външната страна на петната почти винаги е сухо ( в смисъл че на там плочките са сухи: няма сняг, няма вода, няма лед )

Последното за толкова време което остана да се съмнявам е, тук където са ми проблемите има топлоизолация под плочките заради магазина под мен. Та от нея или да се получава конденз или да се е накиснала с вода и единственото място където да избие е в посока към апартамента...

Вижте снимките, кажете си мнението и после ще ви кажа какво съм решил да ремонтирам на пролет/лятото и как и дали съм се насочил в правилна посока...



http://opeltigra.snimka.bg/other/terasa ... 650126.all

едните снимки са от 12 Януари, другите от 27-ми
скоро ще сложа и от сега ( края на Февруари )

едит: последните 4 снимки са от днес (24 Февруари )
VLADO66 - майстор
Това ми прилича на компрометирана хидроизолация.Когато водата мине през плочките тя стига до хидроизолацията и после къде отива-има ли някъде да се дренира/оттича/ тази вода?Ако няма значи си търси път и той в случая е към апартамента.Там където има ТИ водата не може да се изпари обратно.Вариантите за решение според мен са три:1.Всичко отначало-нова хидроизолация с наклони и място за оттичане и отгоре плочки.2Продукта на Изомакс за тераси от долната тема3.Лек поликарбонатен навес. Ако са първите 2 варианта стената която е изложена на дъжд трябва да се импрегнира с безцветен импрегнатор-например Sika имат такъв продукт.Драсканата мазилка има свойството да задържа вода която вследствие на замръзване отварят микропукнатини през които влиза водата.Ако се слагат нови плочки с 2мм.фуга на всеки 3м.трябва да има дилатационна фуга 10мм.пълна със силикон.
bat_al_a - специалист
Значи като гледам, доколкото се вижда на снимката с терасата, имаш много места, които са предпоставка за този теч. Възможно е както каза колегата с горния пост, влагата да се просмуква още от първия най-външен ред плочки и по наклона да минава под останалите и към помещенията, да ти се натаява топлоизолацията, което е много лош вариант. Може също така да влиза през фугата, която се образува между хоризонталните плочки и цокъла на стената, може да се стича по стената и през горния ръб на цокъла от плочки да се просмуква зад тях. Друг вариант, които също не е за пренебрегване е, че може да се просмуква дори и от външната страна на борда на терасата(за който е захванат парапета). Защо не пробвате с течна хидроизолация и армиращо платно за да се покрият добре само тези места.
maistorche2000 - напреднал
колеги, отговарям и на двамата в един пост:

1 - къртене на всичко и градене от нулата е наистина най-добрия вариант, но за жалост сега немога да си го позволя
2 -
3 - навеса е хубава идея. планирам да затворя 20-30 квадрата след време. лек навец не е вариант защото съм на 1/2 етаж и комшиите ще се насерат да мятат боклуци докато го изпочупят

-за импрегнатора за фасадата - предполагам няма да пречи на стената да "диша". Някъде бях чел че има силиконови бои за мазилката, но не знам колко вършат работа...

-преди година когато имаше паднали фуги - там кадето липсваха ''извираше" кал изпод плочките - седеше като мравуняк прахта около липсващата фуга. значи това че се накисва ТИ е почти ясно

-доколкото зам няма дренаж за отичане под ТИ - по фасадата не виждам дупки - евентуално ако строителя го е измислил, но надали

-мястото ( фугата ) между под/стена - там съм сменил фугата и съм сложил Церасит ФТ101 ( тази зима го гледах - плаче за смяна )

-мястото между горен ръб на цокъла и стената ( фасадата ) там съм положил на Исомат смес от лепило за плочки + адифрекс Б еластификатор - изглежда че се държи на 6. Поне така аз го виждам.

-за импрегнатора за фасадата - предполагам няма да пречи на стената да "диша". Някъде бях чел че има силиконови бои за мазилката, но не знам колко вършат работа...
maistorche2000 - напреднал
На пролет / лятото мисля да изкъртя 3 редици плочки по цялата дължина на стената на апартамента
както и вертикалната плочка пак по цялата дължина...
да изкъртя пода до бетона, а стената до тухлата и да положа хидроизолация.
( трябва да се получи нещо от сорта на 1 по 6-7метра за пода и 30см по 6-7метра за стената )
После топлоизолация и отгоре лепиме плочките
Искам да попитам за 2 неща:
- връзката под/стена може ли да се направи направо с мушама или е по-добре да се реже и слага хидроизолационна лента по ъглите ( просто не знам и затова питам )
- от тази 30см висока хидроизолация по стената – може ли да почне да ми се образува повече конденз отвътре
- каква хидроизолация да се ползва около ПВЦ дограмата- там е ясно че няма да стане с платното и горелката.

Мъча се да се сетя какво исках да попитам още ....
bat_al_a - специалист
Добре си го замислил, тъкмо с разкъртването ще помогнеш за по-бързото изпарение на натаената влага. Принципно е по-добре да положиш топлоизолация, замазка и след това течна хидроизолация, върху която да се положат плочките. За връзка под-стена, купи си стъклофибърна мрежа, нарежи си ивици на 30-40 см, намажи по 20 см вертикала и 20 см хоризонтала по продължение на ъгъла, докато е мокра още хидроизолацията(ХИ) постави отгоре й мрежата, след което я мини пак с ХИ на 2-3 пъти отгоре в интервали на няколко часа. Не ти трябват скъпи ХИ-ционни ъглови ленти.
maistorche2000 - напреднал
-bat_al_a-

колега, гледам залагаш на течната ХИ повече отколкото на мушама и горелка - правилно ли разбирам?
и другото да те питам - казваш ТИ да се положи директно върху плочата така ли ?
и - около дограмата и улука (който пробива плочата и слиза надолу) - пак ли стъклофибърна мрежа + течна ХИ?
bat_al_a - специалист
Аз съм за течните хидроизолации, с тях може да се изолират толкова много области, където битумните рулонни ХИ трудно ще се справят, друг + е, че осигуряват цяла ХИ без снадки за разлика от битумните мушами, а и се работи лесно с тях с валяче или четка. Примерно тук можеш да видиш как се ползва течна ХИ за изолиране на плосък покрив.

http://www.youtube.com/watch?v=Pfx8p9-8k9w

Принципно е по-добре ТИ, след това замазка и ХИ. Ако положиш ТИ върху ХИ тя при пропускане на фугите, ТИ пак ще се натаи с вода и дори при замръзване през зима е възможно да ти надига плочките. За улука и дограмата пак течна ХИ.
Това естествено си е мое лично мнение, с което не искам да задължавам никого да спазва технологии или продукти за хидроизолации, има колеги, които си държат на битумните рулонни ХИии, те се правели по стандарт в завод, за разлика от течните, при които полагащия определя дебелината на крайното покритие в зависимост от броя на положените пластове и т.нат...
maistorche2000 - напреднал
разбирам , мерси за информацията
при всички случаи има време докато тръгна да ремонтирам. искам да позатопли времето
има време всеки да си каже идеята

щом казваш за дебелината на пласта накрая - да разбирам ли , че след като изсъхне единя пласт - после може да го намажеш 2-ри път? ( това ми харесва - може да се понамаже добре )

като цена на материала - разликата голяма ли е? ( между двата типа ХИ )

иначе да видя дали правилно съм разбрал :

-поставям ТИ директно върху плочата ( без лепене, без нищо )
-след това замазка върху ТИ ( предполагам смесите които ги предлагат за ТИ специално или груба замазка като за под плочките )
-след това течната ХИ
- после замазка, теракол , плочки

грунд за преди полагане на ХИ ползваме ли /? за пода и стената
VLADO66 - майстор
Първо трябва да видиш като къртиш влагата откъде влиза в апартамента в момента-под хидрото или над него.Защото ако е под хидроизолацията това значи че може някъде да е пробита надалеч.Ако е направена хидроизолацията без защитна замаска отгоре и са наредили скелето да въртят ТИ-как няма да протече.Правилния начин на полагане е ТИ,армирана замазка,хидроизолация и според вида й /битумна или акрилна/може да има замазка и накрая плочки.Към всяка течна изолация си има грунд.

Тема "Проблем с избиване на влага от терасата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: