Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
dimovsport - специалист
Здравейте,предстои ми да лея последна плоча която остава открита и е 90% тераса. Плочата ще е 18см. малко над 100м2 мисля да я вибрирам. Въпроса е че наскоро се опитаха да ме убедят че трябва да залея и мозайка след 2-3 дни за да не пропуска вода. Струва ми се че строителството е напреднало повечко и реших че тук е подходящо място да потърся компетентен съвет.
Въпрос относно изолацията-Допустимо ли е да се сложи стиропор под замазката на тази последна плоча? Питам за стиропор защото вече го имам купен и ще ми остане излишен ако не го приложа. Дебелината му е 10см и е с прилична плътност.
Биха ми били полезни и линкове които да ме ориентират.
За отделеното време,благодаря предварително.
jekasus - майстор
Каква ти е идеята за крайно покритие на тераса?
Има добавки за водоплътност за бетон, ама тук някой друг да даде акъл.
marmoz - специалист
То акъл за добавките към бетона много много няама каво да се дава ама ето основни сведения
1.добавки за по бързо добиване на якост,ползата не декофрираш след 30 дена кам 7 ден е готово кам 60-70% от якоста на бетона е готов
2.зимни добавки,да се и през зимата и за раионите по на север
3.вибрираните бетони /шлаифанит тези пред големите скадове/ са за да издаржт тежките камиони
4.бетоните за небостаргачите са с някакви специални саставки /не се правят с пясък/ и са 5-6 пати по здрави от норлните
5.бетоните са на класове и са следи по бетоновите центрове,на големите обекти вземат проби маи от всеки бетоновоз и ги изпитват в лаботатаория.
Не сам чувал за бетони с добавки дето да не пускат вода т.е трябва някав вид хидроизолация,добавките са за големите обекти,бързите срокове и специфичните температури . :roll:
VLADO66 - майстор
Има добавки за водоплътност само че те са за изграждане на хидротехнически съоръжения.EPS не е подходящ за плосък покрив защото е с отворена клетъчна структура и поема вода в всичкисе и форми полага се XPS.Мозайката е твърд материал и ще се напука от топлинните разширения без дилатационни фуги.
jekasus - майстор
Без проект ли строиш?
Фло - специалист
Почти всеки бетонов възел разполага с добавки за водоплътност,които вдигат цената на кубик бетон с 5-8 лв.Проблема е,че не всеки бетонов възел е сертифициран да ги влага при клас на якост В-20,какъвто е по проект за тази плоча. Моят подход за такава покривна плоча-тераса е с оставащ кофраж от гофрирана ламарина,тъй-наречения ламаринобетон,по който начин се правят и покривите на моловете,изолацията е от долната страна,на тавана под ламарината.Отгоре върху бетона може да се реди директно настилката на терасата.Цената на квадрат на ламарината е към 10 лв. и се предлага на листи до 7 м. дължина и към 0,9 м. ширина ,застъпват се с гофрата странично.
dimovsport - специалист
jekasus написа:
Без проект ли строиш?
С проект съм но не пише какво да ползвам. Четох доста и мисля че това с мозайката наистина няма да ми свърши работа и се замислям за хидро което се нанася с валяк.Остава обаче отворен въпроса - може ли да положа 10см стиропор под замазката и отгоре пак с хидро и после гранитогрес?
valqk - специалист
Понеже аз утре отивам да пазарувам фибран за изолацията на моите тераси ще споделя аз какво реших за мен си.

В момента имам мозайка на терасите и на едната (голямата ~ 20м2) мозайката е напукана и плочата отдолу е на г*з и мокри помещението под нея.
Другата не е напукана, но и няма помещение и не знам дали пуска.
И на двете ще сложа фибран, замаска 5см с мрежа 3-4мм вътре и отгоре цветен изомраз - върху него може да се ходи и му дават гаранция 7-10год. (говорих с човека от темата във форума и после ходих да взема мостра и ми е ОК на мен. Има избор от 5-6 цвята, гъвкав е до към -25 и издържа до 165 гр, може да се нарани само от нож или подобни, след 7-10година трябвало да се поднови само с нов слой/еве/ - не всичко наново.). Има и някакви други опции, но са доста по-скъпи. Един приятел ми обяснява за епоксидни подови настилки, но тези които показа са *2.

Избрах този вариант, защото така имам добра хидро изолация в/у плоча+ТИ и не се налага да си слагам плочки (гранитогрес*) отгоре и да го мисля дали ще има проблеми и т.н.
Изомраза излиза по 20лв/м2 + около 30лв/м2 ми излиза ТИ+замаска ~ 50лв/м2 готово.

Дано съм помогнал :)

успех!
dimovsport - специалист
Да,всяко мнение е от помощ,обаче фибран нямам,имам стиропор и още очаквам отговор на въпроса-има ли силата да носи армирана замазка безпроблемно.
Що се отнася за водоплътния бетон,такъв ще е ,цената ми не се променя явно не е нещо скъпо(или не го слагат) но за резервоара за вода използвах точно водоплътен. Резервоара служи да събира водата от баните и пералните и ще има опция да се долива и с дъждовна при необходимост. Така ще я използвам за поливане на цевтя и тревни площи и в същото време няма да викам камиона всеки месец.
valqk - специалист
dimovsport написа:
Да,всяко мнение е от помощ,обаче фибран нямам,имам стиропор и още очаквам отговор на въпроса-има ли силата да носи армирана замазка безпроблемно.
Що се отнася за водоплътния бетон,такъв ще е ,цената ми не се променя явно не е нещо скъпо(или не го слагат) но за резервоара за вода използвах точно водоплътен. Резервоара служи да събира водата от баните и пералните и ще има опция да се долива и с дъждовна при необходимост. Така ще я използвам за поливане на цевтя и тревни площи и в същото време няма да викам камиона всеки месец.
Може и да може. Зависи какво ще има там. Няколко човека ми твърдяха, че ако сложа 5мм мрежа и 10см замаска в/у епс щяло да стане, ама хидро-изолацията е по-скъпа от фибрана, та предпочитам да го направя както трябва.
Ако не планираш да има каквото и да е и да няма много хора на едно и също място може и да стане, но най-добре се консултирай с някакъв конструктор.
По принцип може да се направи модел на аутокоад, но ако човека това прави ще го нацъка бързо.
Относно водоплътния бетон, не му ли слагат просто 'течно стъкло' в него? Това като го видях в магазина се чесах дълго какво е, ама ми обясниха - бърка се с бетона да не пуска вода.
:thumbs:

Тема "Последна плоча-тераса,дайте съвет." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: