Всичко по темата хидроизолация.
ТИ е дебела 5 см с графитния стиропор. Правехме я заедно със сеседа над мен и няма козирка. Според мен не е проблемът в ТИ, защото влагата я имаше много преди това. Дори след поставянето й, положението значително се подобри, което ме навежда на мисълта, че проблемът не е там. Допълнително подмених водосточната тръба и при мен вече няма теч, а имаше. Допускам, че и при други съседи има изгнили тръби, които са зазидани и таят. Освен това нямам намерение да запечатвам напълно стената отвътре, знам, че трябва да диша.

Интересува ме, дали с някакъв препарат против капилярна влага бих могъл да я огранича още малко, а отвътре да шпакловам с по-обикновена мазилка, която да диша. Ако някой даде препоръка и за по-качествен материал, съобразен с посочените по-горе проблеми, вероятно бих опитал, че тази грозотия в къщи вече не се трае...
Колега, имаш ли пред въпросните стени с мухъл някакви мебели или е било празно?

Аз имах на времето в апартамента подобен проблем за гардероб и секции, но не и на открити стени, без мебели пред тях. Бях с изолация и ал. дограма, климатици...
Т.е. на места, където има застоял въздух....

п.с.
Самите места мокри ли са, усеща ли се влага или има прораснал мухъл ?
".....но особено след дъжд проблемната стена при допир с ръка се усеща влажна." За това място няма какво да умуваш, ако е влажно намери от къде е теча.. кап...кап.... За останалите места се вижда, че влагата тръгва от пода/паркета.... а казваш, че тавана на долният етаж е сух без мухъл :? Тези места влажни ли са?
Запознат съм с проблема от мебел до стените. Имам мебел (холова гарнитура), но от години я държа на 10-15 см разстояние. Това трябва да е достатъчно, но не мога да я преместя оттам, мислил съм, но няма начин поради ъгловия компонент. Течът, който аз имах, го отстраних, но има още влага и се опитвам да я преборя. Долната част на стената при мен е влажна, а на снимката се вижда лекият мухъл, преди беше много по-зле. Горе съм написал вече цял роман и вече ми е неудобно да обяснявам, че категорично не мога да открия евентуален теч от съседите над мен. При тях е сухо... Действам на място според ситуацията. Малко е куриозна, нали?
Пак пиша, ако не четеш, че според мен няма теч.
Почисти окончателно тази стена, личат си пластове и пластове, третирай срещу мухъл, грундирай и боядисай.
Бих се усъмнила в изпълнението на изолацията, но няма как да я видя. Конденз на ниско, близо до бетонна плоча... това е според мен
Това с конденза долу ниско също ме притеснява. Като се има в предвид, че стената е стоманобетон и ако има много арматура, много е възможно да се образува още конденз, независимо от ТИ, която всъщност е направена качествено. Наблюдавам майсторите от години, познавам им работата поне на още 5 места. Преди изолирането мухълът беше 10 пъти повече - трагедия. Още малко остана, дано да се справя. А пластовете са от различни лепила от стари тапети, които не успях да сваля с нежни методи. Така или иначе ще правя шпакловка с мрежа и това не ме вълнува особено. Относно теча! Той беше при мен, но го оправих, като смених водосточните тръби. Допускам чисто хипотетично, че нагоре по етажите на съседите също има изгнили тръби и евентуално може нещо да се стича надолу и да избива за зла участ точно при мен. Ако го има, вероятно не е много, но достатъчно да бера ядове. Все пак очаквам някой да даде мнение за използването на някакъв препарат против капилярна влага. Може би ще помогне още малко?
pufer написа:Все пак очаквам някой да даде мнение за използването на някакъв препарат против капилярна влага. Може би ще помогне още малко?

Препарат ще се намери, щом знаеш откъде идва влагата и накъде искаш да спреш проникването и като го спреш накъде ще тръгне. :?

Изолацията ти слиза ли под твоята подова плоча и колко?
С какъв елемент завършва там?
При цялото писане, все за този теч говориш, а не казваш важни неща, а и не обръщаш внимание на др. хипотези, освен твоята. Имаш решение с 10х ефект. Защо изключваш варианта, да продължиш с доказалото се.
Ако е теч трябва ДА ГО ОТСТРАНИШ, а не да го маскираш.
Отделно, че този "теч" може да е от положената ТИ от добрия майстор.
Казваш, че долния етаж няма ТИ. Жебезетона е "добър" термомост. Струва ми се логично: точно при дъжд въпросната (долна) стена, рязко се охлажда, охлажда и твоята в долния й край. Ето ти предпоставка за конденз там. Виж как реших подобен проблем с термо боя.
Не знам, какво вече да пиша. Изпаднах в режим на обяснение - какво съм написал или какво не съм написал. Не съм отхвърлил нито една хипотеза или мнение. Няколко пъти написах, че моят теч е отстранен, друг не се вижда, а само ДОПУСКАМ, че може би някой отгоре има подобен проблем. Тоест, ако го има, вероятността той да бъде помолен или принуден да го поправи е много минимална. Поради тази причина спирам да се занимавам с теча. Не мога да оправя течовете на 18-етажна сграда. Още повече, имам информация поне за един, който си е свързал пералнята с дъждовната канализация. Ами ако са повече? Психологическата атмосфера в блока е "недобра" и съответно контрамерки по отношение на "течове" са трудно приложими.

ТИ е направена, мисля, качествено с добър ЕПС и силиконова мазилка и е най-малко на 10-15 см под нивото на моята плоча. Долният край е само измазан. Довечера ще погледна. Не съм се скъпил за нея, но жалко, че съседът отдолу отказа да участва. Щеше да е по-добрият вариант. Течът не може да е от положената ТИ, защото проблемът съществува много преди да бъде поставена. Относно дъжда! Знаете ли, че в Бургас почти не вали. Това е един от най-сухите региони в БГ. Вярно е, че влажността е висока и т.н. Но не искам да се връщам в началото на тези писания. Поради гореизброените причини се концентрирам повече на нещата, които поне за мен изглеждат логични, без да отхвърлям ничие мнение. Аз съм длъжен да направя каквото и да било в създадената ситуация. Но нито мога отново да поставям ТИ, нито да спра потенциален теч. Това е положението!
ТИ не е перфектна - според мен:

- Няма козирка отгоре. Сама по себе си ТИ се явява преграда за стичащата се вода по стената (дъжд, роса). Ако ТИ е лепена на кюфтета не е изключено въпросната вода да проникне ЗАД ТИ и за се стича надолу. Там да срещне подмазаното отдолу (провилното се прави с профил, уплътнен към стената), да се задържи и да проникне в стената.

- 10-15см слизане надолу под плочата (ако са толкова) са малко за да се елиминира термомоста.

- Мързи ме да проверявам, но силиконовата мазилка май не е добрият вариант откъм влагата.

Вероятно ще спра да пиша по темата, освен при конкретни и ясни въпроси, ако знам.
От хидроизолации не разбирам и ги считам за неподходящи в случая.

Успех!
Благодаря все пак за изразените становища. Жалко, че почти всички обърнаха внимание само на възможните причини, което в никакъв случай не е зле. Но никой не обърна внимание на цялостната ситуация и на факта, че аз съм принуден да действам само от вътрешната страна на стената по ред причини. Затова и търсех съвет само за някаква лека хидроизолация отвътре, която да ограничи евентуалните последствия от всички комплексни проблеми, без да запечатва стената тотално отвътре. Желая на всички весело лято!
pufer написа:...някаква лека хидроизолация отвътре, която да ограничи евентуалните последствия от всички комплексни проблеми, без да запечатва стената тотално отвътре. ...

Няма такова нещо!
Възможно е да няма. Но по-добре да направя нещо, отколкото да не правя нищо... Благодаря за мненията!
ИЗСТЪРЖИ МУХЛЯСВАЩОТО! ПОДСУШИ СТЕНАТА И Я НАМАЖИ СЪС САВО
Препоръчах ти термобоя. Защо я пренебрегваш?
Не отхвърлям САВО-то, но този период вече съм го отработил многократно и го прилагам. Това е може би най-добрият препарат, но и той си има граници. Така или иначе, каквото и да мажа по стената, първо ще я обработя с него!

Не отхвърлям и термобоята. Извинявам се, че не реагирах веднага. Там ме притеснява дали тази боя няма да запечата стената и тя да не може въобще да диша. Понеже имам и външна ТИ, не искам да я изолирам напълно, макар че в случая може и да се окаже най-доброто решение.

Надявам се, че сте прочели всичко, което съм написал, и разбирате правилно ситуацията. ПРИНУДЕН съм да действам само отвътре. Всякакви други процеси по търсене на други течове и действия отвън отпадат. Мислех и за капилярна защита с пробиване на отвори, но получих инфо, че това действа при тухлени или каменни стени, а при мен е стоманобетон и за него има друг материал с подобен ефект, но без пробиване, а чрез измазване на 2 ръце.

Това, което мисля да направя, е да сваля една част от мазилката с мухъла, и да измажа стената с циментова замазка; после измазване с един материал на Сика за капилярна защита, която уж пропуска малко изпарения; фино шпакловане с подходящ материал и накрая с бял латекс (мисля за този със сребърните йони, но не знам дали действа или е само рекламен трик). Бих се радвал на отзиви и още мнения за материалите. Още не съм взел окончателно решение.
Мухълът се развива върху остатъците от лепило и боя. Почисти!
"Диша". Извинявай, но ми е смешен този търговски рекламен лаф. Влагата, сам казваш, не може да идва отвън заради ТИ, не е и от теч. Остава конденз - допир на топлият стаен въздух със студената стена. Принципно тя е със стайна температура, но долният край все пак е по-студен, тъй като долният етаж няма ТИ, а бетонът има значителна термопроводимост. Въпросната влага се образува върху самата контактна повърхност! С термо боята осигуряваш слой, на който контактната повърхност (откъм стаята) е със стайна температура. Така няма как да се образува конденз! Забрави за това запечатване на влага в бетона - при теб няма как да има там такава!
От друга страна разбирам, че с питането си очаквал някой да потвърди твоето виждане за решаване на проблема. Това си е много типично за повечето питащи във форумите. Обиждането при обясняване на принципно грешна концепция, виждане, подход също си е типично ... "за наще ширини" :)
Това са принципни постановки и съм напълно съгласен с тях. Но... стената долу постоянно е леко влажна. Сега при температури в Бургас вече 2 месеца без прекъсване около 30 гр., през нощта - 20 гр.: откъде конденз? Долната стена на съседа не е чак толкова студена! Частично не отхвърлям някакъв теч, ставащ на някои от 14-те етажа над мен и по лошо стечение на обстоятелствата избива по някакъв начин точно при мен. Но установяването на такъв теч е "мисия невъзможна". На всичкото отгоре от 2 месеца не е валяла и капка дъжд, но горе има включени перални... И аз не съм от хората, които се обиждат за собствените ми грешни концепции. Просто това е може би някакъв особен частен случай и аз търся помощ. Нещата все пак имат своето логично обяснение и се опитвам да го открия. А влага в бетона има, за мое голямо съжаление. И лепилата от стената ще махна, но влагата не мога. Затова се мъча да я спра малко отвътре...
На стена бядисана с вар мухъл трудно се развива. На стена с тапети и ли латекс има чудесна хранителна среда за мухъл. Могат да се ползват прости влагоуловители-тави пълни с готварска сол и пясък. Пясъкът служи за разделител, за да не се слепват солните кристали и да остане активна по-дълго време. След 2-3 месеца солта се изпича и се ползва отново или се подменя. Инсталирай влагомер и следи влажността в помещението. Не трабва да се вдига над 50-60%. Колкото е по-топло толкова повече водни пари могат да се събат във въздуха и процентно влажността ще е по-малка. При по-студен въздух парите кондензират и влажноста се увеличава.

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Хидроизолация”