• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всички въпроси за вилата.
Илчо Илиев - майстор
Шопе,аз се опитвам да гледам зайци от доста време,в началото на сила ме накараха ,а после за да докажа на "някого", че става нещо от мен и,че мога да гледам зайци,направих клетки ,обикалях половин Б-я да търся породи зайци,изчетох сума учебници и книги по зайцевъдство,и успях ....
Проблема обаче остана,аз не обичам заешко.....
Сухо ми е,дъвча,дъвча и не мога да го преглътна,как ли не съм правил заешко,сигурен съм,че малко готвачи могат да направят заек както аз мога,но......не ми е вкусно....
На няколко пъти съм се отказвал,но все се намира причина пак да ги завъдя..
Преди 3-4г ги изклах и взех да развалям фермата,но ми досвидя да си унищожа труда и оставих за по-късно развалянето...
Обаче,нагази ме една гадост.....подагра или нещо от сорта и......забрави за меса,а особено за свинско,агнешко,ярешко,говеждо,беконче,сланинка,суджуци,абе всичко което обичам....
Е,решението беше да гледам бройлер,направих удобства,направих машина за скубане,гранули за бройлер....абе всичко супер,НО от пилето мога да ям само бялото месо и бут без кожа,а останалото [-X ,и кво правим,половината пиле не мога да го ям...
Вариант Б,зайци,а те като за проклетия не потръгнаха,зайките или не се заплождат или си мачкат малките...
Смених 3 комплекта зайци,но за сега все още няма сериозен прираст в зайцефермата,но ща,не ща трябва да си ги развъдя,иначе няма мръвки....
Иначе,за консервите,те са от малкото варианти които ми харесват,но месото трябва да е сурово,иначе пак е сухо..
Пушен също ми харесва,наденичките и те стават,но не знам дали е съвместимо с диетата за тая тъпа болест..
И в тенджера под налягане или в гювеч с бира,чесън,масло и доста подправки става добре...
На скара стават добри пражолки...,а попска яхния в гювеч е класика...
Мога да пиша още много,но една вратна свинска или крилца на жар ми звучи доста по-примамливо....
lov - майстор
Малко допълнение от мен към рецептата за чевермрто. Още по сладко става като се шпекова с пушена сланинка. Предварително си я нарязваш на лентички и им слагаш малко подправчици. Така после те овкусяват месото от вътре а най добре е зайчето да покисне едно денонощие преди това в марината. Но това със шпековането е препоръчително защото заешкото е изключително сухо а на шиша изсъхва още. Рови по рецептите из форумите и не се плаши да експерементираш докато си намериш своя начин на приготовление.
ivanovbg - майстор
Благодаря за насоките. Това с шпиковането също ще направя. Бабата и жената го приготвят фантастично по различни начини. Най ми харесва печен с пушено сирене. Но на шиш не съм ял, а изглежда апетитно. Особено с ръчното приготвяне... :wink:
marin.sm - помощник
Здравейте Колеги как е зайцевъдството? Имате ли успехи? Аз свалих летвата малко за продуктивност и за тази година съм доволен. имаше зайчета за клане. За догодина намалявам още на 3 майки. Колкото за лична употреба.
Sagittarius63 - специалист
Здравейте колеги зайцевъди.От години и аз отглеждам зайци,и понеже имах много работа и нямах възможност да влизам във форума,миналата седмица с интерес прочетох това което сте написали относно даването на йод или син камък във водата.Имам една книжка за отглеждане на зайци и вчера я прелистих отново,но никъде не открих такава информация.Моля дайте малко разяснение,ако може с каква цел се дават,и още защо съда да не е метален.Ако е купичка от неръждавейка или от консерва,след като се слагат хранителни продукти които ние хората консумираме, и не са опасни за нас, защо да са опасни за зайците ни.Благодаря предварително за информацията,мисля че ще бъде интересно не само за мен,а и за други колеги.
Илчо Илиев - майстор
Колега, не съм на ТИ с химията,но от по-запознати знам,че освен чиста вода, останалото се слага в порцелан или стъкло, някои от лекарствата правят реакция с метал...
Йода се дава за дезинфекция, има добър ефект,а синия камък аз го давам в периода, когато се подуват зайчетата, май по-добре действа от кокцидиостатиците....
Мисля да се отказвам да гледам тая стока, бройлера повече ми харесва и като вкус и като гледане и цена,язък за клетките и пресата за гранули,но....може някой ден да размисля... :lol:
marin.sm - помощник
Недей така Илчо.
И аз кретам, но за лична употреба ги държим.Пресата е добра инвестиция. Заинтригува ме
ама няма изплащане. Аз още косачката не съм завършил, пък развалихме нивата с люцерната.
Догодина ще сме на купени гранули. Де Илия на кирия? :rolleyes:
Илчо Илиев - майстор
Абе не вървят гадовете,от три год.само ядове,ще ги махна за известно време,а пресата ми я подари Богоя....
Да си направиш преса не е скъпо,ако имаш мерак ела да видиш моята и ще ти обесня кое как е..
Sagittarius63 - специалист
Интересно ми е в големите зайцеферми където водата се подава с нипелни поилки,как дават лекарствата.Аз иначе от няколко години съм спрял да ги ваксинирам-еднакво умират и ваксинираните и не ваксинираните.Обгарям с газовата горелка,след това пръскам с разтвор белина-вода 1/1 клетките в които слагам малките зайчета след отделянето им от майката.Същата процедура я правя и при подмяната на старите майки с млади,и на стария мъжки с нов.По принцип поддържам 3 майки и 1 мъжки.За собствена употреба са ми предостатъчни,остава и някой за продажба.Малките ги отделям на 45-50 дена и веднага им слагам Байкокс 1мл на 1л вода в продължение на 5 дена.След месец повтарям процедурата,след което ги прехвърлям в клетки всеки заек по отделно за доугояване.При всички положения сметките няма да излязат,ако седна да смятам,ама пуста краста.В средата на лятото ми донесоха от Украйна работните части на гранулатор и на екструдер за зърно,а миналата седмица купих и електродвигатели за тях.О става да бъдат сглобени и да направя проби, да видим какво ще излезе,дали не съм си дал напразно парите.
Илчо Илиев - майстор
Не знам точнио как процедират в големите ферми,но предполагам,че различните категории зайци са на различни ''линии'' на ''напояване'' и на тези, които трябва да се дават лекарства са групирани....
Абе то 3 майки ако са стока за година,без голямо натоварване ще ти напълнят двора,но при мен от 3-4 г нещата никак не вървят и тая год. с 5 майки имам едва 20 зайчета за клане,а сменях стадото няколко пъти през тези години,но....проблема си остана и за сега се отказвам...
Не е желателно да си правиш експерименти с ваксината, за кокцидиозата може някак да ти се размине,но някоя заран ще си имаш ядове....
Машината за гранули е добро нещо, икономия на храна и чистене,а другата за какво ще я ползваш, масло ли ще вадиш..
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Зайци и поилки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: