• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
ilkoandonow - специалист
Посъветвайте ме какво да направя- двора е с кирпичена ограда.Искам да я измажа с хоросан но как да хване върху кирпича.Мисля да накова рапицова мрежа но ще ми излезе много скъпо.За сведение общата дължина на оградата е около 150 м а трябва да се направи от двете страни т.е. 300м дълга и 1.5м висока.Колко хоросан ще ми трябва и как да си свърша работата най тънко в лв. :? :?
Matchless - специалист
ilkoandonow написа:
Посъветвайте ме какво да направя- двора е с кирпичена ограда.Искам да я измажа с хоросан но как да хване върху кирпича.Мисля да накова рапицова мрежа но ще ми излезе много скъпо.За сведение общата дължина на оградата е около 150 м а трябва да се направи от двете страни т.е. 300м дълга и 1.5м висока.Колко хоросан ще ми трябва и как да си свърша работата най тънко в лв. :? :?
Виждала съм да забиват шахматно гвоздеи и по тях като мрежа да омотават сезалови въжета.
Profi Stroi - специалист
На мястото на сезала с тел и нещата се оправят
Rockwalll - специалист
кокоша мрежа (може и рабица) от железария - от двете страни на оградата - прекарваш тел през оградата и връзваш мрежата от едната страна с тази от другата - където може - после мазане - и дано стане добре

прати снимки
Тани - модератор
ilkoandonow написа:
Посъветвайте ме какво да направя-...... как да си свърша работата най тънко в лв. :? :?
Един безплатен съвет - евтиното в повечето случаи излиза по-скъпо!
Сам си прецени на колко пъти ще дадеш парите и колко пъти ще правиш едно и също нещо!
Живко - помощник
за пръв път съм във форума - не съм специалист но съм привърженик на "направи сам" - предстои ми същото нещо - измазване на кирпичена ограда и съм проучил въпроса, макар още да не съм го приложил. При измазването на кирпичени стени, било то къщи или огради, старите майстори процедират по следния начин:
1. Много хубаво свалят старата мазилка, ако има такава
2. Изчистват всички фуги между кирпичените фуги с помощта на остър предмет - отверка, голям гвоздей или друго подобно, като накрая направо измитат стената с метла.
3. Изпръскват много хубаво стената с "циментово мляко" и я изчакват известно време да стегне.
4. След това измазват стената - в старо време с кална смес, а сега с хоросан.

По мои наблюдения така направената мазилка е много трайна. Набити гвоздеи и намотана тел използват там, където мазилката трябва се положи върху дървени участъци - греди, дървени трегери и други.
Palawnik - специалист
Имам някакви смътни спомени, че вместо мрежа може да се използват бирени капачки забити с пирони.
crez - майстор
Живко написа:
3. Изпръскват много хубаво стената с "циментово мляко" и я изчакват известно време да стегне.
4. След това измазват стената - в старо време с кална смес, а сега с хоросан.
Между кирпича(калта) и цимента не може да има никаква спойка. Такава мазилка се крепи единствано и само на мрежата. Не забравяй и друго много важно нещо, във хоросана се добавя"чоп"(свински косми) сега има синтетични и ги наричат фибри. Тъй като сега от никъде не можеш да намериш чоп,а фибрите са скъпи, можеш да го заместиш с човешка коса от някой бръснаро-фризьор или конопени кълчища(по точно отпадъци при преработката на конопа).Мрежата е задължителна,заместват я със стари капачки от буркани, бирени,но това е голяма играчка и голям разход на гвоздеи и то с дължина над 80мм. Иначе описания подготвителен процес от Живко е точно така.
null - специалист
Имам някакъв спомен за каменно брашно.
Майка ми преди няколко години измазва къщата на село (е не тя, а някакви "майстори")
Rockwalll - специалист
бирените капачки, забити с пирони, които си спомняш най вероятно са замествали дюбелите, с които се захваща мрежата :?
  • 1
  • 2

Тема "Искам съвет за ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: