• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всички въпроси за вилата.
единак - специалист
Абсолютно не съм съгласен. Все се надявах, че някой майстор ще се намеси и ще разсее секви заблуди и страхове, ама на... или нема майстори, или аз много се надявам...
Филма, приемаме, че си иззидал пеща и си изчакал. Пали се директно вътре, ще се учудиш колко добре гори, па макар и да няма комин вътре. Дима си излиза през горната страна на свода. Гори силен, буен огън докато побелеят всичките тухли/не се притеснявай, разбира се много лесно/ или, виждал съм, докато драснеш по тухлите излизат едни много ситни искрички... Тогава е готово да тургаш тавътъ. Махаш огъня, като може да оставиш малко живи въглени по краищата, без да опират в тавата, по края на пещта. Важно е да не оставиш неизгоряло дърво, защото се опушва/ама по гаден начин/.
Слагаш тавата и залепяш плътно капака с тесто - брашно и вода, нищо друго.
И тук вече идва майсторлъка, който, уви безплодно, се надявах нЕкой да разсее... Колко да се пече? Ми ако пещта е направена правилно колкото и да седи няма да прегори. Затова и по мое мнение не трябва да има вати, стУдопори и други заблуди. Когато се прави такава пещ се знае предварително какво ще се пече вътре, демек какъв обем - дали ще е ягне, яре, телешка главЪ или други благини нема значение много. Въпросът е акумулираната топлина да задържи точно толкова, колкото да изпече нещата без да ги изгори, ако останат. За нормална пещ, така, като писАх некъде по-горе и за нормално ягне 2,5 часа за достатъчни. Секви отварянки на капака междувременно са крайно нежелателни.
И тук идва другия въпрос.
Какво да правим тия 2,5 часа? Ми пием рЪкия. На некой му става много гладно, решава да използва тая хубава жар отпред в ББКто и мета едни цвръкни. И тея, които са останали след 2,5 часа/обикновено повече, защото се включва и времето за горене - ок 2-2,5 часа/ още на масата.... вече не щът да ядат, защото са се нплюскали с мезета преди това.... Тъй, че туй си е цяла организация - стройна, дисциплинирана, по график...
Уф, чакай, че се окапах...
Transporterr - специалист
:lol: спирам да коментирам и да чета, че ще си спукам хернията от смях
дето се вика наздраве за мое здраве :lol:
Transporterr - специалист
..фактически излиза че голямият майсторлък е ..в самото чакане и присмуквнето на блага ракийка.то не че не трябва майсторлък и за това де 2 часа са това ей, не е шега работата.тва вицове, тва рибарски истории всичко се хвърля в боя. Накрая тия които не са умрели от глад-смях-или просто от алкохол ще наблажат. Ей че веселба само така. :)
единак - специалист
Еееее, ма не може така... Коментирай и съветвай... след като изгониха лудия макс, май само ти остана дето да отбираш професионално от тия неща.
Хич няма да ти се разсърдя, ако срещу нещо мое ти напишеш, че не е вярно и най-важното - защо.
Без майтап, бъркам ли някъде?

И нема наздраве... още.
Transporterr - специалист
за тая четка я давидим с какво се отблагодаря ..

единак койзнае защо написа:
Абсолютно не съм съгласен. .
добре но с какво ?

например с това ли
satansho написа:
въздуха си влиза през долната част на отвора а димът излиза през свода
единак написа:
па макар и да няма комин вътре. Дима си излиза през горната страна на свода.
или с това
satansho написа:
А въглените може и да не ги махаш всичките ако много бързаш но по принцип се вадят :)
единак написа:
Махаш огъня, като може да оставиш малко живи въглени по краищата, без да опират в тавата, по края на пещта.
единак преди маллко написа:
Ми ако пещта е направена правилно колкото и да седи няма да прегори. Затова и по мое мнение не трябва да има вати, стУдопори и други заблуди. Когато се прави такава пещ се знае предварително какво ще се пече вътре
с това пък аз не съм съгласен

пещите не се правят за определено ястие , а ми за определн обем.А това че не загаря изобщо не е вярно, направи следния експеримент , "тавичка"с 1 или 1/2 агне, тавичка с пилешко бутче, и сложи една ябълка и дръж 3 часа да видим кое ще става за ядене и кое не :)
Да, и за това се правят пещите обикновенн с барбекюта отпред за да не прималеят от глад гостите :-D
единак - специалист
Първите две, да... стори ми се, че имаше елемент на колебание... та затова. Освен това не описваше как се разбира до колко да се нагрява. Пък и въглените не се вадят "по принцип".
Относно времето за печене - ми аз съм написал, че като се прави пещта се прави за определено нещо, дори използвам точно думата обем, подкрепена с малко нагледности. Като ще ме цитираш, гледай поне да е точно. И този довод с ябълките и пилешките бутчета... айде, много моля... тоя дето ще си гради пещ, за да пече една ябълка вътре... аааа...много моля. Ма много. Е, чешити всякакви, ма не са често срещани де. Масово тази пещ се прави за да се турят благи агънца вътре... кви пилешки бутчета... И след като така добре е измислена и преценена тая пещ, че да грее точно толкова време, колкото е необходимо за обема/килата мръвки, няма да се налага да се отваря вратата за проверки. Ей с това отваряне хич не бях съгласен, щото като е майсторлък, да е истински. Ако искаш да печеш вол в такава пещ пак ли ще и правим стените по половин тухла дебели, макар и увити с квото искаш...Целта тук е да се намери онзи тънък баланс между цена, трудоемкост и функционалност, който да създаде максимален комфорт на експлоататора. Щото иначе кво пречи да се върнем пак на вола, да шибнем една пещ 3х4 метра, стени дебели по 80см, увити с 3.14 слоя мин вата, да я загряваме 3 дни, да сложим едно агне вътре, да го извадим след 2 часа и останалото време пещта да я ползваме за акумулираща печка на бръмбарите. Не случайно старите майстори са знаели точно какво да направят. Вярно, предимно от практика. И затова питам и разпитвам. И нема кой да ми отговори. Ноооо...аз съм лаик, на мен са ми простени грешките, написани поради незнание.
filmatoplo - майстор
Благодаря и на двама ви в спора се ражда истината :wink: светнах се за обща култура . Доколкото видях по снимките -коминчето е вън след вратичката на пеща -просто да не ти пуши в очите А при разгаряне на пеща вратата е отворена .И другото което виждам е барбекю и пещ със един и същ комин .Мръвката покрива ли се с нещо - айде фолио ще сложа примерно ако трябва , ами дядовците преди 30-50 години какво са слагали :? листа от лапат ли , или го мажеш с нещо да не загаря .
ArturDent - Почти Безобиден
Ед, ти па голем спец излезе по пещите, личи си вещината.... и практиката. То, доколкото си спомням твоята беше готова мноооогооо преди къщата ;) А ако праснеш и една рецепта за ... риба на пещ.
Моята практика и тя не е за подценяване, предимно около пеща. Иначе съм имал къща с пещ вътре. С два "отвора".
vancho20 - специалист
Помня когато бях малък, в село вечер като сложат агнето в пеща и сутринта на другия ден го вадят за празника. И се почва от сабалян да се маат мръвки :-D
filmatoplo - майстор
Едно време дядо ми правеше риба в дупка .Пали огън в дупка в земята , после маха огъня и затрупва вързопа с рибата в дупката с въглените .Сурова чистена речна риба се омесваше със салата от домати и пресен лук овкусени , завиваха това със листа от лапад и накрая мокри вестници .Колко време не помня -може би 1-2 часа :? ама не съм ял такова вече 30 години :|
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Чертеж барбекю" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: