Всички въпроси за вилата.
crez - майстор
Това пространство с дължина 4.00м и Н=3.50м трябваше да го затворя с дървена порта.
Прикачен файл:
Снимка0059.jpg
Снимка0059.jpg (48.33 KиБ) Видяна 6954 пъти
Използвах талпи 50 мм с различна ширина, сухи прекарани на щрайхмус с окончателна дебелина 45мм. След това на фрезата направих зъб.
Прикачен файл:
Снимка0052.jpg
Снимка0052.jpg (40.04 KиБ) Видяна 6954 пъти
Направих си ковани панти от шина 50/5 мм. Напречните бичмета са с размери 100/45 мм и коларски болтове М10/120 мм. Две ръце лак орех. Самите крила са захванати на дървени греди 100/100 закрепени за шпилки М12 мм предварително заварени за арматурата на бетонните колони. Междинен етап.
Прикачен файл:
Снимка0049.jpg
Снимка0049.jpg (41.34 KиБ) Видяна 6954 пъти
Това се получи накрая. Има още за довършване, не съм изковал външния обков декоративни глави на гвоздеи дръжки за отвън и др. дреболии. Оценката оставам на Вас майстори :?
Прикачен файл:
HPIM1580.JPG
Прикачен файл:
HPIM1583.JPG
EDI - майстор
Идеално е станало за порта.Само един кусур виждам - дигоналите не са пуснати към пантите.Да не вземе след време да увисне от към затварянето, не е малка ширината.Може още да лакираш преди сглобяването, да не отвори след време и да се виждат бели кантове.
crez - майстор
Диагонал има от горната панта, а средната пантата е "Т-образна,от долната не съм пуснал с цел допълнително да не утежнявам крилото и без това тежи над 200 кг.За сега не е увиснала.
EDI - майстор
Това имам предвид, че поради голямото тегло, диагонал се пуска от горната снадка към долната панта, или ако си с два диагонала от горе към средната панта и другия диагонал към долната панта, който /които/ укрепва да не ти свлече от другата страна.Дано нямаш проблеми след време.Като гледам добре си укрепил с коларски болтове, може и да задържи.
шоп - майстор
Чест и почитания, шапка ти свалям. Майсторски и най-вече солидно направено без да се икономисва материал.

Според мен няма да провисне, защото най-важният диагонал е монтиран и гледам всяка вертикална дъска е монтирана с по два коларски ( общо 4+ още 1-2 за диагонала и средата) Това стягане укрепва конструкцията.
big_death - специалист
=D> Перфектна и мераклийска изработка - много ми хареса !
radius - майстор
Добре изглежда, нямаш спиране - то кухни, входни врати...
EDI написа:
Това имам предвид, че поради голямото тегло, диагонал се пуска от горната снадка към долната панта, или ако си с два диагонала от горе към средната панта и другия диагонал към долната панта, който /които/ укрепва да не ти свлече от другата страна.Дано нямаш проблеми след време.Като гледам добре си укрепил с коларски болтове, може и да задържи.
Подсъзнателно и аз мисля като Еди, но "надсъзнателно" като се замисля в твоя случай диагонала работи на опън, а в другия на свиване. Как ли е по-здраво и дали изобщо има значение?
EDI - майстор
Има.Диагонала трябва да работи на свиване и да разпределя усилието към пантата.В случая да приемем, че многото коларски болтове са укрепили конструкцията.
шоп - майстор
EDI, не съм много сигурен.
Завършил съм механотехникум и за металите знам, че металните елементи, детайли, профили и конструкции издържат повече на опън, отколкото на свиване и изкълчване. За дървото мога да предполагам само, че ще се държи по същият начин. Нека някой спец се изкаже.
big_death - специалист
Няма да пропадне ! КАЗАХ ! :-D :lol: :-D

Тема "Селска дървена порта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: