Всички въпроси за вилата.
от maci61 » пон ное 15, 2010 3:09 pm
Как да оформя септична яма за външна чешма на село? Освен камъни на дъното за дренаж, друго слага ли се? :roll:
Мисля че не ти трябва изобщо. Грехота е да се изхвърля вода на село. Просто в близост до чешмата посей една асма и оставяй водата да я полива. Сапуна не и пречи (по мои наблюдения).
от maci61 » вт ное 16, 2010 9:12 am
Благодаря за съвета, но там се мият понякога и мазни неща, затова ми трябва яма.
от GEORGI5959 » чет ное 18, 2010 8:58 pm
Човека пита как да си направи септична яма, вие му давате акъл да не прави. Щом няма канализация такава е задължителна. Кво, да му се събират мухите от цялото село и като седне вечер под асмата да си пие ракията, да е под "приятния" аромат на затинената мръсна вада?
Колега, направи си яма. Размерите - според нуждите. На дъното не се слагат камъни, само стените се зидат със камък, суха зидария. Не е за всеки тая работа. Ако не си зидал камък, повикай някой поне да ти покаже, че от водата после да не ти се срути зида в ямата. За по-сигурно изкопа го направи на конус, с лек наклон навън в горния край. Отгоре удари една плоча и остави достатъчно голям отвор за чистене и ревизия.
от ArturDent » чет ное 18, 2010 9:27 pm
Пак ще кажа - няма нужда и мазното не пречи.
НО, ако все пак правиш - трябват ти само няколко гуми, даже и от автомобил ще станат.

Копаеш трап - 1 м дълбок за гуми 195/хх/Rxx.
Диаметъра според гумите.
На дъното - нищо.
Слагаш ред гуми, ред - камъни по диаметъра или стълбове за лозе (на кръст), или тухли единички (плътни).
Четири реда гуми и си готов.
Отгоре малко дъски и пръст (по-добре бетон)

Това за чешма на двора - 20~30 години ще те изкара.
Отдушници и прочие глупости не ти трябват.
от ebahti » пет ное 19, 2010 8:39 am
:wink:

Прикачен файл

Copy (2) of Copy of Photo-0024.JPG
Copy (2) of Copy of Photo-0024.JPG (368.91 KиБ) Видяна 6121 пъти
от ArturDent » пет ное 19, 2010 6:35 pm
Да това на ebahti е класика, но пък моя вариант е най-евтиния и бързия. Особено за градинска чешма.
от ЧефоС » пет ное 19, 2010 6:48 pm
У Враца и Сливен камъни колкото щеш. :lol:
Ето и моето изпълнение със снимки. Изкоп с багер. Изгражда се бетонна стена с дебелина 10 см, като в окото на армиращата мрежа 200/200 мм се оставя процеп 100/50 мм. Вижда се от снимките. Септичната яма задължително с две отделения - за твърди отпадъци, и течна фракция. Извън бетонната стена пространството се запълва с налични и различни по големина и форма камъни.

Прикачен файл

P8150102.JPG
P8150102.JPG (103.2 KиБ) Видяна 6069 пъти

Прикачен файл

PA230023.jpg
PA230023.jpg (87.1 KиБ) Видяна 6069 пъти

Прикачен файл

PA230025.jpg
PA230025.jpg (48.13 KиБ) Видяна 6069 пъти
от ArturDent » пет ное 19, 2010 7:20 pm
Стафан, пак не прочете темата - става въпрос за септична яма за ... градинска чешма.
Опитвахме са да го убедим че даже няма нужда, ма той не, та не.
Това твоето е ясно!

П.П. Догодина като пусна моята "Индивидуална пречиствателна станция" ще има снимки!
от ЧефоС » пет ное 19, 2010 7:25 pm
Чета аз, всичко чета вече по няколко пъти. Даже и за градинска чешма си трябва септична яма.
от peterdimov » съб ное 20, 2010 8:18 am
Артур е прав изобщо не ти трябва яма.Помисли за начин да отведеш мръсната вода по-далеч от чешмата за да не ти мирише като си миеш и си готов.Моята мръсна вода излиза в съседния двор,но той е необитаем :-D
от maci61 » вт ное 23, 2010 7:56 am
Колеги, много благодаря за мнениятя. Всичко ще ми е от полза. Все пак и аз мисля, че трябва да има яма. Това с гумите ми допадна много и е най евтиния вариант. :)
от mios » вт ное 23, 2010 9:21 pm
maci61 написа:Как да оформя септична яма за външна чешма на село? Освен камъни на дъното за дренаж, друго слага ли се? :roll:

Друг вариянт е следния, вземаш един варел 200 литра от масло продупчваш го изкопаваш дупка по щирока от варела поставяшго в дупката и между варела и стената на дупката слагаш едри камани да се полу4и като зидария и дренаж и после го заравяш, след години като изгни варела остават каманите и ямата.

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Всичко за вилата”