• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
HASSEN1488 - помощник
Здравейте !
От много време чета форума, но сега за първи път пиша в него.
Опитвам се да си направя система за напояване на двора (не капкова), разполагам с два сондажа и помпи за тях - една 750 w и една 500 w като максималния дебит на по-малката помпа е 40 l\min. Идеята ми е да вкопая на дълбочина 80 см. тръби така, че да опасват по периферията двора ми, който е около 1 декар и от тях с помощни вади да насочват водата.
Въпросите ми са: какъв е максималния дебит на 20 мм полипропиленова тръба?
Мисля от изхода на помпите (1 цол), да го намаля на 3\4 и от него на 20 мм, понеже най-вероятно дебита би бил малък възможно ли е да пусна 2 тръби по 20 мм събиращи се на изходната точка?
VLADO66 - майстор
Нaпрaвил съм си тaкaвa систeмa с eднa помпa 3000л/ч и тръби PVC 50мм. и крaновe 1 цол нa рaзлични мeстa из грaдинaтa.Дори и при този диaмeтър скоростa нa водaтa e голямa и рови,зa товa отвaрям нa двe мeстa.
shotik - майстор
По -малко от 3/4 не намалявай,защото помпите за поливане нямат голямо налягане и водата няма да е достатъчно силна.Може би по-късно да допълня с размери и описание.
HASSEN1488 - помощник
VLADO66 написа:
Нaпрaвил съм си тaкaвa систeмa с eднa помпa 3000л/ч и тръби PVC 50мм. и крaновe 1 цол нa рaзлични мeстa из грaдинaтa.Дори и при този диaмeтър скоростa нa водaтa e голямa и рови,зa товa отвaрям нa двe мeстa.
А задължително ли е крановете да се отварят напълно, не може ли силата на водата да се намаля с различното им затваряне\отваряне и как това би се отразило на помпата?
shotik - майстор
Ако затвориш крановете много ,може да стане така ,че да не може помпата да възстанови веднага налягането и дебита на водата.
VLADO66 - майстор
Използвaм цeлия дeбит нa помпaтa-и бeз товa нямaм врeмe дa и трaнтувaм нa грaдинaтa повeчe от 1ч. нa дeн.То сaлaтa ,сaлaтa .aмa трябвa дa сe изкaрвaт пaри и зa зeлeнчук нa кокaл :-D И нe e нужно дa ги копaeш толковa нaдълбоко 40см. e добрe -товa дa нe e водопровод/зимaтa тръбитe си стоят източeни/.
Последна промяна от VLADO66 на нед мар 11, 2012 8:27 pm, променено общо 1 път.
HASSEN1488 - помощник
VLADO66 написа:
Нe зaтвaрям нищо-и бeз товa нямaм врeмe дa и трaнтувaм нa грaдинaтa повeчe от 1ч. нa дeн.То сaлaтa ,сaлaтa .aмa трябвa дa сe изкaрвaт пaри и зa зeлeнчук нa кокaл :-D И нe e нужно дa ги копaeш толковa нaдълбоко 40см. e добрe -товa дa нe e водопровод/зимaтa тръбитe си стоят източeни.
Е да ама когато се оре, да не ги закачи трактора, затова съм се презастраховал.
Stefan_62 - майстор
Ами при този капацитет от вода защо не си направиш капково :? Първо ще се спестиш работата на едната помпа/при един декар двор/, а от там и разходите за ток. Второ при капковото се спестява вода и поливането е много по качествено/не се занимаваш да затваряш течове в земята, да правиш допълнително отваряне на вади/. И трето пускаш си помпата регулираш си налягането от спирателният кран и си сядаш да си пиеш ркийката и нямаш проблеми :lol: Плюс това не вярвам ,че ако дворът ти е един декар да го напояваш целия :lol:.И сигурен ли си, че когато пуснеш системата която си замислил ще напоява равномерно всички вади, и дали няма да се наложи да изключваш моторите докато оправиш едната вада за да не прелее другата. Успех. :drinkers:
HASSEN1488 - помощник
За сега не съм се спрял на капковото напояване, поради това, че не ми е доста ясно как да си го изградя сам.
Иначе от този един декар съм си оставил около 7оо квадрата за зеленчуковата градина и 300 който смятам да засея с тревна смеска-за тази част съм придвидил едната помпа.
Stefan_62 - майстор
HASSEN1488 написа:
За сега не съм се спрял на капковото напояване, поради това, че не ми е доста ясно как да си го изградя сам.
Нищо сложно, даже е по-просто от това което си замислил/няма да копаеш 80 см.канали да полагаш тръби в земятя/, а и ще ти излезе и по-евтино. Просто се порови из форума и най-вече в чичо Гугъл, там ще откриеш всичко кото ти трябва. Но ти си решаваш, дворът е твой, бизнесът сащо. :supz:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос касаещ дебита на тръба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: