• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
complast - специалист
Един пич си направи замазка само от цимент 42,5 - 25кг и мозайка 4-ка- 40кг и се отлепи.Казвах му че само с едра мозайка няма да стане ама той ми рече,че некакъв плачкаджия така му бил казал.Каква е според Вас причината?
schuldiner - майстор
Неспазване технологията на изпълнение, най-общо казано. Щото за отлепяне се сещам поне 5 причини - чистота на основата, влажност на основата или степен на втвърдяване при наличие на хастар, количество вода в разтвора, време за бъркане, време в покой (за да излязат мехурчетата и да слепне циментът по острите камъчета), време за нанасяне (преди да е почнал да стяга циментът), нивелиране и уплътняване (не помня откога не съм виждал валяк за уплътняване по обектите) ... май станаха повече, а не сме споменали още съхненето и последващата обработка...
ebahti - майстор
мозайката се промива хубаво,и се бърка 1/1 с цимента...
Стефко - специалист
...и не е лошо да се положи и бетон-контакт.... Може и да се поразкърти основата с перфоратор..... И други тънкости....
VLADO66 - майстор
Слагал съм същата смес върху метални стъпала със заварена арматура на тях-няма мърдане.Освен обезпрашената и мокра основа има и един друг важен детайл-след като се разбърка разтвора трябва да почине/втаса/ 10мин. и след това да се пребърка и да се прецени дали му трябва още малко водичка.
schuldiner - майстор
По старите стандарти обикновена мозайка се изпълнява от майстор VІ разряд и по един помощник V и ІV, под прекия контрол на техническия ръководител (надявам се стана ясно колко неща могат да се объркат). Съвременните уреди и материали твърде малко улесняват полагането на мозайки, само дето падна изискването за квалификация... Според мен не е невъзможно да се справи сам човек, но неподготвен и без поне малко практика ще е чист късмет. При следващия опит няма да е зле колегата повече да почете, а също и да потренира някъде на по-неотговорно. А тази лесно ще я изкърти, щом хлопа.
complast - специалист
А на мене ми се струва ,че замо с мозайка /4-ка/ и цимент не може.
schuldiner - майстор
Не се слага пясък в мозайката по простата причина, че свързващото вещество (свързалият цимент) и камъчетата на мозайката трябва да имат еднаква твърдост. Ако добавиш пясък, ще се износва бързо и неравномерно - губи се смисълът на това трудно упражнение...
Има и друга разлика - цименто-пясъчните смеси започват от дебелина на слоя 3 см, а за мозаечните това е горната граница. Т.е. ако ще се слага пясък и ще се пълни над 3 см, по-добре да се прави бетон. Сега е модно да се шлайфа и става почти същото.
chapara - майстор
complast написа:
А на мене ми се струва ,че замо с мозайка /4-ка/ и цимент не може.
Може ,едрината определя дебелината-само.
Но както изтъкнаха по-горе иска си опит и квалификация.
complast - специалист
А ако подложката няма необходимите качества.Или фугите/2см./ са останали цялата зима незапълнени.Като разкъртихме мозайката
се оказа,че върху мозайката има "бетон контакт" а върху подложния бетон не.При разкъртването ми се стори,че подложката е със
съмнителен цвят на глина /доста постно/и се драска и откъртва много лесно.
  • 1
  • 2

Тема "Замазка от цимент и мозайка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: