trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Чет Апр 24, 2014 3:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 10:28 am 
специалист

Здравейте,
В следствие на леда който беше доста тази зима, на места пътеките ми са станали на юфка - горния слой цимент на места се люпи :x . Моля за съвет с какво най-бързо и лесно да ги защитя за следващи зими. Дали ще стане с някаква замаска от сорта на: http://www.ceresit.bg/component/virtuem ... /cn-76/123

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 12:52 pm 
Почти Безобиден
Аватар

Пътеките не стават на юфка от леда. Причините са:
- кофти бетон
- хвърляна сол
- разбиване на лед с остър предмет
Както и да е ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 1:31 pm 
специалист

failure написа:
Здравейте,
В следствие на леда който беше доста тази зима, на места пътеките ми са станали на юфка - горния слой цимент на места се люпи :x . Моля за съвет с какво най-бързо и лесно да ги защитя за следващи зими. Дали ще стане с някаква замаска от сорта на: http://www.ceresit.bg/component/virtuem ... /cn-76/123

Става! Церезита е на Хенкел,пък те са с добра репутация! Направи си сам водоустойчива замазка може да си направиш от цимент + фасадна боя /2:1/ и малко вода за регулиране на консистенцията.Фасадната боя /акрилатната/ съдържа смола,което по същество е течен плексиглас и има водоотблъскващи свойства като втвърди в замазката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 3:04 pm 
специалист

Фло мерси за съвета може да пробвам, само незнам няма ли да съхне бавно това чудо :) . Артър, какво да ти кажа. бетона уж аз си го бърках - 2:1:3 (пясък:цимент:чакъл) ама явно не съм го отлял като хората и има шупли. А за солта силно се надявам да не е хвърляно- все пак обитателите са ми рода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 3:42 pm 
майстор
Аватар

Пък ако вземеш някакво евтино лепио вместо цимент няма да сбъркаш-колкото по бавно стяга толкова по-добре и основата хубаво я почисти и грундирай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 4:00 pm 
специалист

failure написа:
Фло мерси за съвета може да пробвам, само незнам няма ли да съхне бавно това чудо :) . Артър, какво да ти кажа. бетона уж аз си го бърках - 2:1:3 (пясък:цимент:чакъл) ама явно не съм го отлял като хората и има шупли. А за солта силно се надявам да не е хвърляно- все пак обитателите са ми рода.

Съхне си и по-бързо от обикновената замазка ,ако ползваш бързовтвърдяващия цимент R 42,5 N ,тоя от зелените торби и не прекаляваш с водата и тя е толкова, че сместта да е пластична.Може да си я докараш до консистенция да се маже направо с четка.Значи първо изсипваш определеното количество фасаген в пластмасовото кошче,после малко вода,дрелчиш с дрелката да се поразтвори и после слагаш цимента,разбъркваш добре и ако трябва доливаш още малко воа да си докараш удобно консистенцията.Можеш да пообиколиш строителните магазини/борси/ да провериш дали няма някъде бракуван фасаген заради студовете тая зима.Върши същата работа с едно преразбъркване с дрелката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 4:16 pm 
специалист
Аватар

Ама само мажеш пътеките ли,или замазка с пясък?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 4:29 pm 
специалист

javor4o написа:
Ама само мажеш пътеките ли,или замазка с пясък?

Мажеш,като саморазливната замазка ,дебелината е няколко милиметра, примерно до 5 мм. Варианта с някое евтино лепило като теракола или там разните му марки също е приложим съместно с фасаген,макар,че аз не съм го пробвал точно това и не мога да бъда достатъчно убедителен.Другото съм го пробвал и върши работа. Ако се ползва някакво циментово лепило за информация трябва да се каже ,че в торбата пясъка е около 60% и цимента е около 40 %.Казвам около,защото има известно малко количество,по-скоро неизвестно колко метилцелулоза /метоцел/лепило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 4:32 pm 
специалист
Аватар

А,за пред гаража дали ще стане?
Ще взема да пробвам :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 4:33 pm 
специалист

Определено ме запали -още веднъж мерси за разясненията Фло :prayer:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 5:07 pm 
специалист

javor4o написа:

Е, за пред гаража е по-особен случай и едно такова покритие тип направи си сам би трябвало да включва добавка,достатъчно инертна към разливи на бензин,нафта и масла.Например калциев хлорид в количество от 2-5 % от количеството на цимента в сместта.Друга възможност е да се направи разтвор воден на калциев хлорид 10% и отделно воден разтвор пак 10 % на водно стъкло и с една четка се разнася първия разтвор върху готовата и изсъхнала замазка и след 30 минути се минава с четката/голяма с дръжка/ и втория разтвор.Вследствие се образува на повърхността слой от калциев силикат и се отделя една бяла сол/натриев хлорид/като тя се измива с маркуча на другия ден.Това са по-прости неща. Калциевия хлорид се продава по магазините за химикали и лабораторна стъклария ,там има и водно стъкло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 07, 2012 3:40 pm 
специалист
Аватар

Калциев хлирид е ускорител.Каква му е ролята в случая?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 07, 2012 3:49 pm 
майстор
Аватар

Свързва се с метасиликата във водното стъкло ,ама Фло е спец по химиите и той ще каже.Получава се кристализация в повърхностния слой и се запушват микропукнатините.По подобен начин работят циментовите хидроизолации.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 07, 2012 4:01 pm 
специалист

complast написа:
Калциев хлирид е ускорител.Каква му е ролята в случая?

:-D Не е само ускорител,правят и сирене с него.В случая пластифицира сместа да няма микропори да не попиват разливите и да се чисти лесно повърхността от масла и нафта ,ако се слага при приготвянето.
При смесване с водното стъкло се получава калциев силикат или тъй-наречения двуразтворен течен цимент ,пак със цел да се елиминират микропорите получени при съхненето на замазката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 07, 2012 5:53 pm 
специалист

В друга тема попитах с какво да покрия самонивелираща замаска за да не се цапа и рони и ми препоръчаха двукомпонентно епоксидно покритие. Това е добро решение, но цената му е висока-150 лв. за 10 кг., а и е доста задушливо за работа в затворено помещение! Дали ще стане със тази смес да постигна трайно запечатване и здравина и какъв е разхода/стойноста за 16 кв.м.?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 07, 2012 9:46 pm 
специалист

Aбе и моите пътеки на село са се поизронили и аз го обмослям този вариант за някаква издръжлива замазка и това с фасагена и цимента много ме заинтригува :?

О.К. на една торба цимент 25кг. колко фасаген се добавя, за водата е ясно ?
Преди полагането на разтвора грундирва ли се основата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2012 9:53 am 
специалист
Аватар

Фло написа:
javor4o написа:

Е, за пред гаража е по-особен случай и едно такова покритие тип направи си сам би трябвало да включва добавка,достатъчно инертна към разливи на бензин,нафта и масла.Например калциев хлорид в количество от 2-5 % от количеството на цимента в сместта.Друга възможност е да се направи разтвор воден на калциев хлорид 10% и отделно воден разтвор пак 10 % на водно стъкло и с една четка се разнася първия разтвор върху готовата и изсъхнала замазка и след 30 минути се минава с четката/голяма с дръжка/ и втория разтвор.Вследствие се образува на повърхността слой от калциев силикат и се отделя една бяла сол/натриев хлорид/като тя се измива с маркуча на другия ден.Това са по-прости неща. Калциевия хлорид се продава по магазините за химикали и лабораторна стъклария ,там има и водно стъкло.

Впечатлен съм!Да не говорим,че темата ми идва точно като по поръчка-имам нужда от точно такова решение.Единствено не ми стана ясно от горенаписаното какъв грунд се ползва преди това,точното съотношение на цимент или лепило спрямо фасагена(останах с впечатление,че не е фатално,но все пак-две части цимент и една част фасаген ли е задължително и после регулираме гъстотата с водата) и не на последно място получената замазка колко гладка става и дали не е хлъзгава?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2012 11:17 am 
специалист

Въпроса с грунда е интересен и отговора не е еднозначен.Това е заради различните марки грундове на пазара с приложение за връзка стар-нов бетон.Под бетон трябва да разбираме циментовите производни.Някои марки грундове са на основа силани/силоксани или с други думи съединения на силиция.Така остава едно малко съмнение ,че грунда ще даде здрава връзка със съставляващата акрилатна съставка на фасагена. Да се направи замазката с грунд,вместо с фасаген е възможно решение,но едва ли ще даде ефекта на водоотблъскване на повърхността,но със сигурност повърхността ,ако се грундира и се замаже със замазка ,в която вместо вода е използван грунд за връзка стар-нов бетон здравината на замазката и нейната износоустойчивост би се повишила.Трябва да се пробва на малка площ да се види,кое как става.Аз това не съм го правил и само нахвърлям мисли по въпроса,но не е за пренебрегване участието на грунда,даже би могло и да има редица предимства пред фасагена.Например това,че във фасагена има пълнеж от калциев карбонат/млян варовик/,което е и слабото звено в цялата идея!.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2012 11:36 am 
специалист
Аватар

Е последно на 25 кг цимент колко литра фасаген трябва, за да водоотблъсква? Ще направя тест и ще кажа резултата, ама да не налучквам :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2012 2:42 pm 
специалист
Аватар

Предполагам 50л фасаген.Фло по нагоре е написал пропорцията 2/1.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа