Всички въпроси за вилата.
Георги Иванов(алцек) - специалист
В момента съм във Варна при синковеца,в събота ще си ходя на Русе и ще снимам.
M.Yankov - специалист
Да ви кажа моя случай.
Първо изрязах всички клони и оставих само трупа. Дупки с дрелката и силен разтвор раундъп.
Целия май месец не бях стъпвал на обекта... миналата седмица отивам пълен с енергия да поработя. Гледам дървото с 1 - 1.5 метрови клони, разлистени при това :shock: !! Около дупките кората покафеняла. Сърцевината на изрязаните клони също суха - кафява. На съвсем други места обаче, съвсем свежи и зелени клони. Отрязах го, но след видяното това въобще не ме успокоява.
Писахте и по горе - съседа и циганечето с резачката също потвърдиха. Прави се кръст на дънера, яко едра сол и се увива и стяга плътно с найлон. До месец, месец и нещо, убива кореновата система. След това може да се извади дънера (за всеки случай, да не вземе да зомбяса)
Диаметъра му е 30-тина см. Незнам колко годишно ще е, но няма да се очудя ако корените са стигнали и под къщата!
Според тях даже за огрев не ставало...
Ако решите да си правите барбекю ще умрете от глад - или се следва поговорката "вълка и сорово го яде" :-D Действително не гори! Гори покрай другите дърва но, само тлее и прави пепел - не гори с пламък и не оставя въглен. Ще го нарежа все пак... като изсъхне може и да става.
crez - майстор
Това със солта съм го пробвал, дънера изсъхна, изкорених го. С корените обаче няма оправия, в диаметър от 6-8м. нов подраст колкото искаш. Няма оправия, аз изкоренявам моите, но в комшията растът на воля.
egomen66 - майстор
В двора имам 25 ореха и един див. Предната есен го отрязах на 20 сантиметра от земята . Всичката шума от орехите я събирах и трупах върху ствола на дивака и палех. Това на няколко пъти , докато изпада и събера всичката шума в двора . Тази пролет няма никакви издънки около дивия орех. Утре ще го снимам и ще кача снимки. Успех..... :supz:
stefanbg - специалист
Смятам, че съм се преборил успешно с айлантуса, затова споделям начина, който използвах. Виждам, че и други във форума са се справили, използвайки тази технология, аз ще я потвърдя .
Историята е, че от 2011 г. използвам за пчелин едно дворно място, което не беше работено десетина години. Първо подхванах айлантусите с резачката. Много скоро обаче на мястото на всяко отрязано дърво излязоха десетки издънки. Запуках ги с храстореза, но след всяко косене те ставаха все повече и повече. Накрая плътно покриваха един участък от около 100 - 150 кв.м. Реших. че при всяко косене на тревата ще унищожавам и тях. Да, ама не, както казваше един политолог. Тревата юли изсъхна, а те продължаваха да растат, даже и през август. И така, до есента. Следващата, 2012 год. се събудиха в състоянието, в което бяха заспали есента - плантация от див орех, а да не говорим за 2013 г.
При едно посещение в един магазин за градината споделих проблема с продавачката. Тяхната фирма се занимава и с поддръжка на градини. Имало големи айлантуси точно до магазана им. Мъжа и го отрязал с резачката, пробил дупка с бормашина отгоре в дънера и го напълнил с Раундъп. Дори ме заведе да ми покаже нагледно. Проблема е бил отстранен.
А какво направих аз! Изчаках да се развият добре издънките, за да имат достатъчно листа и ги напръсках обилно с раундъп - концентрация и интервал на повторно пръскане - както пише в упътването за многогодишни плевели. Сега виждам в тефтера си, че Раундъпа съм го купил на 13 август 2013 г. Значи едното пръскане е било в този или следващия ден. Другото - около 20 дни след това - както пише в упътването. Отначало не се забелязваше особен резултат, но постепенно изсъхнаха. През 2014 г. не се появи НИТО ЕДИН стрък, тази година също. От по-големите растения имаше дънери, в които се спъвах, но постепенно изчезнаха - вероятно са изгнили в пръстта. Не съм копал надолу, но на повърхността няма дънери.
Жената не даваше да ползвам хербициди, ама като и връчих храстореза и мотиката, кандиса. То и аз съм против химиите, но не открих друг начин. Сега проблем нямам. Може да става и с друг хербицид, но това ми препоръчаха, това ползвах и съм доволен от резултата! Отиде ми общо около 200 мл.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Здравейте,дойде време да снимам и рошкова (дивия орех ).Докараха дърва , изкарах машината и рязнах от дивия орех за да се види дървесината.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Дървото е на съседа ми и ме накара да го отрежа по-високо за да подпира дувара.
И дървото вътре не е никаква гъба както каза един от колегите.Стават здрави дъски.
klomo - специалист
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0 ... 0%BD%D1%82

"Дървесината му е светложълтеникава със светлочервеникаво ядро и с добри технически качества. Използва се в строителството и за производство на хартия. В листата има до 12 % дъбилни вещества, поради което намира голямо приложение в кожарството."

"Айлантът намира употреба в много и различни сфери от живота. Освен, че се използва като декоративно растение, то намира и приложение в медицината. Използва се и като храна за копринените пеперуди."
алцек написа:
Здравейте,дойде време да снимам и рошкова (дивия орех ).Докараха дърва , изкарах машината и рязнах от дивия орех за да се види дървесината.

Дървото е на съседа ми и ме накара да го отрежа по-високо за да подпира дувара.
И дървото вътре не е никаква гъба както каза един от колегите.Стават здрави дъски.
Според мен твоето е нещо такова:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fraxinus_ ... elsior.jpg
Георги Иванов(алцек) - специалист
klomo и Bero не е нито едното нито другото а си е жив рошков както го наричат местните в квартала.По моя край (Добруджата )не вирее много ,но тук го има в изобилие,като тросъка е,пуска жили под земята и от тези жили излизат нагоре издънки.Отделно се разсява от семената.Вижте разположението на листата на снимката,поставил съм клона който отрязах от дървото и го поставих върху салкъмовите трупи.Нямат нищо общо със снимките които показвате.Когато дървото е младо или по-точно издънка сърцевината му е много мека,но после става твърда и е като на снимката.

Тема "Помощ - див орех" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: