Всички въпроси за вилата.
единак - специалист
Здрасти.
И аз влизам във филма със зидането на пещ, ББК и т.н. По някаква причина не харесвам тия арки, сводове и секви компилации, дето са толкова масово разпространени. Харесах си един чертеж, пуснат от колега тук преди време - с пещ, разположена зад ББК. Стройно, компактно, с димен зъб, красивичко. Само че там горните страни и на двете ...хм, горивни устройства...са хоризонтални и се изпълняват по план от огнеупорен бетон.
Тоест, отворът на вратичката на пещта е правоъгълник, като горната част е от тоя бетон. Нещо като щурц. Обаче на него трябва да легнат другите тухли, откъдето ще продължи комина. Същото и на ББК. Демек, трябва да е здраво.
У мен възникват следните въпроси, на които ще бъда много признателен, ако получа отговор:

1. Четох, че за огнеупорен бетон се ползва шамот - едра фракция и цимент. Пясък не се слагал, защото силикатните съединения при висока температура... нещо си. Колко едра шамотна фракция и къде да я търся? Цимент като на нормален бетон ли?

2. Чакъл, обикновен, от натрошени скали, слага ли се?

3. За да носи товар трябва да има армировка. Няма ли да напука, ако сложа? Точно там ще блъска пламъка от опалването на пещта, тъй като е на един комин с ББК, не знам какво ще се случи с температурните разширения на огнеупорните тухли, бетона и армировката и как ще се отрази на цялостта на конструкцията.

4. Вече съм стигнал до половината на пещта, като зидам с температурен теракол на Боро. Докато завъртам кривините ми се отварят по 2-3см клинове, които запълвам с този материал. Има ли проблем? В смисъл, има ли опасност тоя теракол, запълнен на толкова големи фуги да напука.

5. Преди време бях пуснал един дълъг отговор, където препоръчвах изпълнението на пещ с глинени тухли, плътни, от старите. Заставам зад думите си, ми не мога да намера достатъчно такива. Иначе глина, в двора ми, дал Господ. Като се изпече и става червена, ма направо кармазъ. Ама... И аз с огнеупорни, че намерих по-лесно от другите, ако щете вярвайте. Това не е въпрос, а пояснение :-).

6. Респект към колегите, които са се метнали в тоя филм.


Поздрави.
VLADO66 - майстор
viewtopic.php?f=21&t=38199&hilit=%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD+%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D1%80
и http://www.refran.net/unmoulded.html също така http://www.synergon.bg/44/page.html
Последна промяна от VLADO66 на вт апр 16, 2013 3:02 pm, променено общо 1 път.
stiv1961 - майстор
А снимки :).
Мога да ти отговоря само на част от въпросите щото съм минал тоя филм вече :)
1. За зидането на барбекюто ползвах шамот от Топливо като го смесвах с готварска сол- на 5 кила шамот 300 гр. сол/ по спомен/. Купола на пещта го зидах с високотемпературен теракол на Боро.
2. Контра въпрос- този чакъл за къде ще го ползваш? Аз ползвах смесена маса за плочата върху която зидах барбекюто.
3. Армировка съм сложил в плочата, в зидарията няма.
4. И аз пълних клиновете с боро високотемпературен и няма проблеми.
5. :?
6. Благодаря :)
единак - специалист
Снимки... ми ще пусна снимки, ама сега е зарито от парчетии и всякакъв вид инвентар.

Стив, твоята тема съм я чел сто пъти/на другите също/, дори сега е отворена в друг прозорец, защото искам да се подсетя какъв кабел да си търся за крушката, която смятам да монтирам в предната част на булото. От нея, впрочем си харесах чертежчето, което един друг съфорумец беше постнал. Съвсем съм наясно през какво мина, просто не пишех, защото нямаше да съм полезен.
Старото ми ББК, което в момента е в процес на анихилация от сина, също има желязо в плочата и не се е напукало, колкото и силно да съм го надувал. Пък плочата е тънка - към 5-6 см по спомен, най-обикновен бетон с доста желязо вътре.
VLADO66 - майстор
Както ще видиш в PDF-а зърнометрията е до 8мм. Това е така защото камъка и цимента имат различно температурно разщирение. http://www.rimpex.net/bg/download/catalogue.pdf
stiv1961 - майстор
Малко съм те излъгал със солта :) Сега си разрових темата и видях, че съм слагал около 450-500 гр. сол на торба от 5 кг. Цимент не съм добавял.
единак - специалист
Ето снимки, набързо, от телефона. Зидам с тухли втора употреба, малко кофти размери, поочукани тук-там, но мисля, че ще свършат работа.
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Така, Стив, викаш не ти пука по фугите тоя теракол? Това добре...

Сега остава да разбера дали има проблем да сложа армировка в щурца и откъде да изнамеря шамот с фракция до 0.8.

Владо, около Бургас тия имат ли магазин и дали ще мога да взема 50-на кг? Гледам, че имат разфасовки по 25 кг, но марката ми е абсолютно непозната и нямам идея къде да търся.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

2.jpg
stiv1961 - майстор
Мдааа, в щурца заложих една шина 40х5 и върху нея иззидах арката.
единак - специалист
Хм, сега там ли е? Не се забелязва...
stiv1961 - майстор
Тя е зад вътрешния купол/ на самата пещ/ и тухлите са наредени върху нея.

Тема "BBQ, пещ и огнеупорен бетон." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: