Всички въпроси за вилата.
Имаме вила в същия район, тоест студено. И ще споделя.
Днес (3 януари) проверих какво е положението след няколко дена -17, -18.
Температура в мазето (1 метър под земята) -1.
Температура 1 етаж -2.
Температура 2 етаж -4.
Всичко що е вода е замръзнало. Водата от тръбите и бойлера е източена (дано всичко).
Хидрофора е в помещение под тераса 1 метър под земята изолирано с 6 см фибран отвсякъде освен от долу. Пространството е 50 х 50 Н х 160 см. Преди седмица температурата там беше 4 оС и пуснах лампа 40 W. Днес температурата беше 7 оС, лампата намалих на 25 W.
Кладенецът е запушен с голям чувал пълен със стиропорени "шушулки", преди седмица температурата на водата беше +8.
Надявам се следващия път като отида само да пусна хидрофора, а дано!
nikartrade2 - напреднал
Здравейте,използвам темата за да не откривам нова такава,защото имам подобен проблем и аз.
В шахта която е 70 см дълбока ще ми бъде хидрофора и връзките на тръбите съответно и филтрите. Има ли някакъв вариант да отоплявам вътре шахтата за да не ми замръзне хидрофора? Става въпрос за вила в планината която посещавам постоянно
kozl - майстор
пон юли 27, 2020 1:29 pmnikartrade2 написа:
Здравейте,използвам темата за да не откривам нова такава,защото имам подобен проблем и аз.
В шахта която е 70 см дълбока ще ми бъде хидрофора и връзките на тръбите съответно и филтрите. Има ли някакъв вариант да отоплявам вътре шахтата за да не ми замръзне хидрофора? Става въпрос за вила в планината която посещавам постоянно
Ако има постоянно захранване има автоматични системи за поддържане на положителни Т.
brum - майстор
За да не замръзва шахтата по тоя начин иска или доста добре изолирана шахта или сериозна консумация.

Тая тема съм я позабравил, ама да споделя как реших проблемите при мен - източвах системата всеки път. След тая тема разбрах, че това там се води летовище - хората зимно време почти не ходят. След няколко опита за преспиване там зимно време и аз се отказах да ходя докато има сняг:) .

Но пък мога да споделя опита който натрупах. Тръбите които бяха замазани ги отоплявах с 24V саморегулиращ се кабел вътре в тях. Захранването трябва да е изолирано задължително. Тапите през които кабела излиза се уплътняват с полиуретаново лепило и вода не протече.

Но за отопляване на шахтата при мен не се получи. 200W лампи не можеха да я стоплят. Беше изолирана с 3см XPS от вътре по стените и 5 от към капака. Дори при постоянно включени лампи температурата трудно се задържаше над нулата. Това бързо ме отказа - при едно евентуално спиране на тока за през нощта хидрофора щеше да приключи. А тока не е като да не спираше там. Особено зимно време.

И газовият проточен бойлер зимно време нямаше как да работи. В сервизното помещение в което се намираше беше толкова студено колкото и навън. Имаше си собствена врата която беше толкова не-плътна, че котки влизаха с лекота. Зимно време топлата вода беше през 3kW проточен смесител и се ползваше колкото да мия чиниите.

Та ако сега почвах със системата и държах на отопление зимно време определено щях да започна с преработване на шахтата. По-дълбока и добре топло изолирана. Другите неща и в последствие могат да се оправят с кабели през тръбите.

Тема "Защита на хидрофор от замръзване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: