• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всички въпроси за вилата.
schuldiner - майстор
Амчи ползвай височината, която те устройва. Колкото стане здраво - толкова. Тествай, може пък да става и за люлка. Три-четири дъски 20 см, захванати странично с винтове /да стане сандвич 7,5-10 х 20 см/ също са много корава талпа.
Като ще е толкова изпилена конструкцията, напомням за идеалното напасване и здравото притягане на елементите.
Ал_ - специалист
ср юни 21, 2023 11:40 pmschuldiner написа:
Като ще е толкова изпилена конструкцията, напомням за идеалното напасване и здравото притягане на елементите.
Не са на 100% перфектни сглобките, но като за пръв път мисля, че добре се получиха. А както ме посъветва се подсигурявам и с полиуретаново лепило.
Торнадо винтове 8х180 ползвах за гредите, дано са достатъчни. Успях днес да накова и ребрата, там пак с лепило и торнадо 6х160.
Успях да повдигна лозата малко, та да не е зор слагането на последния ред профили 50х50.
Грешка или не, опаянтването го оставих последно като етап. Тя люлката е моя приумица, а не на половинката, така че спокойно мога да мина и без нея.
Един възрастен дърводелец тук каза, че можело да направя коси подпори, и от тях към ъглите да пусна греда. А самите коси подпори да свържа по нависоко с греда 100х100.нямам идея дали правилно съм разбрал де, но дано успявам да обясня какво съм разбрал :?
Virtex - майстор
пет мар 31, 2023 7:08 pmschuldiner написа:
За три години мога да кажа, че никак не съжалявам, дето си направих асмалъка от дърво.
Каква продължителност на живота според теб ще има и какъв е плана за смяна като дойде време ?

Питам, понеже се чудя дали да правя метални истории или дървени като дойде реда. Импрегнирани греди ще са наред и вероятно ще ме надживеят, но все пак да питам :)
schuldiner - майстор
пет юни 30, 2023 10:41 pmVirtex написа:

Каква продължителност на живота според теб ще има и какъв е плана за смяна като дойде време ?

Питам, понеже се чудя дали да правя метални истории или дървени като дойде реда. Импрегнирани греди ще са наред и вероятно ще ме надживеят, но все пак да питам :)
Преди 12 години правих люлка за детето от бракувани /леко проядени/ ребра 5х10, третирани само с бохемит. Стояла е само на открито, нищо повече не съм лакирал или импрегнирал. Миналата година я разглобих и след леко шлайфане да падне зеленото :-D минах две ръце бохемит, разбичих ребрата и станаха на стелажи за мазата. Най-общо казано с проста импрегнация минимум 10 години на открито, с лакиране през 3-4 години - поне 30-40. При мен няма план за замяна, вероятно след десет години асмата ще се е предала в сянката на 4 дървета. Тя и сега слабо върви и всичко се вижда, но предпочитам дървената конструкция пред телове и винкели.
Казвал съм, имам врата/стена от необработени дъски-капаци на 35 години. Не е да не е изгнила, но е далеко от разпадане и категорично не мога да я разбия без инструменти. Просто дървото трябва да може да откапва и да съхне. Циклите мокрене/сушене не го състаряват.
kr1100 - майстор
пет юни 30, 2023 10:41 pmVirtex написа:
пет мар 31, 2023 7:08 pmschuldiner написа:
За три години мога да кажа, че никак не съжалявам, дето си направих асмалъка от дърво.
Каква продължителност на живота според теб ще има и какъв е плана за смяна като дойде време ?

Питам, понеже се чудя дали да правя метални истории или дървени като дойде реда. Импрегнирани греди ще са наред и вероятно ще ме надживеят, но все пак да питам :)
OFF Относно продължителноста на живота на лозите - вече не е голям.
Зависи от почвата, подпочвените води, климата в района и новите сортове.
Ал_ - специалист
Има неща за доизкусуряване, но вчера наредих малките профили, и дори успях да разкарам всички железа от старата конструкция.
Най-вероятно опаянтването ще е с първоначално предложения от schuldiner вариант - с ферми, макар че, така като гледа и едни коси подпори ще са достатъчни, ако няма люлка.
Прикачен файл:
IMG-ba494f52d0f1c0833abd3e5d17f1e594-V.jpg

Прикачен файл:
IMG-bb2d0956320eb97a618449ca9c4b50e0-V.jpg

schuldiner, огромни благодарности, като за пръв път с твоя помощ стана повече от добре. Като се замисля, конструкцията на кокошарника също ми се изясни след твое включване, та няма да се учудя, ако имаш пръст и в планираното модифициране на лятната кухня
vlax - майстор
Поздравления.Много добре и красиво се е получило.Аз нищо не разбирам от това,но за мен е отлично.
Само да попитам тези асми пръскат ли се?
:partyman:
schuldiner - майстор
няма да се учудя, ако имаш пръст и в планираното модифициране на лятната кухня

Заповядай, когато се решиш! Все ще измислим нещо.

ПП Отлично ти се е получило, но нещо в пропорциите ме притеснява. Ама не го мисли, то моето виждане не е здравословно...
Ал_ - специалист
нед юли 09, 2023 11:50 pmschuldiner написа:
нещо в пропорциите ме притеснява
Две неща са, струва ми се. Разположението на хоризонталните греди спрямо получените квадрати. Разбрах, че съм пропуснал да се съобразя с тях едва когато започнах да редя ребрата. Второто са самите квадрати. Хубаво ги смятах, да са с размер 50 см, но не съобразих, че размерът на гредите влиза в тези 50 см.
vlax, тази асма не я пръскам. Сортът е липа.
Ал_ - специалист
Щом устоя на последните ветрове - има надежда, че тук доста поражения нанесоха. Но пък ме пришпориха дапопна фермите. Съвсем избягаха пропорциите, и не са перфектни. Според баща ми били просто декоративен елемент. Ще си покаже. Поне е забавно
Прикачен файл:
7u7u8o.jpg
7u7u8o.jpg (102.15 KиБ) Видяна 1400 пъти
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Конструкция на асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: