Всички въпроси за вилата.
stefanbg - специалист
Имам двор на село около 2,800 дка, в който няма никаква постройка или каквото и да е строителство. Единствено 20-тина кошери с пчели. Имам спешна нужда обаче от навес, под който да съхранявам празни корпуси и такива с пити. Как точно и дали това е най-добрия начин на съхранение можем да коментираме в друг форум, за да не разводняваме темата.
Искам обаче да не се нарушава визията на естествената среда с промишлени материали.
Идеята ми е: Режа част от акациите, които ми пречат и забивам коловете в земята в предварително пробити дупки на дълбочина 60-80 см. Пода ще бъде от палети, повдигнати на плочки или камъни. Трябва да събира 6-8 колони с корпуси, с височина до 2 м.
Моля за съвети за реализацията на идеята - разстояние между вертикалните колове, начин на закрепване на хоризонталните, които ще носят покривната конструкция към вертикалните, наклон и материали за покрива и т.н.т. Всякакъв споделен опит по темата ще ми бъде от полза.
m_markovski - специалист
И аз съм с подобен проблем...
Ако приемем, че един корпус е с рамери 50х50см, за 8 колони с корпуси ти трябват 2 квадратни метра. Но понеже трябва да имаш достъп и да е практично, може би навесът трябва да е 2х3м.
Акацията съм чувал, че е устойчива на гниене, но можеш и да забиеш в земята няколко железни тръби с диаметър 10-12см и да поставиш гредите в тях. Мисля, че разстояние от метър между вертикалните е ОК. Освен това трябва да спънеш вертикалните греди по диагоналите за устойчивост.

По-лесно ще е изпълнението с чамови гредички поради правилния профил, но и с акацията трябва да стане.
stefanbg - специалист
m_markovski написа:
И аз съм с подобен проблем...
Ако приемем, че един корпус е с рамери 50х50см, за 8 колони с корпуси ти трябват 2 квадратни метра. Но понеже трябва да имаш достъп и да е практично, може би навесът трябва да е 2х3м.
Акацията съм чувал, че е устойчива на гниене, но можеш и да забиеш в земята няколко железни тръби с диаметър 10-12см и да поставиш гредите в тях. Мисля, че разстояние от метър между вертикалните е ОК. Освен това трябва да спънеш вертикалните греди по диагоналите за устойчивост.

По-лесно ще е изпълнението с чамови гредички поради правилния профил, но и с акацията трябва да стане.
Ориентирам се към акация, първо, защото я имам в двора и второ, защото не гние бързо. А ако успея да вкарам коловете на 80 см дълбочина и ги трамбовам добре, може да мине и без спъване по диагоналите. Въпроса е обаче как за тях да хвана хоризонталните. Ако имам достатъчно дебелина, което ме съмнява, мога да получа с триона някаква равнинност в мястото на допира и да използвам болтове. Друг вариант е да си изработя някакви скоби от арматурно желязо или шина. Нещо подобно на жабките за тръбно скеле. А ако си купя дървен материал, инфо има много: https://www.youtube.com/watch?v=Dg57vpTiJDY , но бюджета ми е ограничен, а и повече гние.
Иначе подреждането на купчините 2х4 (2 реда по 4 на ред) ми се струва най-практично и като добавим по 40-50 см на всяка страна за стряха, таман 2 х 3 метра става.
stefanbg - специалист
shotik написа:
Ето ти от палети :

http://charlesandhudson.com/pallet_shed/

повече теми :

https://www.google.bg/search?q=shed&cli ... B480%3B319
Благодаря, идеята е добра, но трябва да купувам палети. До преди 3 години се занимавах с търговия и в склада ми се въргаляха много европалети - подарявах ги или ги продавах по 3-4 лв, но сега имам само 4-5.
schuldiner - майстор
Ако навесът ти е 2 х 3 м, за опаянтване можеш да ползваш дъските на стените. На страните 3 м може да сложиш по още един стълб, на късите няма нужда.
Логично е наклонът на покрива да е по късата страна - двата метра. Значи ти трябват ребра (пак от салкъм, ама по-правички) на по два и нещо със стрехите. Като сечение 7-8 см стигат. Ще легнат върху греди, които могат да са просто двойни дъски (по една отвътре и отвън на стълбовете) или пак от салкъма, както каза овързани като жабки с тел или негниещо въже. С въжето е по-идейно. Аз бих заложил на колани, щото могат да се фиксират витките с гвоздеи, ама ако нямаш...
Върху ребрата опъваш фолио за под керемиди - най-евтиното е към лев и педесе. Ковеш с галванизирани гвоздеи с широки глави, още по-добре през битумна подложка. За по-сигурно оттичане наклонът на тези два метра гледай да е към 50 см. Отдолу фолиото можеш да го скриеш с камъшени рогозки. Отгоре за защита дъски, необработени.
Дъски n-то качество под сто лева, фолио - десетина, гвоздеи десетина въже/тел к'вито намериш. Рогозките не ги знам, ама за 5-6 квадрата няма да е цифра. Бе за 150 лева ще останат и за бира. Чак ти завиждам каква безотговорна барака те чака...

ПП Аз само предполагам, че ще има стени. Ако няма, поне три реда дъски в горната част както ти описах за укрепване.
doctor - специалист
Колега , мисля , че пити в корпусите, в такава барака няма да можеш да съхраняваш успешно. Дори и да са празни ,пчели винаги ще ги обикалят, а ако са с дори малко мед , ще има здраво облитане , и то не само на пчели но и оси! Няма как да ги опазиш в открито помещение. Казвам го от опит . Помисли за плътно затваряне на питите .
Желая успех.
stefanbg - специалист
doctor написа:
Колега , мисля , че пити в корпусите, в такава барака няма да можеш да съхраняваш успешно. Дори и да са празни ,пчели винаги ще ги обикалят, а ако са с дори малко мед , ще има здраво облитане , и то не само на пчели но и оси! Няма как да ги опазиш в открито помещение. Казвам го от опит . Помисли за плътно затваряне на питите .
Желая успех.
Напълно си прав по отношение на пчелите и осите, аз държах миналото лято накуп такива корпуси, опаковани с PVC покривало, но пак проникнаха вътре. Но понеже нямам по-добро решение (освен ако не направя барака с гарантирано плътно затваряне), ще трябва да измисля нещо. Първо, няма да оставям пити дори и с малко мед, само празни пити и празни корпуси, дъна, капаци. Второто, което мисля да предприема, няколко 7 см надстройки, от едната страна с мрежа. Една такава отдолу и една отгоре. Имам купено сито 5 м х 1 м - за сеене на пясък, то ще пази от мишки и втора мрежа алуминиева за комари - купил съм си 5 м х 1,20. Само алуминиевата няма да е достатъчна, защото мишките могат да я прегризат. И разбира се, корпусите трябва плътно да лягат един върху друг. Ако някога се видя с някой лев, може да си направя барака с врата и прозорец, но това е за сега само пожелание.
stefanbg - специалист
schuldiner написа:
Ако навесът ти е 2 х 3 м, за опаянтване можеш да ползваш дъските на стените. На страните 3 м може да сложиш по още един стълб, на късите няма нужда.
Логично е наклонът на покрива да е по късата страна - двата метра. Значи ти трябват ребра (пак от салкъм, ама по-правички) на по два и нещо със стрехите. Като сечение 7-8 см стигат. Ще легнат върху греди, които могат да са просто двойни дъски (по една отвътре и отвън на стълбовете) или пак от салкъма, както каза овързани като жабки с тел или негниещо въже. С въжето е по-идейно. Аз бих заложил на колани, щото могат да се фиксират витките с гвоздеи, ама ако нямаш...
Върху ребрата опъваш фолио за под керемиди - най-евтиното е към лев и педесе. Ковеш с галванизирани гвоздеи с широки глави, още по-добре през битумна подложка. За по-сигурно оттичане наклонът на тези два метра гледай да е към 50 см. Отдолу фолиото можеш да го скриеш с камъшени рогозки. Отгоре за защита дъски, необработени.
Дъски n-то качество под сто лева, фолио - десетина, гвоздеи десетина въже/тел к'вито намериш. Рогозките не ги знам, ама за 5-6 квадрата няма да е цифра. Бе за 150 лева ще останат и за бира. Чак ти завиждам каква безотговорна барака те чака...

ПП Аз само предполагам, че ще има стени. Ако няма, поне три реда дъски в горната част както ти описах за укрепване.
Благодаря за описанието, малко обаче не ми е ясна технологията с коланите - как мога да стегна двете греди под прав ъгъл. Стени може и да сложа, за да не навява дъжд, но ще са малко символични, в смисъл, не съвсем плътни.
За наклона - ако предната стена, която е дълга 3 м. е висока 2.50, то задната, намираща се на 2 м. зад предната да е 2м, т.е. наклон 25/100 ще е достатъчен. Правилно ли съм разбрал?
hidrazin - майстор
:? Ба си темата. Нищо не разбирам от дърводелство, ама да струпаш един дървен навес си е елементарно. Режеш 8 салкъма. Подостряш и белиш кората.
По-късите четири броя забиваш е една редица на метър един от друг. По-дългите забиваш във втора редица на два метра успоредно от първата. Забиваш колкото влязат - 50-60см е достатъчно. Като ги забиеш подравняваш двете редици с триона по най-късия кол. Гледаш и за наклона - ако задната редица я оставиш на 2 метра височина, то предната трябва да е поне 2,50 метра. Колкото по-голям наклон, токова по-малко сняг ще задържа.
Върху ниската редица слагаш греда (дълъг салкъм или с дъски от палети както ти казаха). Ако използваш салкъм за хоризонтална греда, там където ляга върху коловете с теслата го издялкваш малко за да легне на широко върху кола. Не ти трябват никакви въжета, колани, жабки и подобни глупости. Чук и пирони. Заковаваш надлъжната греда. Ако имаш винтоверт - в магазина колкото щеш дълги и здрави видии.
Същото правиш и с високата редица. После ги слагаш мертеци да легнат на високата и ниската страна като го оставяш да стърчат по 50-тина сантиметра отпред и отзад. Пак ги подравняваш с триона отпред и отзад. Мертеците пак 4 броя от по-прави салкъми. Значи общо 12 салкъма.
Сега важното - укрепването. В между коловете и хоризонталните греди в ъглите слагаш парчета от останалия материал за да ги спънеш. Зарязани под ъгъл и пак заковани или с винтове. Ето снима за да добиеш представа как да направиш ъглите.
Изображение
Такива "ъгли" слагаш между всички задни колове и поне да двата крайни отпред. Нататък лесно. Ако имаш повече палета разковаваш дъски и ги ковеш рехаво на покрива. Ако имаш повече - плътно. Отгоре само рогозка/покрив от плетен камъш(саз, папур...). То по принцип ако рогозките са на няколко ката и плътни, не са необходими и дъски на покрива. Опъваш телове като за асмалък и на тях рогозките. Самите рогозки се правят елементарно с тел и нарязан камъш от някой язовир, блато...
Черна хартия не препоръчвам. Импрегнирана е с битум и като я напече слънцето вони здраво. Ще изгониш от околността не само пчелите ами и оси, стършели и други гасинки. :lol:
Стените също може да са от рогозки вързани за опънати телове.
Изображение
Ако не можеш да си оплетеш рогозки, може да питаш този "бизнесмен" какви са цените. :-D
http://olx.bg/rogozki-i40813815
Елементарно е. Ако нещо още не е ясно - питай.
:partyman:

Тема "Навес-сушина от дървени колове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: