Всички въпроси за вилата.
juvesan - специалист
Здравейте,
застанал съм пред следната дилема: Ще отливам една 5 метрова( 12 см дебела и леко армирана) плоча пред къща, с каменни основи и тухлени стени. Нормално хората казват, че до къщата се оставя фуга и плочите и всякакви бетонни "орнаменти" от повърхностен вид НЕ следва да са плътно опряни в сградите или пък да са захванати за тях... дотук добре. Но, запознатите със самата къща ме съветват да излея плочата плътно до къщата, под претекст, че такава стара сграда без колони, бетонни основи и т.н се държала по различен начин от модерна такава, вече била улегнала за 80 години и такава плоча щяла само да укрепи основите... и тъй като се очаква, че ще се наливат и пътеки по целият периметър , било добре и те да са плътно опрени за камъните - щели да укрепят конструкцията... :? Дават ми за пример "тоя и оня" дето имали подобна направия от "доста време" и "не е мръднало"...но все пак като не разбирам... Ще ми е полезно да дадете някакъв обоснован съвет или мнение по въпроса :prayer:
VLADO66 - майстор
Щом са пътеки,трамбовай отдолу и наливай без фуга.
juvesan - специалист
Пътеките предстоят, ама засега се започва с малко ...по голяма пътечка...почти площадка... :rolleyes:

Прикачен файл

IMG_20140419_180915_v1.jpg
VLADO66 - майстор
А-а-а,това не ми аресва -за такава площадчица си требе ивичести основки и поне две стъпки,едната при чемшира а другата в отсамния ъгъл.
juvesan - специалист
VLADO66 написа:
А-а-а,това не ми аресва -за такава площадчица си требе ивичести основки и поне две стъпки,едната при чемшира а другата в отсамния ъгъл.
е..хм... аз не се каня да правя сграда там... а иначе - площадката е с история :lol: отдолу има наредени камъни... така 45 години...после някой е сложил върху тях пясък и отлял нещо като бетон около 5-6 см, без армировка - така към 35 години и сега съм аз - каня се да отлея и изравня наклона с дебела 10 - 12 см плоча армиран с мрежа от къдраво желязо 20 Х20/5мм от бетон с пластификатор и нещо като тента отгоре... стъпки не се каня да правя, ама затова питам доколко такава неестествено масивна ( за къщата ) конструкция би могла да окаже някакво влияние - положително или отрицателно на такава изначало рехава, но стабилна до този момент сграда.. Всичко е плътно, с изключение на зона от 50 см пред самата къща, където имаше градинка, вече трамбована с чакъл и т.н .. Освен да лея плътно, пък ако нещо се премести или слегне - да му мисля тогава...най много да се получи някоя пукнатина на плочата. ама пък аз ще я излея на сегменти ... :weedman:
VLADO66 - майстор
Е па убаво е да я разделиш на четири с дилатационни фуги.Щом си рекъл че основата е здрава-лей земеделецо,такова строителю лей,сей,там квото решиш. :)

Тема "Бетонна плоча плътно опряна в къща - за или против?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: