Всички въпроси за вилата.
kamendc - специалист
Реших тази година да си циментирам една площадка в дворчето на вилата и да си скова един навес, защото предишни години се свирахме на едно местенце 2х2 пред вратата и опъвахме един чадър, под който както и да се наместим, все на някой му свети слънцето.

Имам денивелация, затова първо трябваше да изкопая и не можех да се разпростирам много нашироко, понеже падът е голям. Затова се ограничих до размер 3х2 метра, като късата страна е по денивелацията.

Мъкнах доста чували с пясък и чакъл, бърках и лях цимент и стигнах дотук:
Прикачен файл:
DSC0000154.jpg
За армировка ползвах черна рабицова мрежа, понеже пренасям материалите с лека кола и нямаше как да вкарам вътре от онези скари 2х1 метър. Дано е станало стабилно. Малко се измъчих с бордчетата откъм високата страна, но исках да ги направя, за да не ми се свлича пръст.

Ето още няколко снимки:
Прикачен файл:
DSC0000152.jpg
Прикачен файл:
DSC0000151.jpg
Прикачен файл:
DSC0000155.jpg
Прикачен файл:
DSC0000156.jpg
kamendc - специалист
Продължавам с нов пост, понеже се изчерпа лимита на снимките.
Така, ето го и дървения материал, който си купих от Баумакс, няколко гредички и летви по 4 метра, които прерязах на 2х2, и няколко по 3 метра. Намазах ги с Бохемит с четката и придобиха хубав кафяв вид:
Прикачен файл:
DSC0000153.jpg
Имам няколко въпроса:
1. Дали да лакирам допълнително летвите? Ако са влажни, да не се запечатат с лака и после да си останат отвътре влажни? Все пак нов материал е... Може би ги оставя през лятото така, докато изсъхнат хубаво на слънцето, пък наесен да ги лакирам, или въобще няма нужда? На Бохемита пишеше, че уж предпазвал дървото за 15 години...

2. Как да сглобя конструкцията? Мисля да са 4 гредички в 4-те края, които ще завинтя за 4 метални планки, които съм закотвил в бетона. И отгоре 2 летви по 3 метра надлъжно в двата края, и 4 летви по 2 метра напреки, през 1 метър. По средата мисля да ги хвана директно в дървото, а в 4-те ъгъла имам едни метални планки, които мисля да монтирам така:
Прикачен файл:
DSC0000157.jpg
3. С какво да покрия отгоре? Иска ми се да е нещо живо тип асма, но асма ще се развие хубаво чак след няколко години, затова може би някакъв вид бързорастящ бръшлян или друго увивно? Ще го посадя в 4-те края и ще го оставя да се увие по гредите нагоре и по напречните летви. Мога да опъна и въже между тях, да се хваща по-нагъсто.
А на първо време може да метна отгоре рогозка, от този тип, който слагат по тръстиковите барчета. Ако е едно голямо платно/брезент, ме притеснява да не изхвърчи като духне силен вятър. През рогозката вятърът си минава спокойно, само дето като вали долу няма да е непромокаемо. Но на мен ми трябва предимно за сянка при хубаво време, а то при лошо време и без това едва ли ще седим навън.

Приемам идеи и съвети.
Поздрави, и благодаря на всички!
Последна промяна от kamendc на пет май 09, 2014 9:29 am, променено общо 1 път.
dadko - майстор
kamendc написа:
За армировка ползвах черна рабицова мрежа. Дано е станало стабилно.
Това сериозно ли? Рабицова мрежа за армировка :shock: При тази дебелина на плочата... :?
kamendc - специалист
Е, това дето съм го лял не бих го нарекъл "плоча", просто излят бетон да се подравни основата.
По-скоро бих го нарекъл замазка. Дебело е към 10 см от долния край, като съм пълнил и камъни и парчета от тухли, а от горния край е около 5 см. Основата е една твърда песъчлива камениста почва, потрамбовах колкото можах, но тя си беше твърда.

Тази замазка няма да носи нищо по-тежко от 2-3 човека и 2-3 деца.
swot - специалист
kamendc написа:
Продължавам с нов пост, понеже се изчерпа лимита на снимките.
Така, ето го и дървения материал, който си купих от Баумакс, няколко гредички и летви по 4 метра, които прерязах на 2х2, и няколко по 3 метра. Намазах ги с Бохемит с четката и придобиха хубав кафяв вид:
Прикачен файл:
DSC0000153.jpg
Имам няколко въпроса:
1. Дали да лакирам допълнително летвите? Ако са влажни, да не се запечатат с лака и после да си останат отвътре влажни? Все пак нов материал е... Може би ги оставя през лятото така, докато изсъхнат хубаво на слънцето, пък наесен да ги лакирам, или въобще няма нужда? На Бохемита пишеше, че уж предпазвал дървото за 15 години...

2. Как да сглобя конструкцията? Мисля да са 4 гредички в 4-те края, които ще завинтя за 4 метални планки, които съм закотвил в бетона. И отгоре 2 летви по 3 метра надлъжно в двата края, и 4 летви по 2 метра напреки, през 1 метър. По средата мисля да ги хвана директно в дървото, а в 4-те ъгъла имам едни метални планки, които мисля да монтирам така:
Прикачен файл:
DSC0000157.jpg
3. С какво да покрия отгоре? Иска ми се да е нещо живо тип асма, но асма ще се развие хубаво чак след няколко години, затова може би някакъв вид бързорастящ бръшлян или друго увивно? Ще го посадя в 4-те края и ще го оставя да се увие по гредите нагоре и по напречните летви. Мога да опъна и въже между тях, да се хваща по-нагъсто.
А на първо време може да метна отгоре рогозка, от този тип, който слагат по тръстиковите барчета. Ако е едно голямо платно/брезент, ме притеснява да не изхвърчи като духне силен вятър. През рогозката вятърът си минава спокойно, само дето като вали долу няма да е непромокаемо. Но на мен ми трябва предимно за сянка при хубаво време, а то при лошо време и без това едва ли ще седим навън.

Приемам идеи и съвети.
Поздрави, и благодаря на всички!
http://www.zadoma.com/razni/images/1_1246389282.jpg
Текома-расте доста бързо, не изисква почти никакви грижи, прави гъста сянка и цъфти доста добре ;) Някои го наричат Тромпетна лоза...
Илчо Илиев - майстор
swot написа:
kamendc написа:
Приемам идеи и съвети.
Поздрави, и благодаря на всички!
http://www.zadoma.com/razni/images/1_1246389282.jpg
Текома-расте доста бързо, не изисква почти никакви грижи, прави гъста сянка и цъфти доста добре ;) Някои го наричат Тромпетна лоза...
Сакън, това растение е по-гадно от бамбука и тросъка.....
Някога си наще засяли това чудо до портата...това нещо не признава нито бетон, нито асфалт, прави издънки на 5-6 м..
Друга гадост е ,че цветовете имат доста нектар и са пълни с мравки, помисли какво ще става по масата...
По-добре си засади лози,а ако не ти се чака докато израстат,а и докато се зашуми през лятото, слагай ондолин,а отстрани рогозки или декоративна дървена решетка....
atanasov2004 - специалист
Привет колега :) Интересна идея. На мен ми предстои същото упражнение, но с идеята да направя нещо затворено за
да си прибирам мотофрезата и дребни градински инструменти, кофи, касетки и т.н....
Давам ти едно интересно предложение за това лято :-D Направи си конструкцията, за сянка можеш да нарежеш от някоя плитка река или езеро/язовир/- папур или саз или камъш/вид бамбук/, с подходяща тел ще стане много интересна сянка...Разбира се има доста работа щото трябва доста материял да нарежеш да стане по "дебела" сянка ,но става супер. Братовчед ми направи асма и докато порасне няколко години покриваше с това.Успех!
swot - специалист
Илчо Илиев написа:
swot написа:
kamendc написа:
Приемам идеи и съвети.
Поздрави, и благодаря на всички!
http://www.zadoma.com/razni/images/1_1246389282.jpg
Текома-расте доста бързо, не изисква почти никакви грижи, прави гъста сянка и цъфти доста добре ;) Някои го наричат Тромпетна лоза...
Сакън, това растение е по-гадно от бамбука и тросъка.....
Някога си наще засяли това чудо до портата...това нещо не признава нито бетон, нито асфалт, прави издънки на 5-6 м..
Друга гадост е ,че цветовете имат доста нектар и са пълни с мравки, помисли какво ще става по масата...
По-добре си засади лози,а ако не ти се чака докато израстат,а и докато се зашуми през лятото, слагай ондолин,а отстрани рогозки или декоративна дървена решетка....
Ако не се полагат правилни грижи, разбира се, че ще избуи навсякъде. Както всяко увивно растение, Текомата също изисква грижи. Аз моите си ги подрязвам, за да растат, където искам, а ако решат да си правят своеволия, в употреба влиза ножицата. Нямам подобни оплаквания от растението, както родителите ти.
BREAKER - специалист
От кивито по-добра сянка няма,но расте бавно. :?
Слагай покривало от камъш докато чакаш :-D .
schuldiner - майстор
Имам няколко стръка хмел. Не ги ползвам за сянка, обаче като гледам как бързо растат, може и да стават. Зимата се изрязват до дъно, сега са на 2,5 м, а до юли стигат покрива на над 7 м. Малко ръсят семки и остават старите стъбла, ама хич без почистване не може. Не съм забелязал да събират гадини (което най-много ме дразни в асмите и другите със сладки цветове и плодове). Пък друго си е да пиеш бира под хмела...

Тема "Проект навес на вилата - идеи и съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: