Всички въпроси за вилата.
Celeborn - специалист
Здравейте, много ми допада камъкът от долните снимки (цъкнете ги за по-голям размер) - ползван е у нас широко от началото на миналия век до преди комунизма, масово го има в София около старите къщи. И изглежда, че за тази възраст все още е страшно здрав. Носи ми усещането на тези отминали години и искам да направя няколко алеи с него около вилата. Проблемът е, че удрям на камък ( :-D :-D :-D ) с издирването и закупуването на това чудо - никъде го няма по складове за такъв материал, дори не му знаят заглавието (а уж това им е бизнесът...). Като алтернатива си мислех да издиря някой започващ строеж и да спазаря плочките, които така и така ще раздигнат (като на една от снимките), но не откривам такова място все още. В Англия, например, е пълно със складове, където продават т.нар. reclaimed (регенериран?) камък - т.е. всякакви "спасени" старинни елементи - плочи, павета, колони, стъпала, дори керемиди и тухли. Тук обаче не съм чувал за такова нещо, хората обикновено ходят и директно си берат от порутените селски къщи, явно. Проблемът е, че този камък вероятно е бил нещо по-градско, защото аз по селата не съм го виждал, иначе досега да съм натоварил едно полуремарке :-D
Ще се радвам, ако някой може да ме насочи в правилната посока към намирането на такива плочи :partyman:

Изображение Изображение Изображение
themask - специалист
Това са плочи от пясъчник - има по складовете, но обикновено червен и зеленикав цвят... и не в тези форми :)
Аз също търся подобни плочи за София, но все откривам някъде на другия край на републиката. Ако откриеш находище, свиркай :partyman:
ot_gorata - помощник
В Пловдивско ги наричат сотирски плочи. Потърсете под това име. Миналата година исках да взимам от тях, бутаха една къща и ми предложиха 60кв. за 600лв.,но на мен ми трябваха само 10кв. и се разминах с тях. Сега съм се спрял на варианта с речен камък. Там обаче е по трудоемко - иска цепене и оформяне на камъка.
Celeborn - специалист
Сотирските плочи ги знам, но съм виждал само по-тънки (като за облицовка и покрив) и не съм убеден, че са същия материал, иначе се намират, факт. Пък и мен ми трябва известно количество и за място за паркиране на автомобил, вероятно ще се натрошат бърз-бързо такива тънички...
Определено търсеното ми прилича на пясъчник, но явно е от някакво специфично място и е дялан, защото всичкият друг пясъчник по складовете е крайно разочароващ.

Звъннах на първия телефон с гранитните павета, но не ми вдигна никой. Дано няма само павета :)
themask - специалист
Ето снимка на пясъчник, обработен горе долу като старите плочи:

Изображение

Не знам дали го имат в този склад, но аз хич не ги обичам тези точно - винаги са се държали супер зле и избягвам да ги посещавам.
horgasz - специалист
Celeborn написа:
Здравейте, много ми допада камъкът от долните снимки (цъкнете ги за по-голям размер) - ползван е у нас широко от началото на миналия век до преди комунизма, масово го има в София около старите къщи. И изглежда, че за тази възраст все още е страшно здрав. Носи ми усещането на тези отминали години и искам да направя няколко алеи с него около вилата. Проблемът е, че удрям на камък ( :-D :-D :-D ) с издирването и закупуването на това чудо - никъде го няма по складове за такъв материал, дори не му знаят заглавието (а уж това им е бизнесът...). .......
Това не е ли Градешки камък ?
themask - специалист
horgasz написа:
Това не е ли Градешки камък ?
Това Е градешки камък :yawinkle: Познат още като пясъчник.

Тема "Какъв е този камък и добива ли се още?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: