• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
forski - специалист
Здравейте колеги, дойде време да довърша един миналогодишен проект с който се захванах уж на шега, обаче нещата станаха повече от сериозни... :-D
В края на двора имах едни стари селскостопански постройки които съборих, като оставих само задната стена да стои като ограда. Площадката която се отвори на мястото на постройките първоначално мислех да я изравнявам и да стане част от поляната в двора. В последствие ми дойде идеята да наредя отпред няколко реда камъни като стена и да я повдигна (терасирам) ей така за по интересно!
Понеже имах много строителни отпадъци от ремонта вътре в къщата реших да ги насипя зад каменния зид който наредих и по-този начин да ги използвам за запълване на пространството и повдигане на нивото.
Всичко това ОК, наредих си три реда камъни, отгоре ги изравних с тънки плочи, направих и каменни стъпала и стана една много хубава площадка :roll:
Сега последната идея е да наредя отгоре каменни плочи, два шезлонга, чадърче и на поляната пред каменния зид да сложа басейн :)
Малко се отплеснах... та основата в/у която мисля да редя плочите са строителни отпадъци, тухли, камъни, цигли и т.н.

Как е най правилно да подготвя основата за редене на плочите, да засипя всичко с пясък до желаното ниво, и в/у пясъка да започвам да редя плочите на сухо и после само да фугирам?

Да насипя с дребен чакъл и да използвам пясъка само за изравнителна подложка под всяка плоча и пак само да фугирам?

Да направя суха смес от пясък и цимент, и в/у нея да редя плочите?
Или да бъркам пясък, цимент и вода и да лепя плочите с този разтвор, като този вариант ми се вижда най трудоемак и май предпочитам да работя на сухо, но не знам дали само с фугиране плочите ще се стегнат и след време няма да започнат да мърдат нагоре-надолу като се стъпва по-тях?
Слагам няколко снимки от началото на проекта за да се добие представа, и при първа възможност ще кача снимки как изглежда в момента !
Забравих да спомена че плочите са доста големи и тежки, може би по 1.5-2 квадрата че и повече, и за това си мисля че ако легнат добре в/у пясъка и се фугират хубаво не би трябвало да се разлуфтят, все пак по-тях само ще се ходи!

Прикачен файл

DSC_03.JPG
DSC_03.JPG (46.42 KиБ) Видяна 11063 пъти

Прикачен файл

DSC_02.JPG
DSC_02.JPG (50.22 KиБ) Видяна 11063 пъти

Прикачен файл

DSC_01.JPG
nikolson - майстор
Ще споделя личното си виждане. Никога не съм харесвал да разполагам места за сядане върху плочи.
kuger - майстор
Първо, държа да отбележа, че почти не разбирам от строителство. Гледах в Карнобат, като редяха плочките из центъра. Та, ползваха нещо с големина 2-3 мм , като филц, но прибавяха и цимент. Това, почти сухо, и върху него редяха плочките. Фугирането пак така, но материала беше още по-фин, и пак цимент, пак сухо.
Тия плочи по 2 кв.м. камион да стъпи няма да ги разбута :?
шоп - майстор
1.5-2 квадрата че и повече ?!?
сигурен ли си в това колега?

ако е такава площа на една каменна плоча това е много сериозно и върху каквато и здрава основа да ги положиш и после да ги фугираш няма да имаш проблеми.

Ако обаче основата не ти е здрава и се съмняваш, че след време на места ще уленге, най добре е да положиш една армирана замазка 5-6 см и върху нея да лепиш камъка
Успехи!
forski - специалист
Основата е здрава, всичко е слегнало много добре, оставам на варианта да засипвам с пясък и да започвам да ги редя и накрая само да ги фугирам.Ще оставя фугите възможно по-дълбоки и ще ги налея с пясък и цимент пък да става каквото ще :)
Плочите са доста големи и тежки, чак не знам как са ги вдигали по-поркира на постройките, има такива с големина 130см./130см. двама човека едвам ги местим, добре че са сравнително тънки, абе пак ще остана без кръст и без ръце... :evil:
VLADO66 - майстор
Това са тикли :wink:

Прикачен файл

тикли.jpg
тикли.jpg (68.89 KиБ) Видяна 10908 пъти
chapara - майстор
По добрия вариант от пясъка е ситен трошляк, защото той дренира водата под камъка :wink:
forski - специалист
Гледах в Топливо че имат един много ситен чакъл, обаче си мислех че в/у пясъка самата плоча(тикла)ще легне и ще се намести по-догре :?
Върху този ситен чакъл мога ли да ги сложа на сухо без да ги лепя и пак само да ги фугирам?
Другото което си мислех е че понеже основата е от всякакви боклуци, като натрошени тухли, цигли, камъни и т.н. пясъка ще влезе по-добре в кухините м/у тях и ще ги оплътни максимално добре, макар и с цената на по-голямо количество материал(пясък)!
Въпреки че този чакъл е толкова ситен че и той би трябвало да попълни навсякъде, а и сигурно ще е доста по здрава основа от пясъка, само трябва да го проверя на какви пари е за кубик, да не ме убият с цена.
chapara - майстор
forski написа:
Върху този ситен чакъл мога ли да ги сложа на сухо без да ги лепя и пак само да ги фугирам?

Можеш.
Другото което си мислех е че понеже основата е от всякакви боклуци, като натрошени тухли, цигли, камъни и т.н. пясъка ще влезе по-добре в кухините м/у тях и ще ги оплътни максимално добре, макар и с цената на по-голямо количество материал(пясък)!

Пясъка се каля и има вероятност от разместване. Хубаво е да вземеш като го растелиш една трамбовка под наем и да отрамбоваш основата.


Въпреки че този чакъл е толкова ситен че и той би трябвало да попълни навсякъде, а и сигурно ще е доста по здрава основа от пясъка, само трябва да го проверя на какви пари е за кубик, да не ме убият с цена.
Кеф - цена няма :wink:
Caxo - специалист
Аз съм правил само с пясък и за момента нямам проблеми, но както казаха важна е основата. Ако искаш да се подсигуриш хвърли някоя торба цимент в пясъка.Ако не друго, поне ще предотврати отминаване на пясъка...

В интерес на истината, такава голяма площадка няма как да не се пропука някъде, освен ако не биеш една плоча отдолу...но за мене това е прекалено.
  • 1
  • 2

Тема "Редене на каменни плочи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: