Всички въпроси за вилата.
DeyanS - специалист
Захванал съм се с пълното завършване на кътчето ми за почивка - за справка темата за беседката тук -> viewtopic.php?f=21&t=47217
Сега в съседство на беседката съм си предвидил едни 6 кв.м. за "бутикова градинка" - цветя, пясък, камъни, миди, всякакви джъчки и посредата (засега) едно малко басейнче, на което искам да му направя водата да се движи - още не съм решил дали ще бъде във вид на фонтан, шадраван или някакъв чучур - важното е течащата вода да се чува, да създава атмосфера и зависи вече от способностите на помпата. Скицирал съм ви горе долу какво трябва да се случи, с приблизителни размери, доколкото са от значение. "Басейна" ми представлява един леген (светлосин), който го вкопавам в земята и го ограждам с камъни (две години така го правя). За съжаление колкото и да обикалях не намерих по-голям диаметър от 1 м. Предпочитам леген, защото дори и условно вкопан, без усилия го вадя и сменям водата при необходимост, затова не ползвам найлон. Досега водата ми е била статична, но сега вече искам да я направя движеща се. Мислих първо да си поръчам от фотоволтаичните фонтани, но пък искам и вечер да действа, а и ми се иска и някаква светлина да има. Засилих си да си купувам една фонтанна помпа, но се замислих, че колкото и да са защитени (не знам до колко за 20-30 лв.) това е ток във вода. Аз знам, другите знаят, но как да го кача на кучето ми, което ще реши да пие вода от там. Затова се замислих за помпа, която не е потопена във водата. От материалите, които изчетох виждам, че основно подходящи са помпите от автомобилните чистачки, или тези от перални - има ги за по 10 лв., идеално ми идват. Но в електрониката съм напълно невеж и се надявам на помощ относно това как да захраня системата, как такава помпа да я включа към ток, може ли някакъв вид батерия (акумулатор) и т.н., както и кое ще е най-подходящо. Идеята ми е тази помпа да я вкопая близо до басейна, в някаква допълнителна кутия, и вече едната тръба си смуче вода, а от другата я пуска, като според възможностите на помпата мога да я скрия в нещо, за да стане чучур или да сложа накрайник и да стане фонтан. В допълнение към системата мога ли да сложа някакво осветление, което да не е във водата, а някъде отстрани или отгоре, но да прави подходящ ефект?
Скицата ми е в план и поглед отдясно.

Прикачен файл

Shadravan-Model.jpg
Shadravan-Model.jpg (108.31 KиБ) Видяна 3810 пъти
DeyanS - специалист
И така да внеса допълнение в силно разразилата се дискусия :lol:
Сдобих се с помпа от пералня Перла05. По долу пускам снимки на помпата и много се надявам тези, които разбират от тази техника и специално от работа с електричество да се включат с помощ.
В допълнение към горното описание за вида на шадравана, се сдобих и с една стара каца, която ще я направя на декоративен кладенец и ще ми служи за "кутия" на помпата. Басейна (легена) ще бъде до кацата и ще пусна два свързващи маркуча между легена и кацата за да създам движението на водата посредством помпата. Въпросите ми са:
1. тези кабели от двигателя могат ли директно да се свържат към щепсел, който да включвам в ел. мрежата или ще има нужда от нещо друго допълнително? Освен двата червени и жълто-зеления кабел, на едната снимка се вижда и един черен (под червения), който сякаш минава под двигателя и е свързан от двете страни.
2. Какво представлява този черен цилиндър с тънкия черен маркуч (който е кух), който е веднага до големия черен маркуч? Каква роля играе и ще ми върши ли някаква работа, нещо което да трябва да предвидя?
3. Ако помпата тръгне колко ток ще ми хаби ориентировъчно? Нямам никакви други данни за пералнята за да дам ориентир.
Много се надявам на малко помощ от ваша страна за да мога да си реализирам идеите. :prayer:

Прикачен файл

IMG_7920.JPG

Прикачен файл

IMG_7919.JPG

Прикачен файл

IMG_7918.JPG
шоп - майстор
Колега, не се занимавай с тези неща. Ще пострада някой от токов удар

за 15 лева си има 12 волтови потопяеми помпи с малка консумация ( 3-4 вата)
погледни в продавалника, има ги чисто нови.
romanpm - майстор
:| 1- кабелите могат да се свържат директно към 230 Волта помпата е предназначена да работи на сухо и в помещение където НЕ ВАЛИ ! трябва да е заземена занулена или както искаш го разбирай , но вън е опасно ! Помпата е предназначена да работи кратко /докато изпомпи водата в пералнята/ , трябва да е под нивото на водата за да изпомпва .
2- цилиндъра с тънкото мъркуче да не те притесняват , запуши го !
3-Помпата ще тръгне /ако е здрава , развърти я на ръка / Според мен ако е около 200 вата ще харчи по 0,8695652173913043 Ампера на час според калкулатора :wink:
DeyanS - специалист
Благодаря за подробното описание :) Засега поръчах фотоволтаично фонтанче пък за после ще видим.

Тема "Фонтан (Шадраван) - каква помпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: