• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
themask - специалист
Другари!

Горд собственик съм на стара водомерна шахта, иззидана в долната си част от тухли и с бетонна горна част. Преди време покрай нея мина много тежък камион и едната тухлена стена поддаде. Иска ми се да я поправя, защото се пълни с вода и за целта започнах да копая от външната страна на повредената стена.
Бих бил благодарен да споделите опит/съвети как точно да направя поправката и евентуално как/с какво да измажа след това отвътре за да минимизирам евентуални прониквания на вода.
Утре мога да направя и снимки, за да видите за какво иде реч.
:partyman:
thinkpad - майстор
Сигурен ли си, че водата прониква отстрани, ами просто не се стича от някъде вътре в нея отгоре?
themask - специалист
Вече съм сигурен, че се стича или отстрани, или отдолу (шахтата няма дъно). Днес изчоплих срутената стена и измих с водоструйка стените. Сега се надявам някой да сподели циментов разтвор в какви пропорции да ползвам за измазването... :?

Ето снимки преди изпомпването на водата :)

https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
themask - специалист
Ейй, няма ли смелчаци да кажат съотношение цимент/пясък за запълване на фугите и измазване на тази шахта? :partyman:
hidrazin - майстор
Абе все си мисля че с каквото и да я измажеш все ще е пълна. То не ти е проблема измазването а оттичането.
Ако подпочвените ти води са плитки, както и да я измажеш водата все ще намери как да влезе.
От колко време е така и откъде влиза водата? Наблизо има ли къща с мазе?
:partyman:
themask - специалист
hidrazin написа:
Абе все си мисля че с каквото и да я измажеш все ще е пълна. То не ти е проблема измазването а оттичането.
Ако подпочвените ти води са плитки, както и да я измажеш водата все ще намери как да влезе.
От колко време е така и откъде влиза водата? Наблизо има ли къща с мазе?
:partyman:
Да ти кажа, аз също клоня към тези мисли :)
Просто реших, че трябва да поправя едната срутена тухлена стена и като съм тръгнал да мазна и стените, та затова питам.
Иначе водата като гледам просмуква отдолу.
Къщата с мазето е на около 7-8 метра, но е с дренаж и не са мокри стените. По-точно понякога има лека влага в ъгъла стена/под - явно пълзяща влага (подът също е сух защото има изолация.
hidrazin - майстор
Де да знам. Не си падам спец по циментя. :-D Ама доколкото мога ... Погледни дали не са зеленясали тухлите. Ако е така ще трябва да се изчисти за да хване добре. За измазване що не ползваш някое лепило? Ако все пак решиш с пясък и цимент - класиката 3:1 в полза на пясъка.
Може да сложиш и много малко вар за да залепне по-добре. Примерно една мистрия на кофа.
Ако ще градиш падналите тухли, си мисля че трябва да е по-варова сместа. :?
Ако фугите са ронливи ги изчисти доколкото можеш. Търси как да я отводниш за зимата че ако замръзне ... И капак с някаква изолация отвътре. Хем да не замръзва лесно, хем да не влиза вода поне от небето. :)
От мен - толкова, щото толкова знам. Нека и някой по-наясно с циментя да се изкаже.
:partyman:
fiester - напреднал
Сигурно съм много закъснял с отговора, но все пак...
За зидане и за измазване ползвам един и същ разтвор.
3:1 само че пясък и вар, а не цимент. То затова се и казва варов разтвор.
vasko stanev - помощник
Ще използвам темата за да си кажа проблема...

Имам стара вила от 50-те в Симеоново, единствен водомер в мазето (т.е. не е система главен или второстепенен за няколко човека, четох по интернет, имало и такива системи)), където никога не е имало аварии и няма как да има (мазето е наполовина под земята). Водопровода на улицата е общ (етернит, който се пука всяка зима по часовник), канализация нямаме.
Пристига инкасатора, отчита и ме сурвака, че трябвало да се изнесе навън във "водомерна шахта". Обяснявам му, че така пак би трябвало да им осигуря достъп и че през зимата водомера ще се спука 100% и че те ще трябва да поемат риска, той обаче каза "ние просто ви информираме" и толкова. Колко ще струва? питам по-късно двама леко много мургави ВиК-аджии. Ми към 2000 (къртене на бетон, разваляне на пътеки... кошмар). :x [-( Вилата доскоро не се обитаваше, но вече се.

Сега всеки път, като идва инкасатор ще трябва да слушам същия рефрен. Имал ли е някой такъв случай, как го е решил, разбирам, че е доста масово. Под решение имам предвид жалби, дела или нещо подобно, понеже човешки аргументи тия хора явно не разбират.

Хелп!! :sad:
Чираче - майстор
vasko stanev написа:
Пристига инкасатора, отчита и ме сурвака, че трябвало да се изнесе навън във "водомерна шахта". разбират.

Хелп!! :sad:
До момента не съм чувал за такова изискване. Длъжен си единствено да осигуриш достъп. Но кога ще отчитат, не се знае. Иначе начисляват "служебно", на база среден предходен период.

Ако толкова искат, ВиК да си направят шахта за собствена сметка на улицата, зад тротоарния кран. За всеки случай се посъветвай с адвокат. Но така, като го описваш, за мене е изнудване или рекет.
  • 1
  • 2

Тема "Поправка/измазване на водомерна шахта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: