Всички въпроси за вилата.
m_markovski - специалист
Имам едно наследствено незастроено място в района на Банкя и трябва да го оградя - около 50-60 метра ограда и порта за влизане. Понеже мястото не е ползвано, местните са направили малко сметище и го ползват за преминаване към близката гора да карат джипове и АТВ-та. За момента обмислям поставяне на поцинкована мрежа с височина 1,5м като се очертават следните алтернативи, като дупките мисля да ги правя с моторен свредел ф20см

а) метални колове по 2 метра - бетонирани на 40см дълбочина, мрежата опъната по тях и прихваната със заварени за коловете вертикални арматурни железа. Така мисля се застраховам и срещу кражба на мрежата. Лошото е, че трябва да вземам генератор под наем понеже няма ток.

б) бетонни колове 8х8см и мрежа с телени превръзки.

Кой е по-лесния вариант според вас? И кой е по-удачен?
Основните ми притеснения са свързани с вандализъм - кражба на оградата или отмъщение от офроудърите за причиненото неудобство.


Относно портата - имайки предвид, че може би ще строя след година-две, мисля да направя 2 крила всяко с размер 1,5х1,5м с квадратни профили 25мм. Това дали ще е достатъчно за преминаване на техника или ще трябва да я преправям за строежа?

Всякакви мнения са добре дошли.
VLADO66 - майстор
Метални колове по-добре.Циментовите са хамалогия и се чупят,освен ако ги взимаш без пари.Мрежата може леко да я бетонираш долу след като я опънеш срещу кражба.Достатъчни са десетина лопати бетон от кол до кол.Портата е леко тесничка за бетоновоз.Преди да ограждаш трябва да извикаш геодезическа фирма да ти направи трасировъчен план и да ти забие колчета.
Svetoslavoff1 - майстор
Моята за вилата е 3,5м и камиони се зорят, макар и рядко да я ползвам за тази цел.
kuger - майстор
Освен предложеното до тук, препоръчвам да поставиш табела, на която с мек тон да обясниш защо се огражда.
Човеците ще разберат, другите ...., другите каквото и да направиш, от добра дума няма да разберат. Но не тръгвай с рогата напред, по-лошо ще стане.
пп: Като няма ток, приготви си коловете предварително с парчета мрежа. После ще я заплетеш, и обезателно бетонираш долу.
Последна промяна от kuger на пет окт 31, 2014 9:58 pm, променено общо 1 път.
m_markovski - специалист
Благодаря за мненията. И аз съм се насочил към железни колове, поне са по-леки и мога да ги превозя с лека кола комби. Имате ли идея откъде да ги купя? Имам оферта за поцинковани водопроводни тръби 1 цол - 7,5м за 45лв от един склад, но ми се виждат скъпи и прекалено паянтави. Така, че мисля да обиколя скрападжиите в района и да се пазаря.

Относно бетонирането - бетон или да бъркам суха смес - сипвам в дупките и след това наливам вода?

Относно портата - проверих Мерцедес актрос е широк 2,50м, т.е 3 метра ширина е наистина минимума. Явно трябва да се замисля за две крила по два метра.

За документите - имам нотариален акт, скица и разрешително за ограда и очаквам трасировка от геодезическа фирма. Говорил съм и с част от съседите...
kuger - майстор
1 цол е слабичка, черна поне фи 80 мм, затапена от горе и антикорозионно обработена след монтажа. За избягване на корозия долу до земята, може да поставиш сегмент от канализационна ПВЦ тръба, която да изолира метала от земята.
bulhomes2 - майстор
Бащата беше правил метални колове, бетонирани в земята за простор на майка. Дупките с ръчен свредел, но е било повече от 40 см. По-скоро към 60 см. Преди 2-3 години се наложи да ги вадим с багер и с двамата с брат ми бяхме удивени колко зор видя. Но при нас почвата е много глинеста (грънци) и вероятно това има значение.
m_markovski написа:
... може би ще строя след година-две, ...
И що тогава отсега си тръгнал да ограждаш, че и охрани, па и да не ти ги откраднат и т.н.? Като почнеш да строиш си го загради тогава и ще избегнеш сегашните главоболия. Ако смяташ, че офроудърите, минавайки през личната ти собственост я увреждат непоправимо - сложи бариера и късай билетчета!
kuger - майстор
Нека, да свикват да заобикалят от сега.
Моето лозе граничи от две съседни страни с път, направиха обръщало в ъгъла. Не бяха камъни, оране, табела, нищо не помогна.
Krass - майстор
Относно бетонирането - бетон или да бъркам суха смес - сипвам в дупките и след това наливам вода?
В никакъв случай! Бъркаш бетона с вода и тогава полагаш.
nikolson - майстор
И според мен не е нужно да го правиш сега. Но ако си решил, тая цена е наистина висока.
Ще ти покажа цени от сайт, взети на "прима виста".
поцинковани тръби:
два цола - 9.10лв/м
цол и половина - 7.18лв/м
поцинковани тънкостенни:
ф60мм - 4.08 лв/м
черна стандартна:
цол и половина - 4.75 лв/м
всички са по 6м. В София е, а сигурно има и по-добри цени.

Тема "Ограждане на парцел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: