Всички въпроси за вилата.
M.Yankov - специалист
Привет.
Става въпрос за вкопана стая 20-тина кв.м., като 1.50м и малко повече може би е под земята.
Идеята е да се превърне в механа, която всъщност да е и всекидневна със миндер, камина и мивка.
Има ниша ок.120см широка и ок.40-тина в дълбочина - би могла да се превърне в прекрасна мивчица със стилажи за посуда.

Доста се чесах там, където не ме сърби и ми се въртят някакви неща, но бих искал да се допитам и до вас. Ето и по същество;

Първото питане е: как биха могли да се отвеждат отходните води?
Къщата няма канализация... Има външна мивка... Има яма на 10-12 метра... Има и река, която минава на няколко метра от къщата.

Второто питане: Долу няма комин.
- вариант първи. Да пробия и да прекарам комин който минава и през стаята горе. (вариант и за частично затопляне на горния етаж)
- вариант втори. Комин на 90градуса (дупка през стената) да се продължи по външната стена поне 2м. висок - колкото да не пуши в лицето на минаващите :-D

Благодаря предварително за коментарите.
Поздрави!

п.с. изключвам реката като вариант за отвеждане на отпадни води... за реката имам други планове :-D
п.п.с. планирам ремонта да започне скоро. (да поизсъхне навън, малко поне) през това време ще гледам да събера съвети, за да не ме завари някоя ситуация "по долни гащи".

Благодаря още веднъж!
stenmark - специалист
За комина не прави чупка,даже си споменал и плюсове от това.А относно мръсната вода това също е лесно решимо с помпа за такава.Това последното съм го виждал на доста места където няма канализация,а имат приземен етаж.
M.Yankov - специалист
Как така помпа? Не съм срещал такава система. Перманентно включена ли е или нещо като шахта, която да си отводнявам периодично?

А за прав комин ме притеснява това, че тавана/пода е дървения. Ще трябва да е някаква зидария, което ще си е доста работа... или има по компактен начин! Не знам бетоновите блокчета може би са вариант... от вън могат да налепят с "кокали" и ще е и добро интериорно решение...
А с бурии или коминни тръби нераждавейка?
Разсъждавам в процес просто :)
Благодаря.

p.s. попаднах на няколко коментара тук във форума - тази помпа май е с доста сериозна цена! А алтернативи не са коментирани.
Salvador - специалист
Помпите са два вида, като едното не е точно помпа, а комопресор.
С помпата мисля, че е ясно-мивката се зауства в един варел, вкопан в земята, в който има потопяема помпа от вида, дето се ползва за дренажи-тези с поплавък.Като се вдигне нивото, поплавъка включва помпата. Трябва му вентилационен отвор (пвц тръба ,която да излиза извън сградата) и маркуч за мръсната вода.
С компресора е по-сложно. Течността се изкарва не с помпа, а чрез създаване на налягане в съда, където е заустена мивката.Сгъстеният въздух изтласква течността навън.Но това е екзотика за места, където не можеш да разполагаш електрическо оборудване (помпа, табло и т.н.), и се налага да управляваш всички процеси от друго място.
Нормалния начин е с помпа.

Тема "Въпрос за мивка и комин във вкопана стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: