• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
hidrazin - майстор
Най-хубавия асмалък си е от винкели или тръби. Може и комбинация от двете.
Грундирани и боядисани както трябва са почти вечни.
Ако чак толкова искаш да изглежда дървено, използваш затворен профил и отгоре си го обличаш с дървени летви.
Дървото така или иначе ще изгние ама асмалъка ще остане. Пак може да му смениш дървенията.
:partyman:
ArturDent - Почти Безобиден
hidrazin написа:
Най-хубавия асмалък си е от винкели или тръби. Може и комбинация от двете.
Не най-хубавия а може би най-здравия или с най-дълъг живот. Въпреки че и за двете не съм сигурен.
По-скоро бих го определил като класически соц. асмалък. Кой от където открадна винкел/тръби/арматурно желязо и направил...
EDI - майстор
Така си е, ама май колегата и той не понася тръби и винкели като мен. :lol:
stonesour - специалист
ArturDent написа:
hidrazin написа:
Най-хубавия асмалък си е от винкели или тръби. Може и комбинация от двете.
Не най-хубавия а може би най-здравия или с най-дълъг живот. Въпреки че и за двете не съм сигурен.
По-скоро бих го определил като класически соц. асмалък. Кой от където открадна винкел/тръби/арматурно желязо и направил...
имам два соц. асмалъка на по 30-40 години. дъговидно оформен винкел по хоризонтала за равномерно огряване на гроздето и при двата. единия е с метални тръби по вертикала, другия с бетонни колове с арматура. и двата изглеждат по-добре от 120 мм тулупи от дърво, които ще изгният за 10 г. това, че са по-здрави е отделен въпрос.

не генерализирай, не всеки асмалък от метал е правен от сбиротък материали от вторични суровини.

едит: а пък да дадеш 2 бона за нещо, което така или иначе ще изгние, това за мен е безумие.
ArturDent - Почти Безобиден
stonesour написа:
едит: а пък да дадеш 2 бона за нещо, което така или иначе ще изгние, това за мен е безумие.
Кеф цена няма ;)

П.П. Моя на няколко години не е мръднал още.
А цената беше към 300... + лака. А гредите само вертикалните са 12х12, другите са ребра.

Така изглеждаше преди няколко години...
Изображение
stonesour - специалист
всеки има право на лично щастие, но тази конструкция, ако не се поддържа /лак на всеки 2-3-4 г./ няма да изкара дълго.
интересно ми е как ще го прелакираш читаво като пусне кордони лозата.
отделно, да се завира човек и да реже не е практично с тази денивелация 10 см. между ребрата. самата формировка на асмата ще стане :rolleyes: единия кордон ляга на едно ниво, другия по-ниско, ходи се провирай между тях.
ArturDent - Почти Безобиден
Да, както писах, кеф цена няма.
Но, много зависи от лака. Тия съм ги минал с хубав водоразтворим лак на 4-5 ръце.
Те вече 4 години минаха и не са мръднали, с изключение на цвета, заради потъмняването на дървото.
А, за боядисването - на пролет след Зарезан овързвам чуканите и с бояджийския пистолет...

П.П. Даже необработено дърво, оставено само на въздушна влага ще изкара поне 50 години.
Не говорим за полегнало на земята или колове за лозе.
Щото то железото не требе да се боядисва....

П.П.П. Гледам асмите за сянка, малко за ядене, пък ако остане нещо....
Ще пусна снимки на текущото състояние. ..
А за винкелите, ако добре е направено, ок
stonesour - специалист
това е единия дето ми е оставил дядото, ударих му една боя против ръжда 3 в 1 и е готов да изкара още 30 г.

за необработеното дърво не съм много съгласен, виж бунгалото на снимките, правено е някъде преди 35 г., мазано е най-вероятно само с безир. тотално е изгоряло на челните дъски и парапета, което е под стрехите е по-добре. като цяло, хич не е в добро състояние, но не смятам да наливам пари в опит да го реставрирам и защитавам тепърва.

колкото до асмалъка, срамота е да го имаш и да го гледаш за сянка. не е сложно и не изисква кой знае какви усилия да изкараш хубава реколта.

Прикачен файл

DSC_0435.JPG

Прикачен файл

DSC_0433.JPG
  • 1
  • 2

Тема "Кухи дървени греди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: