Всички въпроси за вилата.
Stefan_62 - майстор
Здравейте майстори, предстои ми външно укрепване на тухлите над прозорците на къщата с винкел, че на единият прозорец тези вертикалните тухли се бяха наклонили и готови да паднат /след като смених дограмата се оказа, че се държат само на хоросана/. Временно реших проблема с една дъска която набих под тях във фугите
Изображение,
но мисля да ги укрепя ето така:
Изображение
Понеже след това ще обръщам дограмата отвън с фибран, та въпросът ми е с какво лепило ще е най-добре да залепя фибрана върху метала, така че да не се отлепи след време.
lov - майстор
Ти само прозорците ли ще обръщаш или ще правиш и цялостна изолация. Ако правиш цялостна със същото с което ще си лепиш стиропора. Иначе ако е само кърпежлък с пяна. И двете държат достатъчно здраво към метал.
Stefan_62 - майстор
lov написа:
Ти само прозорците ли ще обръщаш или ще правиш и цялостна изолация. Ако правиш цялостна със същото с което ще си лепиш стиропора. Иначе ако е само кърпежлък с пяна. И двете държат достатъчно здраво към метал.
В проек е цялостна изолация, но за сега ще обръщам само прозорците. Мислех с лепило на циментова основа от рода на Термофлекса, но не знам дали ще държи върху метала. Четох и за моментните лепила и пяни, но никаде не пише, че може да се лепи върху метал, а и препоръчват да се използват основно в закрити и сухи помещения, а в моят случаи е изложено на влага, слънце и тем подобни.
VLADO66 - майстор
Трябва да минеш винкела с Протекта.Пяната ще задържи върху метала.Само че такава за топлоизолации.Полиуретанов уплътнител също става,но само върху метала.Лепи си го с циментово лепило,дори и да не хване в областта на винкела,на останалата част ще хване.Пък и нали ще дюбелираш.
Stefan_62 - майстор
VLADO66 написа:
Трябва да минеш винкела с Протекта.Пяната ще задържи върху метала.Само че такава за топлоизолации.Полиуретанов уплътнител също става,но само върху метала.Лепи си го с циментово лепило,дори и да не хване в областта на винкела,на останалата част ще хване.Пък и нали ще дюбелираш.

Винкелът предварително ще го обработя, но проблемът е, че ще обхваща цялото разтояние от дограмата до ръба и реално ще се лепи само върху метал, иначе отстрани върху тухлата ще се лепи с циментово.
Stefan_62 - майстор
Май ще се спра на това лепило:
http://www.praktika-bg.com/index.php?id ... er=product,
но ако някой има други идеи ще съм брагодарен да ги чуя. :drinkers:
lov - майстор
Само се вкарваш в излишни страхове и приключения. Нали ще го шпакловаш от горе какво те притеснява пяната и слънцето. То ако оставиш фибрана и него на слънце някоя година и той ще замине. Не знам колко прозореца имаш но както пяната така и термофлеквсовото лепило ще ти стъпят еднакво като цена. Отделно с пяната по добре ще уплътниш към дограмата а и ще ти е по лесно за работа. Пяната стяга за 15-20 минути.
Ама и не виждам защо трябва да правиш тези кърпежлъци сега. Като почнеш цялостната изолация на къщата тогава се занимавай с това обръщане. Бий по един винкел над прозорците като толкова те притеснява като ги боядисаш предварително. Макар че като гледам как са направени не ми се струва да е толкова халтаво. На този принцип що мостове са построени в миналото и още не са мръднали. Там не ги държи хоросана ами тежеста на по горните редове. Хоросана е само пълнител.
Stefan_62 - майстор
lov написа:
Макар че като гледам как са направени не ми се струва да е толкова халтаво. На този принцип що мостове са построени в миналото и още не са мръднали. Там не ги държи хоросана ами тежеста на по горните редове. Хоросана е само пълнител.
Преди лежаха върху старата дограма /която изпълняваше ролята на щурц/ и тя донякъде ги подпираше от долу, но когато я смених новата влезе по-навътре и реално тези тухли увиснаха и както писах се държат само на хоросана. И аз си мислех, че няма да има проблем /изглеждат все едно са заклинени помежду си/, но като видях оня ден как се бяха отлепили и наклонили на единият прозорец и прецених каква беля могат да ми направят ако паднат /пък недай си боже някой да минава от долу/ взех решение да ги укрепя. Като гледах и умувах стигнах до извода, че най-добре ще стане с винкел. Наистина и аз съм виждал мостове направени по този начин, но явно там нещата стоят по друг начин, а и не знам майстора дето е строил къщата на колко ракии е бил :partyman: когато е слагал тези тухли :lol: . По принцип тази стена на къщата където се отлепиха е източна и е изложена най-много на овлажняване /когато вали дъжд, освем ако вали от запад/ се облива цялата /получава се някъкво течение от нея страна. Мислех тази година нея и северната да ги санирам, но нещо не можах да намеря качествени майстори в региона, но догодина явно ще търся майстори от Русе. Както и да е, сега трябва да ги укрепя, а обръщането може да остане и за догодина, но ми са искаше да сложа фибран, че да затворя дограмата и отвън да не влиза влага м/у дограмата и тухлите където е опенена /въпреки, че съм подмазвал в/у пяната с теракол/.
lov - майстор
Меко казано опитваш се да правиш упражнения за луди. :)
Набивай винкелите като ръбчето им го подмажи с някакво флексово лепило да обере луфтовете и да захване и винкела към тухлите и толкова. На винкелите може да завариш на края по една арматурка 10-на санта да влезе повечко във фугата и да я ползваш и като дюбел за укрепване на самия винкел. И те това е като почне да изолираш чак тогава. не си мисли че само фибран без шпакловка ще те спаси като ги обърнеш. А и после докато се снади с останалата облицовка ще береш пак ядове да не кажа двойна работа.
Чираче - майстор
Ако искаш да ти стане здраво и вечно, намери шина от неръждавейка с дебелина 4 мм и ширина 100 мм със съответната дължина спаред прозореца. Огъни я на абкант като Г образен винкел с пера 60 и 40 мм. Постави перото 60мм вертикално. Укрепи винкела с анкери към стената. След това залепваш фибрана с пяна, пробиваш отвори през фибрана във винкела, и набиваш дюбели с шапка за топлоизолация. Шпакловаш с мрежа, и полагаш фасадна мазилка.

Това е само един вариант. Може да се измисли какво ли не.

Тема "Лепене на фибран върху метал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: