Всички въпроси за вилата.
torbalan - Дървен философ
Че има, сугирно има... Ама и бетона надали е същия, а сигурно е и повечко...

Отделно, че имат системи за отводняване тези съоръжения...


За мен си остава странно в утайник, където ще е постоянно пълно с вода, да се ползват пръстени с армировка...
Фърбата - специалист
Абе, торбалане, усещаш ли се какви откровени глупости пишеш ти самия, упрекващ другите в писане на глупости?
Упс. едва сега погледнах ранга под ника ти. Всичко е наред.
kr1100 - майстор
Фърбата написа:
Как така ше се пукнат? Не ми се вярва! Да не си ги търкалял от София до Варна преди да ги спуснеш в кладенеца?
Чукча писател, чукче не чете
"Пръстените ги ляхме на място."
ПО него време механизацията беше кът - тринога , макара , въже и шерпите.Може и ние да сме виновните -след като се спуснат 5-6бр умората си оказва влияние за 3ма човека.Може и да сме спуснали по-0рязко / не помня вече мина толкова мн. време/
Идеята за армираните най-долу беше да се продължи скопаенето надолу. А с пръстени защото от 1,8-2м надолу само едър пясък и баластра. Няма кирка, няма лопатам само загребване металнакофа и вдигане /4 часа - 4,5м дълбочина. Горе на рудана сдадоха багажа :mrgreen:
Фърбата - специалист
kr1100 написа:
Чукча писател, чукче не чете
Читател е чукчата, читател е. Ама и ти прочети мнението на торбалана преди твоето,в което пишеш, че сте ги лели на място и ще разбереш защо те питам дали си ги търкалял от София до Варна.
torbalan - Дървен философ
До тук доста нападки насреща ми, но нито едно смислено и аргументирано мнение за ползата от арматурата не видях...

Пух се поизложи с някакви абсурдни твърдения за това, че почвата щяла да натиска от една страна повече, а от друга по-малка и пръстените щели да се сцепят...

Останалите дори и толкоз не опитаха...

Момчета, имате ли представа колко кладенци, шахти и какво ли не съм видял изградени със суха зидария. Без бетон, без арматура. Само с подредени камъни...

А също така съм виждал септични ями (на по 50 и повече години), които само са издълбани в земята... И са пълни почти до нивото на почвата...

Айде поукротете се малко и намалете писането на глупости...
Pooh - майстор
Торбалане, правиш ли разлика между зидария (която се уплътнява от външния натиск) и монолитен пръстен?
Хубаво е да спориш, ама ... дай малко по-сериозно. Това че на теб ти е хрумнало нещо, не означава, че е правилно или, че трябва да се запъваш като магаре на мост. От съпромата и физиката като цяло - не може да се избяга. :wink:

А относно:
torbalan написа:
Айде поукротете се малко и намалете писането на глупости...
Ти започна - с идеята как корозира арматурата и разрушава бетона, както и непознатия материал ЖЕЛЕЗОбетон.
torbalan - Дървен философ
Забавлявайте се...
Фърбата - специалист
Аз се забавлявам да чета глупости и остроумия от хора, които са невежи в дадена област, но тъй като са виждали много неща в живота си, изградени от специалисти- самото виждане ги прави автоматично специалисти и тях и могат компетентно да се изказват и да дават съвети на други, които обаче има вероятност да ги разбират повече нещата и не само са виждали...
Нищо лично, торбалане, ама да даваш съвети в област, която не ти е силна в някои случаи може да се окаже и опасно.
kr1100 - майстор
Фърбата написа:
kr1100 написа:
Чукча писател, чукче не чете
Читател е чукчата, читател е. Ама и ти прочети мнението на торбалана преди твоето,в което пишеш, че сте ги лели на място и ще разбереш защо те питам дали си ги търкалял от София до Варна.
Извинявам се , ако съм те засегнал.
Уточнение : Пръстените ги ляхме на място.Имаха уши.Пренасяни са за ушите с лост на макс.разстояние 5м. Не са търкаляни.До 3,5 м дълбочина са спускани 1 след друг веднага с леко донаместване за оформяне на цилиндър. След това копаене на дълбочина на 1 пръстен и поставянето му в/у долния, така,че горния край на новия пръстен да е почти наравно с почвата.И така до 8,5м. Идеята на долните пръстени с армировката беше -да може да се копае по-дълбоко и ,ако заседне някой от пръстените да не се спука. После се оказа,че няма нужда от удълбочаване - достатъчен дебит си има и ниво
dolli - специалист
Аз пак ще досаждам с въпроси, но няма как. Значи с пръстените работата не стана - некадърници се оказаха в близкия бетонов възел. Пръстените ги направиха, но си оставиха ръцете на тях - криви, напукани, арматурата се показва отвън - теглих им една и съответно изгорях с капарото.
Обаче проблемът със шахата си стои :sad: . Трябва да се облицова с нещо иначе ще се нарине малко по малко. Най-евтин вариант сега ми се струва с бетонни блокчета - размер 40/15/20 ще ми отидат ок. 150 бр. Да споделя какво мисля, пък дано някой каже къде греша - отливам ивична основа на дъното широка 20-25 см и висока ок. 40 /?/ см., армирана с 4 пръта №10 или №12 желязо, после зидаме шест реда блокчета - 1,20 м. височина, лея бетонен пръстен, армиран, после пак шест реда блокчета, пак армиран бет. пръстен и накрая завършвам с плочата. Вътрешният размер на шахтата е 120/90 см.
Сега седя и се чудя, тия блокчета доколко деянат във влажно и мокро, да не вземат да почнат да се разпадат под собствената си тежест :? И изобщо дали не се презапасявам с толкова бетон и желязо или пък обратно - недостатъчно е?

Тема "Пръстени за шахта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: