• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всички въпроси за вилата.
Илчо Илиев - майстор
ivanovbg написа:
Отгоре съм срязал бутилката, но не цялата за да мога да сипвам и да си стои затворена да не влизат боклуци. Отивам да махна пружинките.

П.П. Без пружинките капят постоянно. Пак ги сложих.
Точно така трябва да е бутилката,щом оригинално имат пружинки,значи така трябва,остава да се научат....
Виж дали няма да намериш от модела без пружинки...
ivanovbg - майстор
Гранули, трева и клонки. Бащата изглежда точно като майката. Даже може да са близки роднини. Всичките са една мешавица. От години са така при бабата, шарени. От чисто тъмно кафяви, през всички цветове до чисто бели. Една година ми бяха дали едно диво и като порасна го пускахме да ги гони, та и такава кръв има. Но дивия беше опасен. Нямаше страх - скачаше и хапеше докато му вземем зайката. С голям кеф го заклах.

А кашоните ги гризат. Тези са вторите :lol: Не остава време за дървени. Вероятно за следващото поколение... :?

:partyman:
Илчо Илиев написа:
Виж дали няма да намериш от модела без пружинки...
Ще потърся, но и тези са много меки. Като знам как гризат клони...
Илчо Илиев - майстор
http://12574.bg.all.biz/poylki-g139587
Няма по- добра снимка,но пък цените им са добри....
Не се къхъри за порода,гледай да са повече и да не мрат.....
шоп - майстор
Кръстоска между див и домашен заек не моге да стане, заради различният брой хромозоми. Ако бъркам, моля някой да ме поправи.

Аз купувам есентта царевица от месният арендатор по 150 лв/т и бали люцерна. бабата и дядото ги хранят и с остатъци от градината и трапезата ( хляб, обелки, моркови, краставици, марули, тиква, цвекло и т.н.)

Гранулираният фураж ми се струва необосновано скъп с цена 450 лв/тон
В интерес на истината ядат и слънчогледови пелети за отопление по 180 лв/т
ivanovbg - майстор
Аз казвам какво съм правил - вадил съм женските от клетката след загонването. Не съм броил хромозоми, :lol: ама бабата не е оставала без зайчета.

То пелети може и да ядат, но дали ги хранят? :?
lov - майстор
Не знам няма ли зайчарски форуми да четете или отглеждащите само на отделни ентусиасти. Доста години се занимавах с отглеждането на зайци защото си беше доходоносен бизнес и имаше осигурено изкупуване. ХФЗ Троян ги изкупуваше да си правят тестове на продуктите а и ползваха и кръвта им после. Вилата ми беше превърната но зайчарска ферма. :) Вадех 50-100 заека на месец според сезона. Даваха добра изкупна цена а в началото дори и смески и безплатни ваксини. Но с демокрацията всичко умря.
Та да дам моите 5 стотинки по темата макар и не свързано с поилките. Клетките изглеждат страхотно но с тези метални подови скари им таковаш мамата. Освен че им се подбиват краката при заека има така наречената цекотрофия. Тоест изяждат част от бобенките си отново защото те са полупреработена храна. При такива скари особенно младите зайчета не успяват да ги изяждат защото падат извън клетката и изостават с разстежа. За това само дървени скари с летви поне 2-3 пръста широки. Правят се така че тези скари да могат да се вадят целите за да се ремонтират защото освен че гният имат и навика да ги гризат. И като казах за гризането в клетките трябва да има парчета дървесина за гризане. Те трябва да има на какво да си точат зъбите. Зайците са типични представители на гризачите и техните предни зъби през целия живот растат. И ако се хранят с по меки храни трябва да има къде да ги износват.
Относно храната и концентрирания фураж. Уползотворяват всичко но към царевицата трябва да се ограничава като количество. Причината е че нямат специфичен ензим който да я преработва в стомаха и си е чиста разсипия. Оползотворяват едва около 10% от хранителните им свойства.
Относно поилките на времето нямаше такива капкови но за сметка на това се ползваха едни продълговати ванички. Половината стои вътре в клетката а другата от вънка и там е сложено едно стъклено шише в гърловината на долу. Та си е разновидност на автоматина поилка. Във водата профилактично се добавя син камък или йодна тинктура. А ако се налага и някои по силни лекарства.

п.п. Шопа е прав за кръстосването на дивия и питомния заек. Няма как да стане или ще стане ама кога успееш да кръстосаш слон с мишка. :lol:
ivanovbg - майстор
На мен ми бяха казали, че дивите заздравяват породата и затова го бях взел. Създавало се естествен имунитет. Иначе стана голям хубав сив заек, може би над 5 кила чисто излезе накрая. Освен да не е бил див, но за такъв ми го дадоха. И сега има чисто сиви зайци, ето на последната снимка третото от майката е чисто сиво и затова мисля че са от кръстосването с него.

Тез поилки и аз ги бях гледал, но пикат вътре. Иначе при бабата в общата клетка съм им направил от ПВЦ тръба една поилка, но е по висока да не се качват отгоре им, а тези още са малки.

Преди малко видях едната зайка захапала едната поилка. За норматив шишето спадна с 2 пръста. Явно ще свикнат.

:partyman:
lov - майстор
Окраските при зайците варират в много широки граници и много силно е привързана към породата. За това някои смятат че имат родствена връзка. И аз съм имал с окраска типична за нашия див заек. Всъщност тя е и типична за породата великан а те стават и над 10 килограма. Породи колкото искаш при тези животинки. Селектират ги точно като кокошките с най различни качества. В интерес на истината това е животното което с най малко количество фураж се постига най голям прираст на месо и то с отлични хранителни качества.
И понеже окраската е свързана и с други признаци за здравето по тази причина в Троян отказваха да изкупуват чисто бели зайци. Или допускаха в много малки количества в дадена партида. Белите не са устойчиви към много типични заешки заболявания и нищо че са красиви е препоръчително да се избягват за отглеждане. А за чистите албиноси направо беше абсурд да ти го вземат. Питал съм защо и отговора е че дават необясними алергични реакции и така им се бъркали тестовете.

Ще се научат да пият няма къде да идат. Просто им е непривично но като ожаднеят ще почнат да търсят. Сега времето е хладно и няма опасност докато открият водата да им стане нещо. Махай паничките.

п.п. Само не се връзвай на митове и легенди че имали естествен имунитет. Задължително ваксинирай за хеморагична треска.
marin.sm - помощник
Здравейте Колеги.
Навремето имаше един хубав форум, но загина.Не е лоша идеята да се споделя тук.
Аз съм получил доста информация от колети, така че съм сигурен че ще е полезно за много от нас.
Илчо Илиев - майстор
marin.sm написа:
Здравейте Колеги.
Навремето имаше един хубав форум, но загина.Не е лоша идеята да се споделя тук.
Аз съм получил доста информация от колети, така че съм сигурен че ще е полезно за много от нас.
Абе уж Боряна обеща да възстанови форума,като цяло е запазен,но имало технически проблеми..
Поне тя запази информацията която всички написахме,а не като онова хлапе,което съсипа няколко годишен труд ...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Зайци и поилки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: