Всички въпроси за вилата.
AOK
Здравейте.

Как да направя окабеляването на градинските лампи? Задачата е следната:

Искам да закопая кабел под земята (предполагам гофриран канал), който последователно да изкарвам на повърхноста за лампени стълбчета.

Моля подскажете видове решения.
Колко сантиметра под земята (пръст)?
Кой точно да е кабел ще е удачен за целта и как да го изкарам над земята?

Много ме трвожи нещо да не се пре ака когато вали дъжд.

Благодаря предварително за помощта.
vgeorgiev - специалист
Не съм правил такива неща, но аз бих използвал СВТ 3х поставено в тръба, за да не го изяде някоя къртица :)
8180 - майстор
vgeorgiev написа:
Не съм правил такива неща, но аз бих използвал СВТ 3х поставено в тръба, за да не го изяде някоя къртица :)
И аз не съм правил, но съгласен.
Енергото слагат едни двуслойни гофрета (май червено и черно) под земята. Някои имат фабрично корда за изтегляне на кабела.
Дали СВТ не съм в час (може би нещо гъвкаво), но за 3х е практически задължително по Норматив и за собствена сигурност. Особено ако стълбчетата и осветителите имат достъпни метални части.
Тръбите на подходящи парчета закопаваш, прокарваш със запас през фундамента или каквото там възможно по-високо в стълба или до осветителя. За средните точки по-две във стълб. Изтегляш подходящи парчета кабел и съединяваш на клемата на осветителя (ако позволява) или на външна такава със "спусък" до осветителя. Защитните РЕ проводници свързваш към стълба, ако има болт или заземителната клема на осветителя. По науките РЕ не трябва да се прекъсва, но е доста по-трудно (не невъзможно) за изпълнение - всички точки трябва да се обходят с едно парче кабел и да се ползват подходящи клеми за отклонение на РЕ към отделните точки, без прекъсване на основния проводник.

Ако нямаш заземителни клеми и болтове по стълба и осветителя, РЕ отпада и отиваш на 2х кабел.
vgeorgiev - специалист
В един друг форум имаше подобна тема. Форума е паднал от около седмица. Успях да намеря темата с гугъл. Ако оправят форума може да прочетеш: http://forum.fiatforum.bg/viewtopic.php?t=117214
Автора беше сложил ДТЗ и беше обяснил как си е вързал градинското осветление.
hidrazin - майстор
8180 написа:
Енергото слагат едни двуслойни гофрета (май червено и черно) под земята.
Това двуслойното червено гофре започва от 40 мм.
По-тънко няма или аз не знам да има. Това пък е странно ... :-D
И въобще защо му е гофре???
:partyman:
8180 - майстор
Здрасти Хидра,
Сигурно може да се подбере някакъв по-здрав и защитен кабел. Колегата пише къртици - не знам какви др. вредности за кабела има в една градина.
Сигурно има и по-тънки тръби - и гладки има. Ти по ги знаеш, ако ти се пише.
Иначе, си е някаква доп. защита и удобство за подмяна на кабела при проблем. Коментирахме преди време една вила с проблемен кабел без гофре, ако помниш. :)

Я ми припомни, моля (или сламка), как бяха нещата Нормативно с РЕ проводника и последователното зануляване, и важи ли за подобна битова инсталация. Може да бъркам термините, но на бегъл преглед не ми излезе в Нар.3.
Не се сещам и името на клемата - те главно по-едри ги ползват за гръмоотводи.
torbalan - Дървен философ
Каквото и да решиш - закопай го по-дълбоко от една лопата :)

Аз бях закопал един кабел в градината на около 25 см. и уж го знаех къде е, уж внимавах и пак го ударих :)
hidrazin - майстор
8180 написа:
Я ми припомни, ...
Чл. 1739.
(4) Не се допускат във веригите на РЕ и РЕN проводници комутиращи елементи (контактни и безконтактни). Допускат се
съединения, които се демонтират само с помощта на инструмент или специално предназначени за тази цел съединители.

Чл. 1920.
Осветителите за външно осветление, разположени на железобетонни или метални стълбове в мрежи с изолиран звезден център, се заземяват, а в мрежи с директно заземен звезден център - зануляват. Осветители, монтирани на дървени стълбове, на които не са предвидени заземителни шини, не се заземяват или зануляват.
Питането е много непълно. То градинско, градинско ама знам къщи от по няколко декара с градинско осветление.
При всички случаи щом е на 230V едно ДТЗ си е задължително и ще реши много проблеми.
Дълбочината на закопаване е в зависимост от това къде ще минава кабела.
Ако е под райграс може и на 20 сантиметра - колкото да не го стигне аератора.
Ако е под обработваема площ е ясно - дълбоко за да е под дълбочината на обработване.
Там е желателно да е в защитна тръба. Също ако е под натоварен участък - примерно алея за кола която не е от бетон.
А това с прекъсването на защитния проводник е доста тъпо тълкувано и то не само тук.
Просто трябва връзката да е надеждна и проводника да не минава през комутиращи елементи.
Общо взето дадения случай е доста непълно описан за да се дадат правилни решения.
:partyman:
8180 - майстор
hidrazin написа:
А това с прекъсването на защитния проводник е доста тъпо тълкувано и то не само тук.
Благодаря, ясно.
А чисто експертно - правим градинско с 30-40 лампи с последователно опроводяване, минаваме през 40 клеми (80 контактни точки) Ваго. Дали би минало на някакво измерване на земното, ако подлежи.
За ДТЗ - съгласен. По-сигурни са нещата.
crez - майстор
Решаваш дали ще са на кръгове,1,2 или3, решаваш включването(ръчно,авт.тъмно/светло с реле или почасово с чесовник) различните кръгове може да се вкл. от различен ключ. Разводките правиш в самите тела. Ако телата са пластмасови може да използваш този кабел без гофра, но за твое успокоение можеш да го сложиш в такава. Дълвочина до 30 см,покриваш го със счупини керемиди (ако имаш турски още по-добре) и заравяш. Комутиращи елементи може и да не слагаш ако използваш енергоспестяващи лампи. Ключовете и релетата на тъмно/светло работят на 10 амп.ток. Предпазител както казаха по-горе задължително за цялата верига.
Прикачен файл:
product_large_57244.jpg
product_large_57244.jpg (23.14 KиБ) Видяна 5077 пъти
Ако са метални този
Прикачен файл:
product_large_57205.jpg
product_large_57205.jpg (21.56 KиБ) Видяна 5077 пъти

Тема "Окабеляване на градинско осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: