• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
valerko - специалист
На мене пък ми трябва сонда за района на Сливница, Драгоман, че не мога по тоя начин да правя кладенеца...водата на комшията е от 25-26 м. Та в тоя ред на мисли ако има някой координати на сонда в тоя регион нека сподели. Че ми казаха цена от 80 лв/м и ми се уплаши ухото.
Transporterr - специалист
научих още една нова дума - кръцкалки :)
Чаро написа:
Имал съм случаи - в кладенец да набиваме тръба- дебита скача до... неизчерпаем!
любопитсвувам до припадък за набиването на тръба в стар кладенец.
има един 11 метра в село Лозен който като нов имаше 3-4 метра вода, но сега събира 1-2м заради сушата ли що ли .. :?
SEV - специалист
Това с набиването на тръбата ми се струва че е партенка.Много ми любопитно,нека някой обясни,обосновавайки се.
Neno Er - специалист
SEV написа:
Това с набиването на тръбата ми се струва че е партенка.Много ми любопитно,нека някой обясни,обосновавайки се.
Има логика.
Ако водоносният слой е по-дебел, при засушаване нивото на водата спада и остава в него. Този слой представлява пласт от пясък и дребен чакъл разположен над глинест пласт.
Когато си дупчих моята сонда достигнах до глина, пясък и едър пясък. Тръбата на ръчната помпа набих хлабаво в тях. И ефекта е добър.
Набиването на тръба във водоносния слой може да даде по-добра възможност за черпене на вода от кладенеца.
Все пак това са мои предположения, подкрепени от елементарния ми опит. Не съм хидроинженер.
samisam - напреднал
Здравейте,
Да попитам за съвет следното:
помпата на тъста ми се прецака. Помпата е с бутало, със система от стержени до горе, които се намират в металните тръби за водата. Самата помпа е монитирана на около 2 м. от края на системата, като под нея тръбата е нарязана по дължина за да засмуква вода. Горе има редуктор с трифазен мотор. Редуктора е с ексцентрик, който отговаря на хода на буталото. Проблема е, че тръбата на сондажа му е с диам.75 мм. и никаква потопяема помпа не може да се напъха там. Въпроса ми е: Има ли как да се разширява този сондаж или да се прави нов. Старата помпа е много шумна, трудно се вади и пуска (физически-при проблем)и т.н. Около тази 75 мм. тръба има друга с по-голям диаметър, но не знам коя до къде е на дълбочина. Предполагам, че не е повече от метър.
Помпата е пусната на около 25 м., 14м. от повърхността е празно след това има воден стълб от 10 -11м.
LazarGanev - "Велик майстор"
Трябва да разбереш коя обсадна тръба стига до долу - дали тънката или широката. Има потопяеми помпи с диаметър 74мм.
http://www.bgtherm.com/products/piping/ ... tabook.pdf
romanpm - майстор
Търся човек който да се наеме с търсене на вода в с. Главановци, община Георги Дамяново, обл. Монтана :)
hidrazin - майстор
Вятър и мъгла - всичко е въпрос на преценка и късмет.
То и за бих ти взел парите ама си ми далеч. Не че някога съм търсил
ама може и да съм майстор. :cool:
:partyman:
romanpm - майстор
Виж, търся за тоя регион за мои познати които ще си платят с транспорта :) Не знам какво имаш предвид с това че съм ти далеч защото аз съм около Бургас /в моя профил пише , а в твоя не / което е на ~500 км :-D Между другото имам в момента тонове вода от 16смХ10м сондаж от такъв човек :roll:
hidrazin - майстор
Не знам какви -500км те гонят. За мен има-няма 200.
Относно тоновете вода - можеше да са от първия срещнат на улицата.
То и аз си вадя тонове вода от сондаж с диаметър два цола.
Ако наистина вярваш че откриват вода си направи експеримент. Ако излезе вода му плащаш, ако не - той ти плаща сондажа. :lol:
Ще видиш че никой няма да се навие при тия условия.
Идеална работа ще ти свърши един GSSI SIR-3000. Някъде мярнах че се продава
втора ръка за 18 000$ с една антена. Ей тук има един подобен с пет антени MALA RAMAC GPR/CUII.
Иначе ако искаш наистина да ти свършат работа в Бургас питай тук:
http://www.thornbulgaria.com/geo-fizichni.html
Те имат такава апаратура. Не знам какви им са цените. На запад наема за ден възлиза на около 150-200$.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "За сондажите и хората - само въпроси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: