Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
vlax - майстор
Да кажа и аз две три приказки по темата,тъй като ми предстои напролет да прекарвам 30 м подземно тръба за капковото,защото зеленчуците след 2 години на едно и също място ,ще ги местя на ново място,което се намира под щерната/резервоара/ и поливането ще е на самотек,има денивелация. Все още се колебая каква тръба да ползвам.За сега съм решил ф 16 полиетилен ,защото цената е 0,45 лв/м , а полипропилена е 1лв и нещо на метър.Все още се колебая между двата вида тръба.Защото миналата година направих капково на младите дръвчетата,полиетиленовата тръба ф 16 я зарових на около 40 см под земята,отгоре само се коси тревата,не се минава с колата./Вилата ,която се вижда е на комшията /Изображение ИзображениеКапковото стана супер,есента източих системата и се надявах да няма поразии.Но какво забелязах скоро.Някаква ГАД се опитвала да гризе тръбата ,която излиза надземно до едно от дръвчетата и друга поразия,една къртичина точно върху място където минава тръбата.А сега кажете,къртица ядели полиетилен?На лято като почна да поливам дръвчетата,ако има проблем,ще кажа дали къртицата е прегризала тръбата.
И между другото да попитам нещо,дали някой е виждал или ползва.Обмисмлям да прекарам още една тръба подземно ,която ще отвежда излишната преливаща от щерната/ 6 м куб./ вода в кладенеца наблизо.Да ползвам кладенеца за допълнителен резервоар,тъй като дебита му е малък.Кладенеца е иззидан 10 м дълбок 1 м широк.Казаха ми ,че старите хора казвали да не се вкарва вода в кладенец, защото можела за избяга водната жила и кладенеца да пресъхне.Някой знае ли нещо по въпроса?
Andri01 - майстор
Абе,я за..би това ППР,полиетилен,цинк...,кофата,въжето и в кладенеца. Помпата-на вторични и с парите икономисани от матряла-мезе за ракията и сбираш аверите! Всичко друго са гевезалъци! :lol:
lov - майстор
ESPACE написа:
lov написа:
Мярката цол се ползва само за тръби и дава винаги вътрешния диаметър на тръбата без да се интересува от дебелината на стената. тя може и да е дебела 20 санта и щом дупката е 1'' то тръбата си е такава. И по дебелата стена излизаща от определен толеранс се указва вече допълнително.
Тука си се объркал. Когато отидеш и си купиш тръба 1" то тя винаги е с еднакъв външен диаметър(33,7мм) независимо дали е е дебелина 1,65мм, 2мм, 2,9мм или 3,2мм. Все пак понякога се налага и резба да нарежеш на тази тръба :) .
Защо ме цитира частично и това с червеното го пропусна.
А това вече с резбите по тях е съвсем отделна тема. :)
kozl - майстор
Аве ако е за ядене ни едното, ни другото наяждат, ала за гризане стават. Гризачите и сити требе да гризкат оти да си изпилват зъбките.
ESPACE - майстор
lov написа:
ESPACE написа:
lov написа:
Мярката цол се ползва само за тръби и дава винаги вътрешния диаметър на тръбата без да се интересува от дебелината на стената. тя може и да е дебела 20 санта и щом дупката е 1'' то тръбата си е такава. И по дебелата стена излизаща от определен толеранс се указва вече допълнително.
Тука си се объркал. Когато отидеш и си купиш тръба 1" то тя винаги е с еднакъв външен диаметър(33,7мм) независимо дали е е дебелина 1,65мм, 2мм, 2,9мм или 3,2мм. Все пак понякога се налага и резба да нарежеш на тази тръба :) .
Защо ме цитира частично и това с червеното го пропусна.
А това вече с резбите по тях е съвсем отделна тема. :)
Защото ако го бях цитирал трябваше и за него да обяснявам, че не е вярно. 1" тръба си е винаги 33,7мм външен диаметър и се указва само дебелината на стената. Няма никакви толеранси които да се указват допълнително. Това е.
lov - майстор
Добре продължавай да си оставаш с това понятие за размерите на тръбите. Ако се занимаваш с водопроводи няма да объркаш нищо. :)
За мен е по лесно така без да те питам за каква тръба става на въпрос по кой стандарт поцинкована за водопровод или някаква друга. До колко е допустимо закръглението на вътрешния отвор за да бъде означена като 1" и т. н.
Какви размери ще има ако обаче е тръба предназначена примерно за хидравлика или пневматика. Навлизаме в една меко казана каша в стандартизацията на различните мерни системи. И не виждам смисъл да спорим. За мен ще е просто губене на време.
Багериста - специалист
Здравейте колеги ,позволявам си да напиша и аз мнение за опита който имам. От около 15 год. работя във ВиК поцинкованите тръби (с които вече неработим отдавна) се измерваха в цолове. Полиетиленовите се мерят в мм външен размер . В мм външен размер се измерват и големите железни и полиетиленови тръби. В интерес на истината не съм мерил поцинкованите тръби на какви милиметри отговарят но спрямо полиетиленовите са малко по дебели . например при тях тръба 32мм отговаря на 1 цол ,20мм на 1/2цол и така нататък . А старите етернитови тръби се мерят в мм вътрешен диаметър,като за различно налягане вътрешния диаметър остава еднакъв а външния расте. Правил съм си експеримент(от любопитство) на полипропиленова тръба нарязах резба с винторезката ,навих кълчища а след това поцинкована муфа е вервайте ми нема начин да изпусне,много здрава връзка се получава . :shock:

Тема "Полипропиленови тръби през двора?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: