Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
ewgeny - напреднал
Баща ми има една тръба, назъбена и реших да се пробвам. Местни хора ми казаха, че е слабо вероятно да стигна вода, но пък комшията ми има кладенец на 8 метра с добър дебит. Първо до към 2 м. беше глинесто, после сякаш започна глината да има зърнеста структура, все едно глина с пясък. Наливам вода, тъпча, вадя. Към 5.80 вече, май бях прекалил с водата и не искаше да се натъпква. Отделно, че вече не беше така лепкав материала, ама определено си беше пясък. Викам, айде, ще оставя да изсъхне. На другия ден отивам, без да наливам вода пускам тръбата и плясс. Вътре имало вече вода. Измерих я около окол 20-30 см ниво.
Проучвах различни методи в нета и в този форум, но от това което разбрах, е че различни методи се ползват според зависи от условията. Вие какво бихте ме посъветвали? Как да продължа? Кладенец не мисля да правя, искам сондаж само за поливане.
hidrazin - майстор
Щом ти е толкова меко мястото и без много камъни си правиш една такава тръба.
Над цол задължително, с шило накрая и надупчена на около метър над шилото.
Забиваш я до към нивото на комшията - 8 метра. Все пак ти остават някакви си 3 метра.
После слагаш ръчна помпа и почва помпене - колкото и когато можеш за да изкараш възможно най-много пясък и кал.
После слагаш стара помпа - някоя Вида за да допрочистиш сондажа.
Стара, щото после след толкова пясък турбината си заминава.
Нататък е ясно.

Изображение
:partyman:
шоп - майстор
hidrazin написа:
Щом ти е толкова меко мястото и без много камъни си правиш една такава тръба.
Над цол задължително, с шило накрая и надупчена на около метър над шилото.
Забиваш я до към нивото на комшията - 8 метра. Все пак ти остават някакви си 3 метра.
После слагаш ръчна помпа и почва помпене - колкото и когато можеш за да изкараш възможно най-много пясък и кал.
После слагаш стара помпа - някоя Вида за да допрочистиш сондажа.
Стара, щото после след толкова пясък турбината си заминава.
Нататък е ясно.
+ 1
това е най лесното и евтино решение. Набил съм 5-6 такива тръби из шопските села.

Само да допълня два практически съвета:

1 Напълнете тръбата с морска сол. Така няма да се запуши нито един отвор. Аз ги дупча с ф4-ф5мм
2 Въртете тръбата докато я набивате. Така си гарантирате, че тръбата ще е право надолу и няма да се отклони. Преди 20 ина години у нас една тръба се показа на повръхността за да си види майсторите :-D
Djack - специалист
С какво набивате тръбата толкова дълбоко?
hidrazin - майстор
Djack написа:
С какво набивате тръбата толкова дълбоко?
С мамата... Да ти ... мамата и мааш с големия чук. :-D
По-хитрите го правят с бабка. Може на ръка с макара а има и с електромотор и го прави автоматично.
Ей тук сме писали за това:
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 50#p169725
:partyman:
шоп - майстор
Преди години имах една бабка 60 кг заварена на тръба 4 цола. Тринога от тръби за скеле, макара, въже и 3-4 яки юнаци:-)))

В последните години използвам друг метод. Викам един приятел с багер. Копае дупка 3,5-4 метра, поставяме тръбата и с багера да я добаниваме, като тръбата се върти със скоба. В изкопа се реже подбитата част на тръбата, с винторезка се навива резба. Слага се муфа и се донаставя тръба с необходимата дължина. Докато багера е на линия и пием с багериста бира правим и обратният насип:-) Случвало се за под 2 часа да имаме изкарана вода. Но това е в шопските села. Искара е близко и геологията е чернозем, пясък и баластра.
Чираче - майстор
И аз съм на тема сондаж. Преди няколко дни на един съсед му направиха такъв. Пробиха на 25 м Ф200. Сложиха тръба Ф140 вътрешен размер. Още не е сложил помпа, за да се види какъв е дебита.

Сондьора ходи с едни медни пръчки, и казва, че дава гаранция. На мен ми се струва нереално. Какво е Вашето мнение?
hidrazin - майстор
Чираче написа:
Сондьора ходи с едни медни пръчки, и казва, че дава гаранция. На мен ми се струва нереално. Какво е Вашето мнение?
Ааа... Моето мнение е ясно и даже съм си пуснал тема:
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=34&t=49792
А пръчките може да му ги завреш в онуй, тъмното място. :-D
:partyman:
Junak - майстор
hidrazin написа:
...Забиваш я до към нивото на комшията - 8 метра. Все пак ти остават някакви си 3 метра.
...
После слагаш стара помпа - някоя Вида за да допрочистиш сондажа.
Стара, щото после след толкова пясък турбината си заминава.
Нататък е ясно.
На "Вида"-та тез осем метра много ще и дойдат. :) И ръчни такива за осем метра няма. Освен ако не я спусне в тръбата :lol:
hidrazin - майстор
Junak написа:
На "Вида"-та тез осем метра много ще и дойдат. :) И ръчни такива за осем метра няма. Освен ако не я спусне в тръбата :lol:
Я пробвай пак. Пропускаш нещо съществено.
После ако искаш ще го коментираме и ще се съгласиш. :-D
:partyman:

Тема "Сондаж - стигнах до вода, а сега какво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: