Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Hoвoceлckи - майстор
Аз не съм спец, това със самозасмукването ... Да речем, че засмуква. Дръпва водата от тръбата (и маркуча) на най-близкия комшия и съответно почва да дърпа въздух. Малко се съмнявам, че при това положение ще успее да засмуче вода от водопровода. Моят е в шахтата при водомера. Там по принцип вода винаги има (не стига налягане да се качи нагоре), та не се налага самозасмукване (не съм сигурен, че се изразявам точно; имам предвид - засмукване през въздушна възглавница). Дори и да дръпва въздух за момент (от съсед), в следващия - "се стича" ... С балон съм. В един момент го напълва, изключва и се консумира от него сравнително стабилно налягане. Но не съвсем. Получават се едни хидравлични удари в бойлера ... Бях чел, че се получава при липса на възвратни клапани. Е, наслагал съм навсякъде, но нещо не е най-добре.
ехее - ти съвсем ме заби! То верно, че може и да засмуче от съседа, но това ми звучи като да нямаш никакво налягане - аз мога да се къпя когато не поливат, а когато поливат почти се стича по "слушалката". Не съм се замислял, че може и въздух да засмуче :)
Ужас! Значи ми трябва и резервоар - ... не искам! :axe:
Чираче - майстор
А виждали ли сте какво прави водомера, когато засмуче въздух? :lol:
Hoвoceлckи - майстор
Когато фучи въздух от някой незатворен кран, когато идва спряла вода - да. Класика е тоалетното казанче. Но хидрофора не мисля, че смуче въздух. Според мен просто се получава въздушна възглавница и турбината си върти един и същи въздух, защо не мисля, че може да създаде такова въздушно налягане, което да избута водата нагоре. Да кажат специалистите.
llelloo написа:
аз мога да се къпя когато не поливат, а когато поливат почти се стича по "слушалката".
В такъв случай си за бустер помпа.
Казваш ли, че хидрофора няма да свърши работа?
Бустер помпа сега отивам да чета какво е.
kozl - майстор
Самозасмукващите са за кладенци. Не знам как проблема ще ти е решен със самозасмукваща помпа към общия водопровод :?
Всъщност технически е възможно да се използва водопровода като резервоар, но за това, водопровода трябва да е "провиснал" в участъка от който ще смуче помпата и да няма други включени консуматори в участъка, които да станат причина за навлизане на въздух към помпата.
Проверих за бустер помпите - това имам предвид в първия си пост "Ако не - има помпи за повишаване на налягането - от тях ли да взема или самозасмукваща - предполагам самозасмукващата ще е с по-голям дебит."

Въпросът с дебита остава отворен.

Самозасмукващата предполагам ще добави малко дебит за сметка на съседите с маркучите. (поливащите имам предвид :lol: )
vinkelmen - специалист
llelloo написа:
здравейте,

да поизтупаме темата от прахта.. В момента точно това е и моят проблем - няма налягане, защото съседите поливат.
Дилемата ми е - обикновен хидрофор комплект - без резервоар за допълнителна вода - от тези по магазини като практикер, бриколаж и т.н. или някоя помпа с допълнителен пресостат. Харесал съм конкретни, но не знам дали е прието да ги цитирам във форума.

Питането ми е - хидрофор комплектите самозасмукващи ли са? (Гледам, че имат винтче за наливане на вода)

Ако да - проблемът е решен.
Ако не - има помпи за повишаване на налягането - от тях ли да взема или самозасмукваща - предполагам самозасмукващата ще е с по-голям дебит.
Често хидрофорните системи се изграждат на база самозасмукваща помпа, но не е задължително. Изборът зависи от конкретния случай. Основното при самозасмукващите помпи, освен по-голямата манометрична смукателна височина е, че могат да работят в присъствие на въздух, смесен с пренасяната течност. Самозасмукването се изразява в това, че не е необходимо да е запълнен смукателния тръбопровод, а е достатъчно само да има течност в корпуса на помпата. Водата в корпуса циркулира през ежектора, премества въздуха от смукателната камера в нагнетателната и го изтласква през изходния тръбопровод. Така се създава вакуум, който повишава нивото на водата в смукателната тръба, предизвиквайки засмукване. Това, че тези помпи често се използват за водочерпене от кладенци, съвсем не означава, че са предназначени единствено за това. Съвсем спокойно може да се употребяват за повишаване на налягането при захранване директно от водопровод.
"Винтчето", което си видял го имат и други помпи, даже при някои са две - едно за обезвъздушаване/запълване и второ за източване ;)
Въпросът с дебита не е еднозначен, защото не зависи само от параметрите на помпата (пък и не си казал на каква си се спрял), а и от това какво пропуска до теб отклонението след водомера. Помпата не може да сътвори чудо и на изхода да се появи повече вода от колкото може да влезе. Ако обстоятелствата позволяват е по-добре хидрофорът да се захранва от резервоар с подходящ обем, вместо директно от водопровода, първо защото не прецакваш съседите и второ защото сечението на тръбопровода преди помпата ще е без значение. Освен това, дори при спиране на водоподаването разполагаш с някакъв обем до възстановяването му. Ето примерна схема за такава система:

Изображение

"Домашните" бустер помпи са в диапазона 1 до 2 куб./м час, което в общи линии задоволява едно малко домакинство. Работят с датчик за поток - когато отвориш кран и дебитът надвиши, примерно, 3 л/мин, помпата стартира, но ако дебитът или налягането са недостатъчни изобщо няма да тръгне.
kozl - майстор
vinkelmen написа:
Това, че тези помпи често се използват за водочерпене от кладенци, съвсем не означава, че са предназначени единствено за това. Съвсем спокойно може да се употребяват за повишаване на налягането при захранване директно от водопровод.
Да така е, но при условие, че в тоя водопровод все пак има и вода. А когато се опре до поливане от питейния водопровод и нонстоп отворени чешми през които въздуха струи :? И самозасмукващата положението не ще го подобри. Освен в случай, който съм описал в предния си пост.
И аз подкрепям употребата на буферните съдове. Когато има се пълни, за да ползваш когато ти се налага. Е според имането и нуждите се пресмята и обема.

Тема "Каква хидрофорна помпа за слабо налягане??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: