Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
ESPACE - майстор
Ако беше слушал какво ти се говори да си приключил и забравил със 100% успеваемост.
hidrazin - майстор
Една връзка перфектни кълчища, като плитка са е левче.
Една кутия паста към половин кило е 5-6 лева.
Ползвам някаква резедава (зеленикава) и мирише като маджун.
С тях ще направя огромно количество резби за разлика от Локтайт дето 10ml са 15-тина лева.
Паста за кълчища 1
Паста за кълчища 2
:partyman:
lov - майстор
То хубаво де и евтино ама с тези кълчища после никакви антифризи.
montoya - майстор
Странно, защо, протича ли антифриза през кълчищата?
hidrazin написа:
Една връзка перфектни кълчища, като плитка са е левче.
Една кутия паста към половин кило е 5-6 лева.
Ползвам някаква резедава (зеленикава) и мирише като маджун.
С тях ще направя огромно количество резби за разлика от Локтайт дето 10ml са 15-тина лева.
Паста за кълчища 1
Паста за кълчища 2
:partyman:
Някой да ми обясни ако може, какво е действието и смисъла от такава паста върху кълчищата. Нали ако прокапе през кълчищата се очаква да се надуят и да спре да капе. Едно време са мазали с боя и единствената далавера е, че сега като се наложи да разглабяш тръби с връзки мазани с боя преди 30 години, можеш да счупиш 2-3 ключа
hidrazin - майстор
Ами пастата запълва всички празнини между нишките на кълчищата - не се налага да чакаш да се раздуят.
Увериха ме че и след години се развивало лесно. Има логика, пастата е мазна и не позволява много, много на корозията за съсипе резбата.
Поне аз съм срещал резби само с кълчища дето пак нямат развиване.
Освен това не се налага да ги мокриш или плюнчиш. :-D Пастата си държи краищата.
И накрая, тъй като е мазничка резбите се навиват по-лесно.
Това се сещам на първо четене ама наистина върши добра работа.
:partyman:
montoya - майстор
Е тя плюнката има незаменими залепващи свойства :lol:
Ще я пробвам и аз тая паста обаче :supz:
lov - майстор
Темата кълчища и антифриз е разисквана във форума. Аз също съм се парил от незнанието си и всичко което беше с кълчища на соларната ми система протече след като я заредих с антифриз и се наложи да го правя на ново. Не знам каква реакция се получава но стават на нещо подобно на желе и теча е сигурен на 100%.
Не се разяжда бързо но след година почват проблемите. От тогава това калчищата са забранена дума за мен ако ще и за водопровод да е. А при толкова лепила и тефлонови ленти и конци си е жива загуба на време да се прави с архаични методи и материали.
Пък с тези изключително тънки резби на новата арматура и най малкото пренатягане може да спука някоя връзка. И пак да влезеш в приключение.
jekasus - майстор
montoya написа:
Ще я пробвам и аз тая паста обаче
Ползвам тази от първия линк , много съм доволен от нея.
simplex написа:
За водопровод няма ядове с калчища.
За пропиленови муфи и нипели с префод на резба не ги препоръчват производители, ама... :-D и аз си ги харча.
hidrazin - майстор
Наистина не знам как ще се държи тази паста с пропиленгликол и кълчища.
По принцип тук-там срещнах мнения че комбинацията от кълчища и незасъхваща паста не води до проблем при антифриза.
Има и паста уж специално за кълчища - Neo Fermit. Универсален е и гледам я има тук:
https://bauhaus.bg/universalen-komplekt ... ie-admiral

Изображение
По принцип на сайта на производителя специално за инсталации с антифриз дават препоръчват Solar Fermit.
Но пък се казва да не се използва в инсталации за питейна вода. :?
:partyman:
kozl - майстор
На соларната инсталация, която не е мое дело (платих на специалисти), гледам на резбите 3в1. Има и тефлинова лента и кълчища и паста.
До сега от резба прокапало няма, но прокапаха холендрите на крановете. С притягане спряха, но мисля ход за следващо притагане не остана.

Тема "Проблем с уплътняване на резби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: