• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Vectra - специалист
Здравейте
Има ли начин да се запуши пробита с дрелка дупка в тръба за парно. Тръбите са пластмасови (не мога да определя точно вида им). Приличат на полипропиленови но имат някаква сякаш полиетиленова обвивка. Положени са в гофрирани тръби. Проблема ми е че тръбите са в пода на около 6-7 см дълбочина, а вече е нареден ламината и мебелите.... . Белята стана когато пробивах за свързващата лайсна между стята и коридора. Извадих част от паркета в коридора и стигнах до тръбата. Опитах с парче полипропилен и поялник. След като спря да сълзи срязах дъга от полипропиленова тръба и я залепих към повреденото място със силикон. Утре смятам допълнително да сложа и метална скоба и с пирон-дюбели да притисна нараненото място. Ще стане ли така, има ли друг сигурен начин или да се приготвям за вадене и на другия паркет и за яко разбиване?
housedoktor - майстор
По този на4ин съм ремонтирал полипропилен и няма проблем ве4е годинка
Vectra - специалист
Благодаря, даваш ми надежди. Само че се притеснявам че е тръба на парно и не знам от високото налягане и от температурни разлики и разширения дали силикона няма да поддаде и да се наводня :(
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Vectra написа:
Благодаря, даваш ми надежди. Само че се притеснявам че е тръба на парно и не знам от високото налягане и от температурни разлики и разширения дали силикона няма да поддаде и да се наводня :(
Ами реално, това не е парно. В смисъл, че не е пара. Няма високо налягане, температурата е до 60 градуса, ако не се лъжа.
Пак казвам - силикон не е лепило. За да ти е спокойно, вземи го залепи с лепило подходящо.
velsi - Почетен майстор
Като допълнителна мярка може да направиш следното: разчовъркай още малко замазката около проблемния участък, направи от тънък картон една кутийка с размери да речем 5 на 5 сантиметра (според мястото може и по-голяма), така че да обхване тръбата, купи си българска епоксидна смола, че е по-евтина, забъркай и залей получената кутийка заедно с тръбата. Трябва да се получи едно монолитно кубче около тръбата. Ще поема всякакви разширения и свивания и няма да пропусне никога.
montoya - майстор
n_a написа:
Ами реално, това не е парно. В смисъл, че не е пара. Няма високо налягане, температурата е до 60 градуса, ако не се лъжа.
Пак казвам - силикон не е лепило. За да ти е спокойно, вземи го залепи с лепило подходящо.
Ако системата е затворена и работи на 1,5 до 2 атмосфери си е налягане, при това сериозно.
emil_v r - майстор
Вектра (Опел :-D )
:evil: колега не ги слушай ,те те приспиват .
Направи си го като хората , слага се една муфа ,и го забравяш завинаги.
Vectra - специалист
не разбирам от топлоинсталации. Проверих манометъра в абонатната. Показва малко над атмосфера и половина. Нямам представа дали няма да се увеличи когато пуснат топлата вода. Парното (ако мога така да го нарека според забележката) не е централно, а локално на газ за целия комплекс. Днес направих проби. Няма никакъв теч от така направената тапа, дори без да слагам допълнителната метална скоба. Хареса ми идеята за епоксидната смола, но проблема е че в непосредствена близост , направо долепени върви другата тръба за парното, а от другата страна кабел (!?). Така, че ще ми е малко трудно да подкопая тръбата и да я обхвана хубаво със смолата. Ако залея само отгоре дали ще проработи?
keke25 - помощник
Ако тръбата е ППР ,да.Много пъти съм запушвал пробити с дрелки или пирони тръби.
EmoZ - специалист
Vectra написа:
Здравейте
Има ли начин да се запуши пробита с дрелка дупка в тръба за парно. Тръбите са пластмасови (не мога да определя точно вида им). Приличат на полипропиленови но имат някаква сякаш полиетиленова обвивка. Положени са в гофрирани тръби. Проблема ми е че тръбите са в пода на около 6-7 см дълбочина, а вече е нареден ламината и мебелите.... . Белята стана когато пробивах за свързващата лайсна между стята и коридора. Извадих част от паркета в коридора и стигнах до тръбата. Опитах с парче полипропилен и поялник. След като спря да сълзи срязах дъга от полипропиленова тръба и я залепих към повреденото място със силикон. Утре смятам допълнително да сложа и метална скоба и с пирон-дюбели да притисна нараненото място. Ще стане ли така, има ли друг сигурен начин или да се приготвям за вадене и на другия паркет и за яко разбиване?
emil_v r ти е дал най добрия съвет, присъединявам се и аз към него, не бързай да компроментираш тръбата с каквото и да било. Първо отцепи кръга от апартаментното си разпределително табло. Вероятно тръбата е PEX-AL (отвън е бяла вътре има алуминиева вложка, а най-вътре тефлонена вложка) ф16 или ф20, купи фитинг, и измери колко трябва да отрежеш около дупката, монтирай фитинга - наставка (той изглежда ето така: http://www.thermodesigntotal.com/product-77.html - има го и твоя диаметър, можеш да го купиш от 'секи магазин), това е за 5-10 кинта си готов. И верно забравяш, всякакви други методи крият опасност.

Ако тръбата PPR, купуваш холендер за съответния диаметър, взимаш поялник, мериш, режеш, лепиш и връзваш холендера, може и с муфа за 25 стотинки, но ще трябва да поразкриеш повече от тръбата. И пак забравяш фор лайф.

Ако нещо не ти е ясно нещо питай.

Успех.

п.п. Линка не е реклама, дал съм го само, за да добиеш визуална представа какво да търсиш.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "дупка в тръба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: