• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mici - специалист
Предстои ми подмяна на външната тръба от водопровода поради изграждане на оградата на двора. Класическият вариант с метална тръба, множество фитинги, резби, "майстори", някак си не ме устройва. Иска ми се да използувам новите полиетиленови тръби (маркучи) с накрайници, които се свързват с резба към съществуващия тръбопровод. Порових се във форума, но никъде не могжах да намеря нищо по въпроса. Моля споделете опит, какви проблеми ще имам при използуването на тези тръби, на какво да обърна по-специално внимание. Имам опит с водопроводи с метални тръби и фитинги, но тези ми изглеждат по-особени.
Чаро - Акълия
Щом имаш опит с металните, ще ти е много смешно с тия. Аз мисля че няма нещо особено на което трябва да се обърне внимание.Фитингите на КДН са хубави ама има някви (май са вносни) дето ми се сториха по-добри. Единствено не трябва да напъваш тръбите и да се стигне до пречупване.
Master_Kenobi - V.I.P.
Наистина работата с тия тръби е толкова лесна, че чак смешна. Като си представя навремето кво въртене на резби падаше... мерене, напасване, кълчища... Ужас! Не знам да има особености, за които да се внимава.
Domashen_maistor - специалист
Да ти кажа аз лично с полиетилена не успях да се справя. Миналата година си правих СВО, за което полиетилена е материала. Не знам ама не можах да го стегна и накрая го махнах и го направих с полипропилен (с поялник). Като дойдоха да ми пломбилрат водомера се заядоха, но в крайна сметка си е на мойта глава. Така че пробвай, пък ако не се справиш, викни си майстори. Не мисля, че ще вземат много скъпо.
montoya - майстор
За 1/2 става и на сухо, но за по - големите размери политилен е хубаво на тръбата дето ще влиза във финга да се вземе фаска с дърводелска пила, а вътре във частта О пръстенчето да се смаже. Все още имам и ползвам свинска мас, па като свърши ше видиме. Стягаш на ръка и дозатягаш с тръбния ключ и си готов.Преди да заринеш дупката пробвай за течове, щото някой си текат от ментак и те така.
LZ - специалист
Много лесна ми се вижда работата със системата Hep-20, но не знам до какъв размер я предлагат. За сглобяването не трябват никакви инструменти. Само една ножица за рязане на тръбите. А и тръбите могат да се въртят във фитинга под налягане. Сглобките са разглобяеми. Абе добре изглежда :?

п.п.
Ама май го дават само за сградни инсталации
Domashen_maistor - специалист
Това имах предвид и аз! За външни ВиК полиетилен (черните тръби със син кант).
mici - специалист
Благодаря на всички, които се включиха. Наистина беше лесно. Свързах всичко само за час.
infomar
Тези тръби ако е необходимо да се прави по-остра чупка, може ли да се нагряват с горещ въздух и огънат :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, няма такава технология, ползват се колена
  • 1
  • 2

Тема "Външен водопровод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: